0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ7. 9. 201110 minut

DJ čtvrtek 8. 9. 2011

Čas pomyslet na odchod z eurozóny (Řecko) • Autor: Globe Media /  Reuters

07:45
Dobré ránoPokud máte rádi drobný podzimní dešť, pak dnešní počasí vám bezpečně udělá radost. I dnes má pršet, teploty v Čechách nepřesáhnou 17 stupnů. Na jihu Moravy bude tepleji - až k dvaceti stupňům. Pokud jde o dnešní výročí, pak zřejmě stojí za připomenutí tato: 8. září 1664 se Nový Amsterdam stal Novým Yorkem a v roce 1941 začala bitva o Leningrad, dnes Petrohrad. A protože neuspokojení sám (sama) se sebou je matkou všech velkých výkonů, pusťme si poránu PJ Harvey a Björk.

08:01
Kaddáfí říká, že je pořád v LibyiPlukovník ve výslužbě Muammar Kaddáfí telefonoval večer do syrské televize, aby popřel, že utekl do Nigeru. V telefonátu, který podle BBC pravděpodobně pochází z Libye,  Kaddáfí opět recituje svojí známou říkanku - že NATO a rebely stejně porazí a opět převezme vládu. Nigerský ministr zahraničí Mohamed Bazoum mezitím pro BBC prohlásil, že se jeho vláda ještě nedohodla, jestli Kaddáfího - pokud se objeví na hranici - do země pustí nebo jestli ho předá mezinárodnímu soudu. Burkina Faso, která sousedí s Nigerem na jihu, mezitím popřela včerejší zprávy, že Kaddáfímu nabídla azyl. Připomeňme si ještě, že Libye na jihu sousedí také s Čadem. Obě hranice - s Čadem a Nigerem - jsou stovky kilometrů dlouhé, leží uprostřed Sahary a ani podrobná mapa na Googlu na nich neukazuje žádnou silnici. Kaddáfí, pokud se na jih vypraví, tedy zřejmě použije nějaké pouštní cesty, které není možná vybombardovat.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

08:16
Důvod tragédie v Jaroslavli stále nejasnýZatím stále není jasné, proč včera odpoledne hararovalo letadlo s hokejovým týmem Jaroslavli. Jejich letadlo Jak-42 se zřítilo minutu po startu, kdy nedokázalo nabrat výšku, podle svědků zavadilo o radiovou anténu a zřítilo se do Volhy. Podle poslední spekulace, kterou na českém internetu šíří nejmenovaný zdroj, mohlo mít letadlo špatné palivo. Jasno přinese až černá skříňka, kterou ruští záchranáři pořád hledají. V troskách zahynulo 43 lidí, dva - hokejsta Alexander Galimov a člen posádky Alexander Sizov - s těžkými zraněními přežili a nyní bojují o život. V letadle byli lidé z deseti dalších zemí - například kanadský trenér Brad McCrimmon, švédský brankář Stefan Lin, jeden z nejlepších slovenských hráčů Pavol Demitra nebo Češi Jan Marek, Josef Vašíček a Karel Rachůnek.   

09:08
Všechno má svůj konec, kromě lesaNa česko-německém šumavském pomezí mezi Bučinou a pramenem Vltavy se včera nikdo nepřivazoval ke stromům, zato se tam vedla kůrovcová osvěta a diskuse. Exposlankyně Kateřina Jacques sem svolala  české a německé regionální politiky, aktivisty, novináře a zaměstnance parku, aby si prošli asi deset kilometrů šumavského hřebenu a popovídali si o tom, co na nich vidí. Na české straně měl hlavní slovo znalec české Šumavy Karel Matějka, na německé straně pak skupinu převzal nový ředitel národního parku Bavorský les Franz Leibl. Ten české účastníky uklidňoval, že podobné spory a neschopnost dohody, které dnes vidíme v Čechách, zažívali před patnácti dvaceti lety i Bavoři. Ti už dnes ale mají jasno, ubezpečil pan Leibl. „Všechno tady má svůj konec, kromě lesa,“ prohlásil bavorský ředitel na adresu lidí, kteří mají strach, že usychající šumavské smrky jsou důkazem toho, že les nadobro umírá.  

09:27
Uhde a Respekt věří ve vítězství DvořákaŠéf televizní rady Milan Uhde v dnešní (už ne tak) Mladé frontě DNES říká, že v klání o nového ředitele České televize očekává jasné vítězství exředitele TV Nova Petra Dvořáka. Ten ve včerejším prvním kole volby dostal zdaleka nejvíc - dvanáct hlasů z celkem patnácti. Uhde si myslí, že i druhé kolo proběhne stejně jednoznačně, protože rozložení „sympatií“ uvnitř rady je prý evidentní. Jen připomeňme, že „sympatie“ k Petru Dvořákovi jako zřejmě nejlepšímu z uchazečů vyjádřil ve svém komentáři i šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Ani zbytek redakce vašeho oblíbeného časopisu tento názor na pozdější redakční poradě nijak nerozporoval.

09:38
Das ModelProtože vašeho dnešního DJ nyní čeká přesun z Podolí na Letnou, pokusí se zkrátit čekání na další příspěvek skupinou Elektrárna, byť v trochu jiném, drsnějším podání.

10:35
Česko - atomový rájMinistr průmyslu Martin Kocourek evidentně věří, že česká vláda má na dosah nějaký obrovský zdroj peněz, o němž zbytek světa vůbec neví. V návrhu nové energetické koncepce, zveřejněné Hospodářskými novinami, totiž plánuje, že do roku 2050 postavíme deset nových jaderných elektráren a budeme tak 80% české spotřeby vyrábět právě rozbíjením atomu. Problém ale je, že atomové elektrárny jsou velmi velmi drahé a potřebují záruky nebo přímou finanční asistenci státu. Přitom v Evropě, kde jsou státní peníze pod přísným dohledem, se vládám do stavby těchto elektráren právě z finančních důvodů nechce. Situace je navíc horší po havárii ve Fukušimě, kdy strach z možné havárie stavby dál prodraží. Tedy pokud od nich evropské vlády rovnou neustoupí, jako se to nyní děje v Německu. O koncepci bude ještě rozhodovat vláda.

11:40
Republikáni se blíží fináleV Reaganově prezidentské knihovně v Kalifornii se včera večer odehrála další debata mezi republikánskými kandidáty na prezidenta. Zajímavá byla především tím, že se jí poprvé zúčastnil i texaský guvernér Rick Perry, známý například tím, že i na jogging si s sebou bere svojí oblíbenou pistoli. Tu jednou dokonce použil, když zastřelil kojota, který se mu připletl do cesty. Perry byl některými médii ještě před debatou pasován na favorita. Včera večer to potvrdil, když se s dalším nadějným kandidátem – Mittem Romneyem, exguvernérem Massachusetts, pohádal o to, kdo z nich vytvořil víc pracovních míst. Ultrakonzervativní Michele Bachmannová zůstala věrná osvědčeným útokům na prezidenta Obamu, který podle ní svojí zdravotní reformou lidem práci naopak bere. V následujících týdnech jsou plánované další dvě debaty, které by už měly vyselektovat hlavní republikánské favority.

12:30
KHL se odkládáCo se děje, když ze světa zmizí celý jeden hokejový klub vyhlášené světové soutěže? Už začíná být jasno. Vedení ruské KHL se dohodlo, že začátek své ligy odloží na neurčito. Jednotlivé kluby už se také dohadují, zda by neměli půjčit postižené Jaroslavli své hráče. Nakolik to může fungovat a zda se to skutečně stane, ukáže nejbližší budoucnost.

13:34
Big B goes to HollywoodBolywoodská megastar Amitabh Bachchan, příznivci zvaný Big B, chystá svůj hollywoodský debut. V tyto dny začíná v Austrálii natáčet americký film The Great Gatsby, kde bude hrát i o něco méně slavný a o něco víc ošklivější Leonardo DiCaprio. Film se odehrává ve dvacátých letech v prostředí tehdejší americké smetánky žijící krátce před vypuknutím velké ekonomické krize. Big B má ztvárnit Žida Meyera Wolfsheima.   

13:54
Volha vydala černou skříňku Rusové ohlásili, že v Jaroslavli našli černou skříňku havarovaného letadla převážejícího tamní hokejový tým. Zatím není jasné, jaké svědectví skříňka vydá, prezident Dmitrij Medveděv, který na místo mezitím dorazil, už ale k určitým závěrům došel. Podle svědků ve velkém rozčilení prohlásil, že úroveň mnoha ruských pilotů je slabá a že se proto zasadí o svížení počtu leteckých společností.

14:01
Polední song ve 14:01S malým zpožděním způsobeným DJovou malou rozhodností přichází konečně čas na polední song. Ještě dodejme, že autorem textu není včera zesnulý Pavel Vrba, který jinak napsal skoro všechno ostaní, ale podobně zdatný stylista Egon Bondy.   

15:05
Řecko o něco blíž odchodu z eurozóny Pokud o ekonomii rozhodují nálady mezi investory a vůbec v celé společnosti, pak je Řecko zatím nejblíž odchodu z eurozóny od začátku rozpočtové krize. Dnes ohlášené zhoršení ekonomických ukazatelů Řecka (větší ekonomický pokles a vyšší nezaměstnanost) vyvolalo v Německu reakce nejvyšších politiků připouštějících, že si „umí představit“ odchod Řecka z euroklubu.To je novinka, protože dosud hlavní němečtí politici tuto možnost odmítali. Spolkový ministr financí také prohlásil, že Řekové musí pokračovat ve škrtání výdajů. Řecko se tak stále víc ocitá v začarovaném kruhu. Musí škrtat, tyto škrty ale zabraňují ekonomickému růstu, který jediný může zemi dlouhodobě pomoci. Do toho přichází i nový návrh nizozemské vlády, že krachující členy eurozóny by měl řídit dosazený nucený správce, který by rozhodoval o reformách. Pokud by to daná země odmítla, musela by z eurozóny vystoupit. A aby to nebylo tak jednoduché - nadále platí, že vystoupení Řecka zásadně ohrožuje další rizikové členy, hlavně Portugalsko a Irsko.

16:05
Privátní školy mají dostat přidánoMinistr školství plánuje zamíchat systémem, jakým se financují české školy. Dnes stát dotuje jednotlivé žáky tak, že státní školy dostávají 100% peněz a soukromé o 38% méně. Dobeš chce tyto platby vyrovnat a dávat všem stejně. Navíc školy by už nedostávaly podle počtu dětí, ale paušál na každou třídu. Opoziční ČSSD je proti s argumentem, že privátní školy mají možnost vybírat školné, budou mít tedy k dispozici výrazně víc peněz, než jejich státní konkurenti, namítají politici sociální demokracie.

16:46
Po čtení MF DNES rovnou na pochod proti RomůmDeník MF DNES pokračuje ve svém psaní tak, jako by chtěl popudit ještě víc lidí k pochodům proti šluknovským Romům, které nekončí lynčem jen díky zásahu policejních těžkooděnců. Etické zásady žurnalistiky totiž nabádají nezmiňovat národnost ve chvíli, kdy není pro danou zprávu podstatná a naopak by mohla vést k negativní paušalizaci na celou etnickou či národnostní skupinu.  Právě tak ale MfD píše. Příkladem je dnešní zpráva ze serveru iDnes. Ta informuje, že včera večer žádali „Romové“ v jedné ze šluknovských hospod o výpalné, načež celá věc skončila rvačkou. Deník přitom nezkoumá, o jaké lidi šlo a co přesně udělali, smyslem zprávy vzniklé na základě zřetelně velmi kusých svědeckých výpovědí je pouze oznámení, že „Romové chtěli výpalné“.K tomu dodejme, že jde o velmi nebezpečnou hru. Právě tato národnostní skupina, většina jejíž členů se evidentně ničím neprovinila, čelí v posledních dvou týdnech k soustavným výzvám k lynči a některé rodiny už ve strachu i s dětmi utíkají pryč.

17:25
Ministr dopravy chce víc peněz, zablokoval tím debatu o rozpočtuDnešní vládní diskuse o návrhu státního rozpočtu skončila překvapivým nezdarem. Zejména ministr dopravy Pavel Dobeš požaduje dalších 12,5 miliardy na stavbu dálnic. Ministr financí Kalousek je ale nechce dát. Dobeš přitom podle zprávy Aktuálně.cz tvrdí, že k dispozici je 30 až 50 miliard. Prý jde o peníze, které vzniknou lepším ratigem Česka a levnější obsluhou českého dluhu. Dobeš také ve vládě vysvětlil, jaké úseky dálnic, tedy jejich stavba, by se musely odložit. Jde hlavně o jihovýchodní část pražského okruhu, dále dálnice do Hradce Králové nebo do Zlína.

17:32
Pěkný večer v Novém YorkuJe čas k rozloučení. DJ odchází na diskusi o budoucnosti národního parku Šumava a posílá poslední video, které ukazuje, jak je dobře, že se z Nového Amsterdamu stal Nový York (viz první dnešní zpráva). Zasvěcení určitě rozumí, ostatním se omlouvám a přeji pěkný večer.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].