Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ pátek 20. 4. 2012

Oblasti Sahary • Autor: Profimedia.cz
Oblasti Sahary • Autor: Profimedia.cz

07:33
Zpráva pro všechny, kdo se při čtení DJ ještě dívají na televiziDiváky České televize s estetickým citem by mohlo zajímat, že včera představila nové logo. Po skoro padesáti letech zmizí značka v podobně obrazovky tvořené  písmeny Č a T. Nový logotyp vytvořil Aleš Najbrt a je k vidění zde. Diváci houfně reagují a na Facebooku přirovnávají nové logo k logu Českých drah, pekařského impéria United Bakeries, ba i k přirození.DJ považuje nové logo za trochu nudné, dokonce mu nic nepřipomíná. Připojuje tedy aspoň tenhle klip o vzniku a vývoji České televize ze serveru iDnes (najdete ho dole na stránce, která se otevře). Zdá se to být celkem zajímavé. Ať je váš dnešní den také celkem zajímavý. Dobré ráno!(nové logo plus všechna předchozí je možné vidět také v galerii DOX)

09:00
Kontroly potravin jsou na objednávku politiků, myslí si v řetězci AholdV řetězci Albert zaznamenali zvýšení počtu kontrol oproti loňského roku. Našla se při nich závažná pochybení. Vedení na to reagovalo dopisem zaměstnancům, v němž se píše, že kontroly jsou vedeny na politickou objednávku.  "…dozorové orgány na základě politické objednávky výrazně zintenzivnily svou činnost a médiím se tyto informace hodí, protože se mohou profilovat jako ochránci veřejnosti před obchodními řetězci," napsal generální ředitel Jan van Dam zaměstnancům.  Dopis zveřejnila dnešní MF Dnes.Státní veterinární správa i Státní zemědělská a potravinářská inspekce to popírají. Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy sice množství kontrol vzrostlo od začátku roku o 50 procent, důvodem však byl nárůst stížností od spotřebitelů na dvojnásobek oproti minulému roku.DJ se domnívá, ře generální ředitel bude mít asi průšvih. Protože má pro Nizozemce slabost, posílá Jan van Damovi i čtenářům klasiku nizozemského popu. Skupina Doe Maar zpívá o motýlech v hlavě, čímž však Nizozemci nemyslí motýli, ale city. 

10:19
Robert Fico jede do PrahySlovenský premiér Robert Fico jede do Prahy. Cesta do ČR je tradičně první zahraniční cestou slovenského premiéra, Fico předsedá jednobarevné vládě strany Smer od začátku dubna. Fico se dnes sejde s Václavem Klausem a Petrem Nečasem, který se o schůzce vyjádřil zdvořile, s tím, že Slovensko je „skutečně bratská země pro Českou republiku“ Kritici Roberta Fica jsou méně zdvořilí, Fedor Gál například nedávno v České televizi přirovnal Fica k Vladimíru Mečiarovi. „Robert Fico je mladší klon Vladimíra Mečiara. Je to člověk, který zvládl technologii moci a marketing. Je to velký populista a slibuje lidem, co nikdy nemůže splnit,“ prohlásil Gál v České televizi.DJ vítá Roberta Fica v ČR písní slovenské formace Dr.Pako. Snad si to nebude premiér brát osobně.

11:00
Další baby v babyboxuV nemocnici v Šumperku našli lékaři v babyboxu odloženého chlapečka. Pojmenovali jej Martin podle správce nemocnice, který se na zřizování boxu podílel. Je to již 74. dítě nalezené v babyboxu, jen v Šumperku je už třetí. Babyboxů je v českých nemocnicích celkem 49, příští týden bude zřízen další v Českých Budějovicích. Odložit dítě do babyboxu je bezpečné a legální, rodičce za to nehorzí žádný trest.DJ neví, co si myslet o praxi pojmenovávat nalezené děti podle zaměstnanců nemocnic. Nebylo by lepší jim dávat jména například po rockových hvězdách? Mick Jagger má obstojnou píseň, kde vystupuje také baby. Nechtěl by být chlapeček raději Mick?

12:09
Francie a Německo chtějí kontroly hranic Německo a Francie žádají změnu pravidel Schengenu. Kvůli obavám z přílivu nelegálních přistěhovalců chtějí, aby země schengenského prostoru mohly obnovit kontroly na vnitřních hranicích. Uvádí to Süddetusche Zeitung s odvoláním na dopis ministrů vnitra obou zemí.Ministři vnitra (německý Hans Peter Friedrich z CSU a francouzský Claude Guéant) poslali dopis dánskému předsednictví EU. Požadují možnost, aby národní vlády měly „možnost zavedení hraničních kontrol“, a to na období až třiceti dní. Němečtí koaliční politici i předseda Evrospkého parlamentu Martin Schulz to považují za manévr, který má před volbami pomoci Nicolasi Sarkozymu.DJ na to nemá silný názor, domnívá se však, že francouzská písnička nemůže škodit. Ani před volbami.

13:00
Dálnice přes České středohoří budePoslední úsek dálnice D8 přes České Středohoří se může dostavět. Povede mezi Bílinkou a Řehlovicemi. Krajský úřad Ústeckého kraje totiž zamítnul odvolání ekologa Lubomíra Studničky a jeho Společnosti ochránců životního prostředí. Všechna povolení tak platí od 5. května. Ředitelství silnic a dálnic je údajně připraveno začít okamžitě stavět, dálnice mohla být hotová do konce roku 2014.

