Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 30. 3. 2012

Temelín rychle. • Autor: Milan Jaroš
Temelín rychle. • Autor: Milan Jaroš

08:00
Respekt třikrát do černéhoJedna ze základních psychologických pouček říká, že nikdy neuškodí začít den pochvalou sebe sama. Pojďme na to: včera večer získal při vyhlašování cen Unie vydavatelů Respekt hned tři hlavní ocenění, a to Časopis roku, Obálka roku a digitální počin roku za svou verzi pro iPad a Kindle. Jinými slovy víc už ani vyhrát nešlo, alespoň co se této soutěže týká. Všem kolegům v redakci gratulaca a chvála! Budiž to povzbuzením ve vůbec nejdůležitější soutěži, kterou je souboj o přízeň čtenářstva. V ní každopádně platí, že prostor kam se zlepšovat a o co usilovat dál tu bude vždycky.Čtenářům i redaktorům šleme DJ první ranní song. Pátku, buď dobrý!

09:00
Zvyšování daní je na spadnutí, bohatí stále v očekáváníProlomí Nečasova vláda tabu zdanění bohatých a kývne na návrh Miroslava Kalouska zdanit více lidi s vyššími příjmy? To zatím není jasné, včerejší jednání ekonomických ministrů každopádně přineslo v otázce daňové reformy roku 2012 zásadní posun. Koalice hlásí, že se shodla na zvýšení DPH o jedno procento. Sazby by měly zůstat dvě, nově tedy na úrovni 15 a 21 procent. O zvyšování daní z příjmů má vláda jednat opět za týden.Rovná daň, která dodnes v Česku funguje, se stále více ukazuje jako zajímavý ekonomický koncept, který je ale v praxi prakticky neudržitelný. Ačkoli jej dnes používají téměř dvě desítky zemí, vyspělou demokracii západního střihu mezi nimi nenajdeme ani jednu. Naopak v Německu či Británii platí lidí s vyššími platy zhruba dvojnásobek toho, co ostatní, daň pohybující se zpravidla okolo čtyřiceti procent. České návrhy na jedenatřicetiprocentní zdanění jsou stále poměrně zdrženlivé, a v jádru z pohledu DJ i rozumné. Ano, když se mrazí důchody, skutečně není důvod nemrazit i na opačném pólu společnosti. Servírujeme další songy: tentokrát francouzskou divu ZAZči Amadou a Mariam – věčně zamilované nevidomé manžele z Mali.

09:30
Martin Roman a Škoda neměly styky, které by Čechy měly zajímat. Roman a ČEZ mají nadále styky, které zajímat musí. Dává to smysl?„Scházet se s vámi na rozhovor nebudu. Nechci, aby to se mnou dopadlo jako v tom vtipu o Leninovi a plechovce,“ napsal před časem Martin Roman Respektu. Média byla v té době plná kauzy, v níž Mladá fronta DNES odhalila vazby šéfa ČEZ na strojírny Škoda Plzeň. Tedy firmu, v níž Roman dřív pracoval a která následně ČEZ dodávala vybavení elektráren za desítky miliard. „Otevřu noviny, Lenin. Zapnu televizi, Lenin. Skoro se bojím otevřít tu plechovku,“ říká známá anekdota.Martin Roman už od té doby skáče z médií o poznání méně často, rozhovorům se ale stále vyhýbá. Uvidíme, zda to změní poslední zpráva: policejní prověřování zakázek ČEZ pro plzeňskou Škodu končí. Romanovo napojení na firmu se prý nepodařilo prokázat.Jinými slovy: nic se nestalo, zapomeňte. To ale při vší dobré vůli nelze. Martin Roman totiž dodnes sedí na postu předsedy dozorčí rady ČEZ, z nějž může snadno kontrolovat nejen chování firmy, ale i to, nakolik přístupné budou pro kohokoli dalšího záznamy o jejích skutečných vazbách a zakázkách z minulosti. Dokud nebude mít firma skutečně nezávislého člověka na tomto postu, nelze brát státní dohled nad jejím chováním vážně.Jsou tu další dopolední songy: Bobby McFerrin a folkař Fink

10:30
Němci českým autům vyfoukli moment překvapení. Takhle budou vypadat příští modely do roku 2015Německý automobilový magazín Auto Bild zveřejnil nákresy kompletní modelové řady, která má nahradit současné vozy z největší české automobilky Škoda Auto. Jako první by měla už v příštím roce přijít třetí řada nejrozšířenějšího auta brázdícího české silnice Škody Fabie.FOTO ZDE.Dj nemá hlubšího komentáře, než že se mu nové škodovky docela líbí. Sázíme dalčí hudbu: londýnský Portico Quartet 

12:00
Cena veřejnosti v novinářském klání vyhlášena. Hlasujte.Nadace Open Society Fund dnes vyhlásila dvanáct finalistů Novinářské ceny za rok 2011. Který z textů měl na českou společnost nejsilnější vliv a pomohl ji posunout dál? Vybírejte ZDE. P.S. Respekt má v anketě dvě kandidátky - Silvii LauderHanu Čápovou. Jejich reportáže jsme kvůli hlasování odemkli.

