Senátor John McCain přišel podpořit Mitta Romneyho
John McCain • Autor: Globe Media / Reuters


 

08:45Dobré ráno s Johnem McCainem

Vítejte. Je pátek 29. srpna 2014. Svátek mají Evelíny.

Narozeniny by dnes oslavil v neděli zesnulý Richard Attenborough. Osmasedmdesáti let se dožívá americký senátor a veterán z Vietnamu John McCain, který se včera vyjádřil k dění na Ukrajině (Mohl by svět konečně nazvat ruský postup na Ukrajině pravým názvem? Vojenskou invazí.)

09:30Uplynulo 70 let od Slovenského národního povstání

Slovenko si dnes připomíná 70. výročí národního povstání. U příležitosti 50. výročí jsme v Respektu napsali:

Povstání nebylo jen jakousi intimní vnitroslovenskou záležitostí, ale i součástí druhé světové války. A i když se jeho symbolem z různých příčin stala postava partyzána se samopalem - jakéhosi moderního Jánošíka - SNP rozhodně nebylo rambovským dobrodružstvím, ale regulérní válkou se štáby, tanky, dělostřelectvem, letectvem, válkou s mobilizačními vyhláškami a vojenskými soudy. (Celkem 72 000 mužů se po dva měsíce bránilo před vojsky wehrmachtu a SS o síle téměř padesát tisíc vojáků.) Kromě politiky bylo tedy povstání hlavně bojem. A takto také zůstalo zapsáno v pamětí lidí.

Deník SME k výročí vydal velkou přílohu. Její části si můžete přečíst na sme.skSlovenské národné povstanie Nemci potlačili, napriek tomu je to jedno z najväčších povstaní proti fašizmu a najväčší ozbrojený odpor v histórii Slovenska.

Povstání můžete sledovat jako přenos v reálném čase na sociálních profilech veřejnoprávního rozhlasu a televize:

http://www.facebook.com/Povstanie
http://www.twitter.com/Povstanie

Dobře, SNP nebylo rambovské dobrodružství, ale my si jedno dáme s Weird Al Jankovicem.

10:30Snímek Milana Jaroše z Muzea Slovenského národního povstání

11:25Česká reakce na události na Ukrajině aneb Kurzarbeitem proti tankům

Předseda vlády Bohuslav Sobotka vydal včera tiskovou zprávu k aktuálnímu dění na Ukrajině, ve které se mj. píše:

„Aktuální vývoj krize na Ukrajině bohužel potvrzuje mé obavy z toho, že ukrajinská krize může mít velmi dlouhé trvání a závažné ekonomické důsledky. Je tedy zcela na místě, pokud se česká vláda plně soustředí na hledání nových možností pro český export a současně připravuje další mechanismy pro snížení dopadů ukrajinské krize na naši ekonomiku, včetně pomoci firmám formou kurzarbeitu.“

Jakpak si s tímto rázným prohlášením asi poradí Kreml?

Ondřej Kundra si při tom vybavil jeden z dopisů Václava Havla k roku 1968, který stojí za to citovat. Havel v něm v reakci na Dubčekovo ohnutí se Kremlu píše: „Opět ta stará neschopnost československé politiky zachovat se radikálně a postavit zemi z role objektu dějin do role subjektu - i s rizikem totální prohry.“

Exministři Martin Bursík a Michael Kocáb vydali spolu s europoslanci Jaromírem Štětinou a Luďkem Niedermayerem společné prohlášení k Ukrajině (zdroj: Aktuálně.cz).

„Vyzýváme vládu ČR, jako země, která má zažitou zkušenost s okupací v roce 1968 a která si je vědoma hodnoty svobody a demokracie, aby zaujala ke vzniklé situaci principiální postoj a:
a) pozastavila vydávání víz pro občany Ruské federace, kteří podporují Putinův režim,
b) nabídla Ukrajině materiální a vojenskou pomoc,
c) zajistila zmrazení plnění veškerých smluv o dodávkách zbraní nebo jejich komponent z ČR do Ruska.“

12:10Obama vidí nevojenské řešení na Ukrajině. Putin vidí pouze vojenské řešení. Kdo vyhraje?

