08:00
A už je tady zase…Tak to vidíte vážení čtenáři - neuběhl ani týden a vysílací kabinu jsem obsadil opět já. Tak se do toho hned pustíme, co říkáte?Úvodní zpráva se bude, ostatně jako vždy, týkat výročí. Na první pohled možná obskurního, ale přesto velmi zajímavého. Zatímco minulý týden jsme se vydali na pole brakové filmové tvorby let sedmdesátých, nyní se vzneseme k hranici atmosféry a následně se budeme řítit volným pádem k zemi.16. sprna roku 1960 se kapitán amerického letectva Joseph Kittinger odstartoval v otevřené gondole balonu do oblak nad Novým Mexikem a následujících několik hodin pomalu stoupal. A stoupal opravdu hodně vysoko. Nakonec ve výšce přes 30 km zkontroloval svůj přetlakový oblek a jednoduše vyskočil. Dodnes drží světový rekord v seskoku padákem z nejvyšší výšky, za nejdelší volný pád a za nejvyšší rychlost dosaženou člověkem mimo letoun (988 km/h). Pokud by vás zajímaly podrobnosti této neuvěřitelné mise, ze které se tají dech i dnes, nabízím článek, který jsem o ní před pár lety napsal.První píseň dnešního vysílání nás ovšem zavede ještě dál. Poleťte na výlet do vesmíru…
09:00
Senátní rekapitulaceSenátoři se včera skutečně činili. Téma církevních restitucí je šťavnatým kouskem a své rétorické schopnosti na něm zákonodárci prověřovali přes devět hodin. Ministryně kultury Alena Hanáková začala pozitivně: "Krásné dopoledne. Je krásný den. Vážený pane předsedo, vážené paní senátorky, páni senátoři, v jedné relaci o počasí vystupoval moderátor, který, když se loučil, říkal „slunce v duši“. Já tedy přeji nám všem, aby dnešní den nebyl slunečný jenom venku, ale také uvnitř, v tomto sále Senátu.". Ale následné jednání se přesto neslo v očekáváném duchu a návrh na zamítnutí navrhovaného zákona byl přijat.Pro bylo všech 38 senátorů ČSSD a také pět z osmi nezařazaných. Petr Nečas nyní bude muset ve sněmovně dát dohromady 101 hlasů, aby zákon přes odpor levice zachránil.
10:00
Assange v obleženíWhistleblower Julian Assange má tendenci způsobovat rozruch všude, kde se objeví. Nyní svou přítomností na ekvádorské ambasádě v Londýně způsobil diplomatickou roztržku mezi oběma státy. Na svrchovaném území jihoamerického státu nedaleko Hyde Parku se ukryl před britskými úřady, které ho chtějí vydat do Švédska. Švédsko Assangeho obviňuje ze znásilnění a napadení, ten ale tvrdí, že jde pouze o snahu jej přes tuto zemi vydat do USA kvůli zveřejnění tajných dokumentů tamní vlády.Nyní ale Britové narazili na tvrdý odpor ekvádorské vlády, která se silně ohradila proti varování britského ministerstva zahraničí, které v případě potřeby hodlá dočasně odebrat ambasádě diplomatický statut, aby si úřady mohly pro Assangeho dojít."Pokud dojde k tomuto postupu, bude to Ekvádorem interpretováno jako neakceptovatelný a nepřátelský čin a pokus narušit naši svrchovanost. Budeme nuceni na něj odpovědět. Nejsme britská kolonie," prohlásil ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino.Osobně si myslím, že je pro Assangeho největší trest už samotný fakt, že je skoro dva měsíce zavřený v jednom domě. Nemůže v něm být napořád, takže se k němu Britové stejně dřív nebo později dostanou. Pokud ho tedy Ekvádorci nepropašují ven třaba v krabici od lednice nebo v pytli s diplomatickou poštou.
11:00
Ochranka pro soudkyni Pussy RiotZítra má být vynesen rozsudek nad členkami skupiny Pussy Riot a zdá se, že jde do tuhého. Soudkyně Marina Syrovová prý čelí výhrůžkám a proto dostala tělesné strážce. O tom, kdo a jak soudkyni vyhrožuje, zatím není nic známo. O ochranu bylo požádáno jménem předsedkyně moskevského městského soudu.Ochranu dostala už v minulosti například soudkyně Olga Borovkovová, která soudila opoziční aktivisty Borise Němcova, Ilju Jašina a Alexeje Navalného.Těžko říct, jestli Syrovové skutečně něco reálně hrozí nebo jestli jde pouze o snahu ukázat, z jak nebezpečného zakoutí ruské společnosti obžalované punkerky pocházejí. Osobně si myslím, že soudkyni hrozí maximálně zesměšňující fotomontáž nebo vrhnuté vejce, ale kdo ví. Každopádně se zkouším spojit s kolegyní Naďou Strakovou, jestli k tomu nemá nějaké podrobnosti.
12:00
Smotlachovo okénkoČTK informuje, že v lesích roste mnoho druhů hub, ale lidé je prý musejí hledat. Předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa ČTK řekl, že podle něj lidé sbírají zejména hřiby jako kováře, kříště, kozáky nebo křemenáče. Zároveň je však i sezona jedovatých muchomůrek, závojenek, pavučinců a vláknic.Zaznamenáno už letos bylo i několik otrav muchomůrkou zelenou, u které je možná záměna s jedlým žampionem polním.Mykolog také varoval, že „dost hub je jedlých, ale tím se myslí v tepelně zpracovaném stavu“.Takže pozor na muchomůrky, hřiby pořádně uvařte a počítejte s tím, že se houby musí hledat!
12:59
Indické tunelováníIndická armáda se snaží zrychlit budování infrastruktury na hranicích s Indií a Pákistánem. Kromě silnic a železnic použitelných za jekéhokoliv počasí má být zahájená práce na osmnácti tunelech. Ty mají sloužit k rychlejším přesunům jednotek, skladování materiálu, ochraně proti zbraním hromadného ničení a zároveň omezit možnosti pozorování ze vzduchu a vesmíru. Přípravné práce probíhají u sedmi tunelů, dalších jedenáct je plánováno v oblastech Kašmíru, Sikkimu a Arunačal Pradeše.Indie v budování infrastruktury v posledních letech výrazně zaostává zejména za Čínou. Ta může podle některých odhadů díky masivní výstavbě v minulých letech přesunout do příhraničních provincíí během jednoho měsíce až třicet divizí, přičemž každá z nich má sílu kolem 15 tisíc mužů.Snad Indům ten budovatelský zápal vydrží. Protože ze 73 silnic na hranicích s Čínou, které buduje přes deset let, je jich hotových zatím pouze šestnáct. K tomu si dáme jednu hornickou pecku…
14:05
Breny v omeletěWeb AČR informuje o tom, jak jsou vojáci spokojeni s novými útočnými puškami CZ 805 BREN A1, které začala armáda postupně zavádět do výzbroje. Příslušníci OMLT (Operational Mentoring and Liaison Team), tedy „Omelety“, sloužící v afghánské provincii Wardak, už nové zbraně použili v sedmdesáti bojových střetnutích s nepřítelem. Směrem k bojovníkům Talibanu vyslali pomocí nové výzbroje 8000 kusů munice.Nové útočné pušky české konstrukce mají postupně nahradit letité (ale stále spolehlivé a mnohými oblíbené) samopaly vz. 58, která dosud používá většina armády. Názory na Breny se zatím různí (zejména co se týče spolehlivosti a ceny), ale zdá se, že si své místo u vojáků nakonec najdou.Ptáte se, proč to píšu? Minimálně proto, abyste měli přehled o tom, kam jde část vašich daní…
15:06
Assange podruhéEkvádor se rozhodl ve sporu s Brity ohledně Juliana Assangeho přitvrdit a hackerovi na útěku udělil oficiálně azyl. Činí tak prý s ohledem na dlouho tradici země v ochraně těch, kteří jsou v ohrožení. Ministr zahraničí Ricardo Patino k rozhodnutí dodal, že strach Assangeho z politické perzekuce je legitimní. Zároveň prý ale doufá, že nedojde k narušení přátelství mezi Ekvádorem a Velkou Británií.Britové naopak stále trvají na tom, že Assangemu nepovolí odcestovat jinam, než do Švédska, které požádalo o jeho vydání. Pokud opustí budovu ekvádorské ambasády, bude prý okamžitě zatčen.Nakonec by Britové mohli rezidenci obestavět reproduktory a pustit uprchlíkovi hudbu, kterou nemá rád. Podobně se kdysi Američané pokoušeli vyhnat z panamského velvyslanectví Svatého stolce diktátora Manuela Noriegu…
15:55
Má se Tykač začít obávat?To se teprve uvidí. Městský soud v Praze dnes povolil obnovu řízení ve věci vytunelovaných CS Fondů. Z nich se v 90. letech ztratila miliarda korun a nikdo za to nikdy nebyl odsouzen. Klíčovou osobou v případu podnikatel Pavel Tykač, který CS Fondy ovládal skrze Motoinvest. V roce 2006 ho policie obvinila ze zorganizování tohoto podvodu, ale ukázalo se, že má příliš málo důkazů a soud stíhání zastavil.Státní zástupce nyní navrhl obnovu řízení s tím, že se objevily nové důkazy. Policie by tedy měla celou kauzu znovu začít vyšetřovat.Obávám se, že než se policie a soudy něčeho doberou, zvládne toho pan Tykač ještě hodně. Třeba dostavět monstrózní areál Maják Ptyč na okraji křivoklátských lesů, který podle mnohých indícií patří právě jemu. Pokud by vás zajímalo, jak to vypadá, když Metrostav staví na dohled od CHKO uprostřed luk a polí, použijte Google. Stojí to za to…
17:06
Chad le Clos půjde na plesJihoafrický plavec Chad le Clos, který se stal hvězdou poté, co na Olympiádě porazil Micheala Phelpse, dnes velmi potěšil jednu ze svých mnoha fanynek. Sedmnáctiletá Melanie Olhaus, která ho v úterý místo školy šla uvítat na letiště, nenechala nic náhodě. Do příletové haly si přinesla transparent s celkem jednoduchou otázkou "Chade, budeš můj doprovod na maturitním plese?".Olympijský šampion se nenechal dlouho prosit a svolil. Pokud bude v době konání plesu v Jihoafrické republice, udělá prý všechno proto, aby akci stihl.Šťastná maturantka navíc našla pochopení i u ředitele školy, který její absenci přešel s poznámkou, že šlo "o důležitou osobní schůzku".Občas se zkrátka vyplatí nemířit nízko…
18:00
Konec vysíláníPro dnešek se s vámi loučím a děkuji za pozornost. Zítra se můžete těšit na Kateřinu Šafaříkovou a její šťavnatý set…Přeji hezký zbytek srpna a budu se těšit na viděnou v září!Na posledním videu dnešního dne můžete otestovat svou toleranci k alternativním hudebním žánrům. Definovat, co vlastně jihoafričtí Die Antwoord prudukují, si netroufám…
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].