13:19
Miliony rublů na knihy patriarchy KirillaPatriarcha Kirill vysoudil 19 milionů rublů za to, že se na vzácných knihách v jeho bytě usadil prach v době, kdy jeho soused rekonstruoval svůj byt. Knihy prý jsou pozůstalostí patriarchova otce a odstranění prachu bude nákladné a náročné. Tuto informaci potvrdil šéf tiskového oddělení patriarchy, Vladimir Vigiljanskij, ruské službě BBC.Škody způsobené prachem usazeným na knihách vyčíslila jedna soukromá společnost přesně na 19 milionů rublů, které soud patriarchu přiznal.Na dotaz, zda by neměl patriarcha coby křesťan svému sousedovi neúmyslnou škodu odpustit, Vigiljanskij odpověděl, že by to nebylo vhodné. Podle jeho slov peníze, které po odstranění škod zbydou, půjdou na charitu. „Ani kopějka nepůjde patriarchu Kirillovi,“ dušoval se šéf církevní press-služby.Zůstává otázkou, ptá se BBC, jak může přesně vyčíslená částka na odstranění škod, následně přiznaná soudem za tímto účelem, sloužit jako prostředek pro charitu.

14:00
Dálnici na jih Čech rychle, Temelín rychle. A raději moc nepočítejteAkce Temelín nabírá obrátky. MInistr dopravy Pavel Dobeš včera vyhlásil výběrové řízení na dostavbu klíčového úseku dálnice D3 na jih Čech. Právě tou podmínil Jihočeský kraj svůj souhlas s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. Právě tento plán je dnes hnacím motorem stavby, která se uskuteční i přes drobný detail: stát na ni nemá peníze. Řešením je zdánlivě jednoduchý nápad: stavba na dluh. Takzvaný PPP projekt (privat - public - partnership) je vůbec první akcí svého druhu v Česku. Stavba v tomto případě patří soukromé firmě, která ji zainvestuje. Stát ji pak desítky let splácí, teprve v samotném finále se z ní stane veřejný majetek.PPP projekty jsou něčím, co se českou politikou táhne jako téma už dlouhé roky. Stavět by se dle původní idey takto mohly dálnice i třeba železniční koridory. Zní to dobře, tahle cesta má každopádně i zcela mimořádná rizika - na splátkách může dle několika zahraničních zkušeností - např. z Polska - stát prodělat boty. A čistá radost to nemusí být ani pro řidiče. Aby se stavba rentovala co nejvíc, počítá se na daném úseku většinou i se soukromým mýtem.Hudbu tentokrát zajistí náhodně vyskočivší odkaz z YouTube. Znáte Emiku? DJ též ne, přesto ji hraje.

15:00
Záchranný val pro euro dále bobtná. Kolik bude stačit, ale stále nikdo nevíMinistři financí eurozóny se shodli na navýšení eurovalu, tedy záložních peněz, které může EU použít v případě nutnosti záchrany předlužených národních ekonomik. Aktuální suma svítící na hradbě je už 800 miliard eur (19,8 bilionu korun). Asi 500 miliard přesypou do společného banku (tzv. Evropského stabilizačního mechanismu ESM) movitější členové eurozóny jako Neměcko či Francie. K tomu se připojuje 200 miliard eur, které už slíbil půjčit dočasný Evropský fond finanční stability (EFSF). Posledních 100 miliard eur bylo poskytnuto už v prvních záchranných úvěrech pro Řecko.Kolega Martin M. Šimečka připravuje do pondělního čísla text o tom, zda se – jak tvrdí někteří ekonomové – EU už skutečně podařilo zažehnat krizi eura. Otázka za bilion, pátrání po odpovědi čtěme v pondělí. Do té doby hudba: Groove Armada nebo český Floex

16:30
Sbohem, ministře Dobeši. A kdo po vás?Zřejmě nejneoblíbenější český ministr Josef Dobeš definitivně doúřadoval. Prezident Klaus přijal jeho demisi. O nástupci každopádně zatím není rozhodnuto. Kromě poslanců Věcí veřejných Milana Šťovíčka a Dagmar Navrátilové padají v kuloárech i jména nestraníků, například bývalého rektora Unierzity Karlovy Ivana Wilhelma.- -Vybírání nového ministra je zcela v gesci Věcí veřejných a chtělo by se říci bohužel. Dobeš totiž neskončil kvůli razantním škrtům, jak avizoval, ale mnohem pravděpodobněji kvůli skandálu s eurofondy. Dobešovy zásahy v rozdělování (pro školství je vyčleněno v letech 2007–2013 sto miliard) přitom provázelo jednoduché podezření: miliardy měly rozdat předem vytipované firmy s vazbami na VV. Chce se věřit, že Dobešově nástupci půjde především o školství. Jistou nadějí je, že prakticky celé vedení VV aktuálně namísto vymýšlení tajemných plánů tráví veškerý čas u soudu.K hudbě si každopádně dejme něco milejšího, než je Dobeš. Třeba Hindi Zahra

17:00
Asahi Staropramen - český pivovar podle všeho kupují JaponciČešké pivo může být ještě světovější než dnes. Tedy alespoň co se majitelů týče. Jak uvedla agentura Reuters, japonský pivovar Asahi je blízko dohody o koupi východoevropské pivovarnické skupiny StarBev, jejíž součástí jsou i Pivovary Staropramen.Dnešní majitelé Staropramenu je investiční skupina CVC Capital Partners. Nový majitel by mohl být potvrzen už příští týden. Cena se má údajně pohybovat oklo 56 miliard korun. Pro Japonce to přitom nebude zcela nová spolupráce. Od roku 1998 na Smíchově vaří pro Asahi v jejich licenci pivo Asahi SuperDry.Co dodat? 喝采!A hudba? Les´s Rock!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].