K situaci na Ukrajině a Blízkém východě se vyjádřil na tiskové konferenci také Barack Obama. Komentátory zaujal upřímným prohlášením, že co se týče ozbrojenců ISIS a možného útoku na Sýrii, „Bílý dům ještě nemá připravenou strategii“. Co se však v zahraničních médiích probírá s podobně vážným tónem, je oblek, který si Obama na TK vzal.

Spojené státy hrozí Rusku kvůli vyslání bojových jednotek na Ukrajinu dalším zpřísněním sankcí, vojenský zásah ale vylučují. Anne Applebaum, historička a manželka polského ministra zahraničí Sikorského, slova Obamy komentuje: „Obama vidí nevojenské řešení na Ukrajině. Putin vidí pouze vojenské řešení. Kdo vyhraje?“

12:43Příběhy malého Patricka Zandla a jeho dědy

Mezi všemi poměrně závažnými zprávami bych vám rád doporučil zajímavé čtení třeba na víkend. Internetový podnikatel a novinář Patrick Zandl vydává na svém facebookovém profilu (téměř) každé pondělí příběhy ze svého dětství ponejvíce stráveném s dědou. Prozatím vyšlo jedenáct dílů. Jsou psané lehkou rukou, prozatím bez vyšších ambicí (na knižní zpracování apod.). Snad proto jsou tak autentické, vtipné a místy i nostalgické.

13:38Sportovní okénko: Za českými tenisty na US Open

Flushing Meadows hostí poslední ze série tenisových grandslamů. Čeští zástupci na US Open loni slavili úspěch hned třikrát v deblu (mužský, ženský a mix). Prozatím je velkým překvapením postup dvaadvacetileté Karolíny Plíškové, která porazila Anu Ivanovičovou, hráčku světové desítky. Do třetího kola postoupila i Petra Kvitová a Barbora Záhlavová-Strýcová. O postup do osmifinále si zahraje dnes Lucie Šafářová. Ve druhém kole mužské dvouhry by se měl dnes představit Tomáš Berdych proti Martinu Kližanovi ze Slovenska. 

Poslechněte si, jak zní například přenos zápasu Berdycha s Hewittem převedený do hudby s pomocí technologií IBM.

15:15Zemanův kancléř nepojede na summit NATO, nebyl by vpuštěn za dveře

Prezidentův kanclér Vratislav Mynář byl ještě do včerejška členem delegace, která se měla příští týden vydat na summit NATO ve Velké Británii. Chybí mu přitom stále bezpečnostní prověrka. Hrozilo tak, že by nebyl vpuštěn do konferenčních sálů, informovala ČT. Mynář to nejdříve odmítal s tím, že vše bude v pořádku a bez problémů bude prezidenta doprovázet. 

Dnes je ale vše jinak a Mynář na summit nepojede. Zjistil, že má dlouhodobě naplánovanou návštěvu Národního bezpečnostního úřadu, který bezpečnostní prověrky uděluje. Podle Aktuálně.cz není vůbec jisté, že kancléř prověrku získá. Problematické jsou jeho podnikatelské kontakty. 

16:35Malaysia Airlines mění majitele a propouští

Malaysia Airlines propustí podle iHNed.cz 30 procent zaměstnanců (přibližně šest tisíc v absolutních číslech). Společnost bude navíc pohlcena jinou, zřejmě ve snaze oprostit se pověsti, která společnost postihla v minulých měsících. Nejdříve se v březnu ztratil z radarů Boeing 777 s 239 lidmi na palubě. Dosud se po letadle nenašla žádná stopa. V červenci pak byl další jejich Boeing 777 sestřelen nad východní Ukrajinou (o život přišlo téměř 300 lidí).

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Michal Ischia

produktový manažer

ischia
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od 20. 9. 2010 jich napsal/a 38

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte