Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 26. září 2014

Americké operace proti islamistům v Iráku a Sýrii se účastní i piloti stíhaček ze Saúdské Arábie. • Autor: ČTK, AP
Americké operace proti islamistům v Iráku a Sýrii se účastní i piloti stíhaček ze Saúdské Arábie. • Autor: ČTK, AP
08:30
Dobré ráno, pokud zrovna vstáváteVítejte u Respekt DJe. Je 26. září roku 2014.  Před 34 lety se stala velká událost pro světový hokej. Zejména pak pro ten švédský. Narodil se nejen Henrik Sedin, ale také Daniel Sedin. O dvacet let dříve se v USA uskutečnila první televizní debata kandidátů na prezidentský úřad mezi J. F. Kennedym a Richardem Nixonem. Už je tomu šest let, co odešel americký herec Paul Newman. 

09:45
Podle Iráčanů chystal Islámský stát útoky na metro v USA a FranciiIslámský stát připravoval teroristické útoky na americkou a francouzskou podzemku. Američanům to oznámil irácký premiér Hajdar Abádí na základě zjištění iráckých bezpečnostních složek. Američané už před několika dny zahájili letecké nálety na islamisty v Sýrii, které podezírají z napojení na členy sítě al-Káida. K akci USA se připojila právě i Francie, jejíž stíhačky podnikají nálety na pozice islamistů v Iráku.Předevčírem vystoupil na půdě OSN americký prezident Barack Obama, podle něhož musí být IS zničen a vyzval národy, aby proti teroristům zaujaly společný postoj.(zdroj: ČT24, ČTK)

10:49
Velká Británie odmítá zaplatit Česku 100 milionů za sociální dávkyBritové dluží Česku sto milionů korun za výplaty podpor v nezaměstnanosti Čechů, kteří dříve ve VB pracovali. Tito Češi si ale zachovali tzv. centrum zájmu v Česku a proto měli po návratu nárok na vyplácení dávek v nezaměstnanosti. Zároveň ale platitli v Británii daně, které skončily v tamním státním rozpočtu. Nárok Česka, Slovenska a Polska potvrdila i Evropská komise. Británie stanovisko nerespektuje a částku odmítá zaplatit. Podle diplomatů, kteří se vyjádřili pro Radiožurnál je to „vůbec poprvé v historii, kdy se nějaká členská země Evropské unie odmítla řídit odborným stanoviskem poradního výboru“. Ministryně Michaela Marksová hodlá celou věc řešit s britským ministerským protějškem na prosincové schůzi v Bruselu.
11:35
Stephen Fry bral drogy v Buckinghamském paláci a David Cameron se omlouvá královně, která vrněla blahemBristký herec Stephen Fry známý z komického dua s Hughem Lauriem (Dr. House) přišel se skandálním přiznáním. Ve své nové autobiografii napsal, kde všude užíval drogy. Mezi místy nechybí tak vážené instituce jako Buckinghamský palác či Sněmovna lordů. „Nedělal jsem to proto, že bych byl v depresích či nešťastný, ale proto, že jsem to měl opravdu rád,“ dodal k záležitosti Fry, který trpí bipolární poruchou. (Zdroj: Daily Mail)V dalších dnech jistě můžeme očekávat omluvu podobného ražení, jaké předvedl premiér David Cameron, když se jí omluvil za své vyjádření pro média o její reakci na výsledky referenda o nezávislosti Skotska. Cameron řekl, že královna vrněla blahem, když jí premiér zavolal výsledky referenda. 
12:40
Poslanecká sněmovna odhlasovala konec 30korunových poplatků a odložení e-receptůPoslanci na páteční schůzi odhlasovali suverénním způsobem (proti bylo jen 31 členů ODS a TOP 09) zrušení třicetikorunových poplatků u lékaře a za recept. V platnosti tak zůstane jen devadesátikorunový poplatek za návštěvu pohotovosti.  Poslanci také odložili zavedení povinných elektronických receptů, které měly platit od nového roku. Zdravotnický výbor prosadil odložení o tři roky. Obě normy nyní putují k posouzení Senátu. Podrobněji o obou rozhodnutích informuje iHNed.cz.Na kontrolování předpisů léčebného konopí a jiných návykových látek (kde jsou e-předpisy povinné už nyní) je elektronizace dobrá. Ale všude jinde se jí štítíme a vymýšlíme vše možné, jak jí zabránit. K obědu si dejme jeden kousek z nového alba Leonarda Cohena, který v neděli oslavil 80. narozeniny.
13:50
Státní zástupkyně Bradáčová zahájila zásah proti Rittigovi a spol.„Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu spustil v pátek ráno zatýkání a domovní prohlídky na několika místech v Praze. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pro online deník Aktuálně.cz potvrdila, že akce se týká lidí okolo kauzy petrochemické firmy Oleo Chemical, která v letech 2010 až 2012 dodávala bionaftu pro pražský dopravní podnik,“ píše Aktuálně.cz.Během zásahu bylo zadrženo několik osob. Akce se týká i podnikatele Iva Rittiga, kterého čeká výpověď na policii.Podrobnější informace najdete v článku Jany Klímové Kauza Rittig: Podezření se týká praní špinavých peněz.
15:50
Zažijte dnes evropskou noc vědcůJeden tip na večer. Dnes proběhně na stovkách míst Evropy Noc vědců. Veřejnost se bude moci formou přednášek, workshopů a dalších akcí seznámit s prací českých vědců. Podrobnosti o akci a seznam míst s jejich programem najdete na www.noc-vedcu.cz
17:40
Přeji vám hezčí víkend, než jaký zřejmě prožije Ivo RittigIvo Rittig byl nakonec nejen zadržen, ale i obviněn. O vzetí do vazby bude rozhodovat sobotní soud. Stíhání se týká praní špinavých peněz, krácení daní a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Celkem bylo zadrženo a obviněno deset lidí. Přeji vám hezký víkend a snad se vydaří předpovědi meteorologů, že ná v dalších dnech navštíví babí léto.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].