Jeden z prvních zveřejněných snímků z filmu Jurrasic World
Jeden z prvních zveřejněných snímků z filmu Jurrasic World • Autor: WB


 

08:25Večer děti navštíví Mikuláš. V pondělí děti navštíví psychologa.

Dobré ráno z Respektu, dnes je to výjimečně pravda a nezdravím vás jako jindy z postele. Mám totiž dopoledne plné schůzek a první začíná za pět minut. Začněme tradičním pohledem do kalendária.

Je 5. prosince 2014 a svátek slaví Jitky (vše nejlepší). Co je však hlavně pro děti důležitější, večer spoustu z nich navštíví Mikuláš. Na oplátku některá děcka navštíví v pondělí psychologickou poradnu…

Před rokem zemřel jihoafrický prezident a nositel Nobelovy ceny míru Nelson Mandela.

09:15Jeff Jarvis: Redaktoři si myslí, že cílem jejich práce je napsat článek do zítřejších novin. Jenže se mýlí.

„Spousta redaktorů si stále myslí, že cílem jejich práce je napsat článek do zítřejších novin. Jenže se mýlí. Jejich úkolem je informovat veřejnost.“

Vaší pozornosti doporučuji rozhovor Miloše Čermáka s Jeffem Jarvisem, americkým profesorem žurnalistiky.

12:10Platy zákonodárců vzrostou o 2,9 procenta

Poslaneckou sněmovnou prošlo zvýšení platů poslanců a senátorů o 2,9 procenta. Návrh vzešel od ČSSD a korigoval tak zvýšení, ke kterému by jinak došlo. Od roku 2011 byly platy zákonodárců zmrazeny a pokud by nebyl schválen tento či jiný z návrhů, platy by politikům skokově vzrostly o 26 procent. Norma ještě musí projít senátem a podpisem u prezidenta.

12:50Policie obvinila muže z kupčení s hlasy v Chomutově

V aktuálním čísle Respektu najdete článek o kupčení s chomutovskými voliči, kteří si nakonec budou muset volby zopakovat. V této kauze došlo k novému vývoji a ČTK píše, že „policie nově obvinila za kupčení s hlasy voličů pětačtyřicetiletého místního muže. Lidem měl dávat obálky s předem vyplněnými lístky pro komunální volby a 200 korun v hotovosti.“

„Desítky lidí, kteří vyšli z diskotéky, nakládaly postupně stále tytéž taxíky, jež stály před Roxy, někam je odvezly – a za chvíli se s nimi vracely,“ popisuje členka sdružení Tereza Dvořáková. „Několik lidí, co s nimi jelo, mi pak potvrdilo, že je odvezli k volební místnosti, počkali na ně, a když odvolili, dali jim druhou polovinu peněz,“ dodává Ištok. Když se „voličů“ snažil doptat, v čí prospěch byly volební lístky zaškrtány, neměli ani tušení. „Vůbec je to nezajímalo,“ říká Ištok. Více se dočtete v reportáži Lucie Kavanové.

14:10Jurský svět: Paleontologové a média se hádají o dinosaury

Před pár dny vydaný trailer ke snímku Jurrasic World vyvolal hádku mezi paleontology a médii. Vědci chystaný titul kritizovali s tím, že se jim nelíbí, jak zobrazuje dinosaury, a část médií se jim v zásadě vysmála, že „je to jen film“. John Conway však nyní v Guardianu vysvětluje, že je to složitější, a v lecčems paleontology brání. 

Původní Jurský park Stevena Spielberga z roku 1993 podle novináře poměrně přesně zachytil vědeckou revoluci ze 70. a 80. let, kdy dinosauři přestali být nazíráni jako „nemotorné potvory z bažin“, ale zjistilo se, že to byly poměrně rychlé a chytré bytosti se sociální inteligencí. Film měl tak i osvětový účinek, pomohl popularizovat obor a přinesl do něj peníze.

Tvůrci nového filmu, který přijde do kin v půli příštího roku (Spielberg na něj dohlíží jako výkonný producent), však podle redaktora Guardianu neberou v potaz další objevy, které od té doby vyšly najevo ohledně jejich chování i vzhledu (například to, že byli často opeření).

Může se zdát, že vědci lpějí na detailech, píše Conway – ale svět, a nejen prehistorický, se skládá z detailů. A navíc by nám „noví dinosauři“ připomněli, že máme nahrazovat staré poznatky novými, a pochopit, že tenhle proces vlastně nikdy nekončí.

Autor zprávy: Pavel Kroulík

16:33Jindřich Šídlo se omlouvá veliteli tankové divize z roku 1989 Zdeňku Zbytkovi

Kolega z Hospodářských novin Jindřich Šídlo ve své autorské straně minulý pátek napsal text Mluvčí Ovčáček je zplnomocněn prohlásit, ve kterém uvedl: „Prezident konzultoval svůj pohled na věc se svým externím poradcem, plukovníkem Zbytkem, který mu potvrdil, že kdyby ho k tomu v listopadu 1989 někdo pustil, mohl by teprve prezident republiky hovořit o masakru.“ Plukovník ve výslužbě Zdeněk Zbytek nyní žádá za tuto větu omluvu.

Jindřich Šídlo na tuto výzvu reaguje dnešní autorskou stranou Omluva plukovníkovi ve výslužbě:

Ano, tady už nelze dál pravdu skrývat. Přiznávám, že jsem si (skoro) celý text vymyslel. A za to omluvu zaslouží nejen plukovník Zbytek, ale každý, kdo se mohl textem cítit zmaten, či přímo obelhán, tedy plukovník Zbytek, který také není externím poradcem prezidenta Miloše Zemana, pouze jeho dobrým přítelem. 

Zcela nesprávně, zaslepen primitivním antikomunismem, jsem totiž vyhodnotil jeho dnes již legendární vystoupení známé též pod názvem „Poslední mohykán“ na sjezdu Svazu družstevních rolníků, od nějž tento týden uběhlo právě 25 let a které se na YouTube těší stejně kultovnímu statusujako stand-up Miloše Jakeše v Červeném Hrádku nebo upřený pohled Miloše Zemana na korunovační klenoty.“

Autor těchto řádků, hrdý to občan Slaného, se cítí velmi poctěn, že Zdeněk Zbytek velel tankové divizi právě v tomto městě a stále ho nepopouští síly v tom věčném boji proti sdělovacím prostředkům. Doporučuji vám zhlédnout strhující a zapálený projev:

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Michal Ischia

produktový manažer

ischia
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od 20. 9. 2010 jich napsal/a 38

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte