0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Respekt DJ25. 1. 20128 minut

DJ čtvrtek 26. 1. 2012

Já mám radši husy než královniny pocty. (Alfred Hitchcock) • Autor: Profimedia.cz

08:17
Dobré ráno! Petro, pojď!Hezké ráno, vážení čtenáři. Budu vás dnes provázet komentovanými událostmi dnešního dne, pokud mne dřív můj padající počítač nedovede k šílenství. Petra Kvitová právě hraje o finále na Australian Open a ve třetím setu je stav nerozhodný 4:4. Petro, pojď! Zkusme jí mentálně podpořit vítěznou písničkou.

08:47
V Česku bude jako na Sibiři. Na Jizerce je už dnesTak to vypadá, že do Česka tuhle sezónu poprvé přijde opravdová zima. Meteorologický výhled na příští týden ukazuje, že ve dne by se teploty postupně měly začít pohybovat do -7 stupňů Celsia a v noci klesnout až na -14. Co je to ale proti jednomu z nejstudenějších míst v zemi - osadě Jizerka. Dnes ráno tu naměřili neuvěřitelných -27 stupňů.Píseň od muzikanta s příznačným jménem étérem letí právě na Jizerku, kde je toho času na dovolené naše redakční fotoeditorka Katka. Dneska bude na běžkách frišno. Katko, bojuj!

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

09:32
Oscary čeká elektronická revoluceA pak že starého psa novým kouskům nenaučíš. Zástupci americké filmové akademie oficiálně oznámili, že od přístího roku budou o nominacích a vítězích hlasovat elektronicky. Na akademii, jejíž osazenstvo tvoří do velké míry zasloužilí kmeti z branže, jde vpravdě o revoluční záležitost. Dosud se totiž hlasovalo obyčejnou poštou. Organizátory kromě zjednodušení celé procedury láká i časová úspora. Chtěli by ceremoniál posunout někam na konec ledna a díky e-mailu by se proces volby měl výrazně zrychlit.Jeden z letošních nominovaných soundtracků si můžete pustit tady a naladit se na recenzi na film Jeden musí z kola ven, která vyjde v Respektu v pondělí.   

10:33
Newt Gingrich slibuje zteč MěsíceSpojené státy by mohly do konce tohoto desetiletí vybudovat trvalou základnu na Měsíci. Smělý plán v případě svého zvolení představil republikánský kandidát na prezidenta Newt Gingrich, uvedla agentura AP. Už loni v prosinci podpořil nápad využít Měsíc k těžbě nerostných surovin. Jeho hlavní rival Mitt Romney tyto vize kritizoval jako finančně náročné. Jenže to bylo v době, kdy mohl být ještě klidný. Podle ankety Gallupova ústavu vedl Romney před Gingrichem ještě před týdnem o 23  procent. Nyní se jejich pozice prakticky srovnala, když pro Romneyho je po celých USA 29 procent republikánů a pro Gingriche 28.Svým způsobem je kolonizace Měsíce dokonalé předvolební téma. Útočí na pocit hrdosti a vlastenectví, každý Američan, který byl v té době už naživu, si vzpomene, co dělal ve chvíli, kdy Neil Armstrong udělal onen legendární malý krok pro člověka a velký krok pro lidstvo. Pusťme si tedy píseň o muži na Měsíci a kochejme se těmi krásnými vizemi, které mají jen tu nevýhodu, že je nikdo nezaplatí.

11:35
Vít Bárta půjde k souduZakladatel Věcí veřejných Vít Bárta se bude muset zpovídat před soudem za neslavně známou obálkovou aféru. Státní zástupci předali jeho případ soudu. Bárta je viněn z podplacení poslance Jaroslava Škárky. Jenže také Škárka půjde před soud, a to za přijetí úplatku. Žalobci se tak ztotožnili se závěry policie, která uvěřila verzi exposlankyně VV Kristýny Kočí.Nekonečná telenovela „veverek“ na téma „jak se co nejrychleji a nejúčinněji zdiskreditovat“ bude tedy pokračovat. Vít Bárta bude dál šířit svou verzi o půjčkách a vzbuzovat ve vašem dnešním dýdžejovi závist, že nemá ve svém okolí takové kamarády, jako je Vítek. Věnujme štédrému mecenášovi písničku.
 

12:41
Proti Dobešovi se jednomyslně bouří i studenti v BrněPředsedové akademických senátů šesti vysokých škol v Brně dnes vydali tiskovou zprávu, v níž se vyslovili k připravované reformě ministra školství Josefa Dobeše. Odmítají v něm zejména posilování rad veřejných vysokých škol na úkor akademických senátů, snižování počtu studentů v akademických senátech a návrh zákona o finanční pomoci studentů, který je podle nich šitý horkou jehlou. Zástupci studentů si pochvalují jednotu, s níž se shodli na svých názorech, a uvažují i o demonstracích:„Věříme, že vláda vezme protesty akademických obcí vážně, reformní návrhy stáhne a vrátí se k jednacímu stolu se zástupci vysokých škol. V opačném případě jsme připraveni vyjít do ulic,“ uvedl předseda Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity Zdeněk Ručka.

13:50
Anonymous zaútočí i v Česku. Cílem je web OSAVolné seskupení hackerů, které se sdružuje pod značkou Anonymous, hodlá o sobě dát vědět i v Česku. Dnes v šest hodin odpoledne by se cílem jejich útoku měla stát webová stránka Ochranného svazu autorského. Vyjadřují tak nesouhlas s mezinárodní dohodou ACTA, kterou svaz podporuje a která by výrazně omezila svobodu internetu. Ve středu zaslali varování i českým poslancům. „OSA už dlouhé roky terorizuje ČR svými autorskými poplatky za každé prodané médium,“ píše se dále v tiskovém prohlášení.Svoboda internetu je dobrá věc, chlapci s maskami mstitele z filmu V jako Vendeta na hlavě, ale uvědomte si, že ten váš slavný internet má také krev na rukou. Připomeňme si písní, co tenhle bezbřehý prostor má všechno na svědomí.

15:07
Půjčka pro MMF je schválenaBankovní rada České národní banky ne úplně ráda, ale přece jen přistoupila na včerejší návth vlády a schválila půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu na pomoc eurozóně. Podmiňuje ji ovšem schválením záruk za možné ztráty. Česko poskytne měnovému fondu částku do 1,5 miliardy eur, tedy téměř 38 miliard korun. Peníze půjdou z devizových rezerv ČNB. Prezidentem Klausem dosazené vedení ČNB nedoporučovalo půjčku schválit, byť jde nakonec o výrazně nižší sumu než původně požadovaných 3,5 miliardy eur.Všem, kteří kolem Evropy a potenciální krize a jejího řešení, rozehrávají různé hry, posíláme písničku od rakouských postrockových surfařů po pohovkách.

15:50
Britská vláda vydala seznam osobností, které odmítly vyznamenání od královnyCo mají společného režisér Alfred Hitchcock nebo spisovatel Aldous Huxley? Patří mezi ty, kteří v letech 1951 až 1999 odmítli převzít královské pocty. Anglická vláda vydala seznam 277 lidí, kteří odmítli Řád britského impéria - na seznamu jsou uvedeni pouze kandidáti, kteří už jsou po smrti. Kromě Hitchcocka a Huxleyho jsou mezi nimi třeba spisovatelé Roald Dahl a Graham Greene nebo malíři Francis Bacon či Lucien Freud.V téhle souvislosti nelze nalinkovat nic jiného než hymnu Sex Pistols, zde ovšem v něžném provedení Nouvelle Vague.

16:40
Česko podepsalo ACTAJen co se objevily zprávy o chystaném útoku hackerů na web OSA, vyšlo najevo, že Česko podepsalo v Japonsku konfliktní dohodu ACTA, proti níž brojí nejen hackeři, ale třeba i europoslanci typu Zuzany Roithové. V Tokiu ji dnes podepsalo 22 členských zemí. Politici ji projednávali v tajnosti, takže její znění není známé. V jedné z posledních verzí stále bylo zakotveno ustanovení, podle něhož by celníci na hranicích mohli prohlížet obsah externích disků, paměťových karet, tabletů nebo mobilů, zda neobsahují nelegálně držené dílo chráněné autorským zákonem. Podobně kontroverzní je začlenění poskytovatele internetového připojení do boje proti porušování autorských práv. Ti by měli povinnost odpojovat „piráty“ od internetu.Naší vládě proto za snahu dohlížet na to, co si stahujeme na internetu, posíláme upřímnou píseň od Lily Allen.

17:41
Ministryně Hanáková odvolala vlivného náměstka Štrajta. Hezký večer všem!Ministryně kultury Alena Hanáková provedla první personální změny ve svém resortu. K dnešnímu dni odvolala z funkce ekonomické náměstkyně Michaelu Vojtovou a ředitele odboru vnitřní správy a investic Miloše Philippa Štrajta. Zejména Štrajt patřil mezi úředníky, kteří měli velký vliv na rozhodování bývalého ministra Bessera a podílel se na několika sporných rozhodnutích. Jeho jméno se objevilo například v souvislosti s odvoláním ředitele NFA Vladimíra Opěly, který se s vedením ministerstva nedohodl na způsobu výběru dodavatele stavebních prací na novém depozitáři archivu.A touto zprávou se dnešní směna uzavírá. Rozlučme se písní Lany Del Rey, nejčerstvějšího popového fenoménu, o němž zajímavě psal před pár týdny v Respektu Pavel Turek. Mějte se pěkně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].