14:07
Dvě zprávy o dvou ženáchPřinášíme dvě zprávy o dvou zajímavých ženách.Jednou z nich je Karolína Peake. Do pondělí má čas, aby sestavila nový poslanecký klub. Potřebuje na to aspoň deset poslanců, zatím se k ní však hlásí veřejně jen šest zákonodárců zvolených za Věci veřejné. Jednání nejsou ještě u konce, uvedla Karolína Peake pro ČTK a ve stejném duchu prý také telefonovala premiérovi Petru Nečasovi.Druhá zajímavá žena je padesátiletá paní vietnamského původu, kterou autem smetl lobbysta Roman Janoušek. Byla dnes propuštěna z nemocnice do domácího ošetřování a konečně bude možné ji vyslechnout. Příští týden to vyšetřovatelé údajně nestíhají, dojde k tomu proto začátkem května. Dvěma zajímavým ženám posílá DJ jednu  píseň od Violent Femmes. 

15:00
Policie ví, kde se skrývá Procházka. Ví Procházka, že to policie ví? Bude na ni čekat?Novinky.cz píší, že prý policie už tuší, kde se skrývá takzvaný zloděj století František Procházka. Informace měla zjistit od jeho komplice Milana Čermáka, kterého zadržela včera. Čermák byl za krádež půl miliardy korun v hotovosti z bezpečnostní agentury G4S spolu s uprchlým Procházkou zatím nepravomocně odsouzen na devět let.Autor těchto řádků, který byl požádán o krátkou výpomoc dnešní DJ,  k tomu musí říci, že jestliže už i on ví, že to policie ví, ví to nejspíš i Procházka. Čili možná už Procházka bude v této chvíli někde jinde, než si  myslí Milan Čermák. Ale třeba tu zprávu nečetl a čeká trpělivě na příjezd policie. Pak by to byl slušný smolař. Procházkovi proto posíláme jednu pěknou smolařskou písničku.

15:50
Voda pod AfrikouVědci objevili v Africe obrovské rezervoáry podzemní vody; třeba pod některými oblastmi Sahary je jí tolik, že by na povrchu vytvořila jezero o hloubce 75 metrů. Na to, aby se největší poušť světa změnila v zahradu pokrytou bazény a fontánami, jí dost není, podzemní zásoby by nicméně mohly trvale zajistit zavlažování a pitnou vodu v osídlených venkovských oblastech Afriky. Svědčí o tom výsledky dosud největší a nejpodrobnější analýzy podzemních rezervoárů vody pod africkým kontinentem, které byly zveřejněny v časopise Environmental Research Letters. Odborníci varují, že vrtům do podzemí musí v budoucnu předcházet pečlivé plánování a průzkum. Příliš intenzivní využívání této vody by totiž její zásoby rychle vyčerpalo. A co na to Nick Cave? Hraje v hotelovém pokoji skladbu o Moři nad hlavou, obloze pod nohama

16:38
Lídr komunistů se zastává církveLídr komunistické strany Ruska Gennadij Zjuganov se zastal církve, respektive patriarchy Kirilla, kterého v posledních týdnech stíhá jeden skandál za druhým. Nejprve to byly luxusní hodinky Breguet, které jako zázrakem zmizely z Kirillova zápěstí na fotografii na oficiálních stránkách církve. Poté kauza se vzácnými knihami v jeho neméně luxusním bytě v ulici Náberežnaja (hned naproti Kremlu), na jejichž očištění od prachu sneseného během rekonstrukce sousedova bytu vysoudil 20 milionů rublů.„V poslední době se na Rusko valí silné pokušení… Ale jen duchovní kořeny vydrží, všechno ostatní zahyne,“ pronesl až skoro tajemně Zjuganov.

17:01
Kapela Kasta minus jeden členV Černé hoře během své dovolené zahynul art-direktor a autor videoklipů velmi populární ruské kapely Kasta, která v Rusku běžně vyprodává velké sály už několik týdnů před koncertem. Okolnosti jeho úmrtí nejsou zcela známy. Artjom Pugač vypadl z okna, zda skočil dobrovolně či zda šlo o nešťastnou náhodu, je nyní předmětem vyšetřování.Tak jednu pustíme jednu od Kasta.

18:05
Pár špatných zpráv a jedna dobráTak nejdřív ty horší, ať to máme za sebou. V Pakistánu spadlo letadlo společnosti Bhoja Air, zahynulo 118 ze 127 cestujících na palubě.Norsko šokovala chladnokrevná výpověď Anderse Behringa Brevika. Bez lítosti líčil, jak zavraždil 69 lidí. Příbuzní obětí i mnozí další přítomní plakali, soud nechal líčení kvůli pohnuté atmosféře přerušit. Slunce chmury nerozežene, bude pršet údajně třice dní.A teď ta dobrá zpráva, ve Valdštejnské jízdarně je ode dneška otevřená výstava Jakuba Schikanedera. Budou zde vystavena klasická díla jako Příšerná společnost či Vražda v domě, což slibuje veselý zážitek.DJ přidává  pro více radosti aspoň ještě ódu.  Ať je váš večer méně rozvrzaný. A tochu veselejší než poslední zprávy.  DJ děkuje za přátelský zájem a těší se brzy na shledanou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].