Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 12. září 2013

a plavat můžete v burkinách • Autor: Globe Media /  Reuters
a plavat můžete v burkinách • Autor: Globe Media / Reuters

08:00
Dobré ránoHezké ráno přeje dnešní DJ-ka. Podle předpovědí nás čeká upršený den s teplotou kolem šestnácti stupňů. Svátek májí dnes Marie, kterých by v celém Česku mělo být téměř 300 tisíc, a tak je poměrně slušná šance, že najdete nějakou, které byste mohli blahopřát. Narozeniny má třeba slavný skladatel filmové hudby Hans Zimmer, který může zařídit příjemný mix na ráno.(Mimochodem, pokud jste fanoušky filmové hudby, 13.10 bude mít v pražském kine Lucerna koncert Pražský Filmový Orchestr a o pár dni později ho stihnete i v Brně.)A pokud by Vás zajímalo, jak píše Vladimir Putin, můžete si v dnešních New York Times přečíst sloupek, který napsal. Je to docela zajímavé čtení, ve kterém přesvědčuje Američany o tom, že intervence v Sýrii není správná a konflikt se musí řešit mírovou cestou (padají zde slova o zbraních, které jsou ze zahraničí dodávány pro opozici, o zbraních, které zde dodáva Rusko, ovšem nepadá ani zmínka).Nejzajímavější je však to, jak se snaží vyvrátit Obamova slova, že americký způsob politiky je dělá výjimečnými. „Je extrémně nebezpečné povzbuzovat lidi v tom, aby se viděli jako výjimeční, jakkákoliv je jich motivace,“ uvádí Putin a dodává, že země a státy jsou sice odlišné, ale Bůh nás všechny stvořil stejné.Stejně jako za časů, kdy si byli všichni rovní, jen někteří trochu méně, má DJ-ka pocit, že v mezinárodním prostoru jsou si státy bez jaderného arzenálu jaksi rovnější. Ale v Rusku mají s přehlížením detailů v rovnosti své zkušenosti.

09:05
Šlouf se vracíLídrem pražské kandidátky Strany práv občanů - zemanovci se stal Miroslav Šlouf. Ten Miroslav Šlouf, který dělal Miloši Zemanovi poradce, podílel se na jeho prezidentské kampani a nakonec se s ním rozešel;prý proto, že si vymýšlel. Dnes se vrací a v čele kandidátky předbehl i pražského předsedu Vladimíra Höniga, který skončil na druhém míste. Lobbista se prý chce zaměřovat na kontaktní kampaň.DJ-ka čeká na vyjádření prezidentské kanceláře, jestli si tedy Šlouf vymýšlel a už to nevadí, nebo si nevymýšlel - a nebo se všichni shodli, že to už je docela dávno a po nějaké té skleničce si na to stejně už nikdo nevzpomene.

10:05
Fotbal, to je hraÚtvar pro odhalování korupce a finanční kriminality dnes zveřejnil detaily ke včerejšímu zatčení fotbalistů. Policie zadržela dvanáct lidí, udělala patnáct domovních prohlídek - a více než dvacet lidí bude muset vysvětlovat své jednání.„Zadržené osoby byly následně obviněny z korupčních trestných činů. K osobám můžeme uvést, že se jedná o fotbalisty či bývalé fotbalisty různých výkonnostních úrovní,“ uvedla policie. Podle dosavadních informací by podstata celé kauzy měla být v tom, že řada hráčů sázela na výsledky vlastních zápasů.Čekání na detaily celé kauzy si můžete spříjemnit alespoň klasickou fotbalovou písničkou

11:05
Našla se vodaHodinu před obědem je ideální čas na dobré zprávy - v Keni se našla podzemní voda. Zásoby na severu země momentálně zkoumají odborníci, aby posoudili jejich množství a kvalitu; už nyní však vládne optimismus.V zemi, kde nemá 17 milionů lidí přístup k pitné vodě, mohou naleziště výrazně zlepšit kvalitu života a zažehnat konflikty, které se zde o vodu vedou. Podle některých odhadů by zásoby mohly Keni vydržet až nasledujících sedmdesát let.

12:10
Z korejského reaktoru se kouříZnepokojení na obou stranách Atlantického oceánu vyvolávají snímky severokorejského jaderného komplexu Jongbjon. Ukazují bílý kouř, který naznačuje, že reaktor je buď v provozu, nebo se o to Severní Korea alespoň pokouší. Obavy vyvolává technický stav reaktoru, který je podle ruských zdrojů nestabilní a technicky zastaralý. Spuštění zařízení, které slouží na obohacování uranu pro výrobu nukleárních zbraní, ohlašovala korejská strana už v dubnu - a používá ho při vyjednáváních se Západem.

13:05
Už máte svůj milion?Podle serveru iHned vzrostl počet dolarových milionářů. A to i v Česku – o pět procent na 18 tisíc lidí. To je prý dosavadní rekord. Jedná se o celosvětový trend, jak podle serveru oznámily firmy Capgemini a RBC Wealth Management, které dolarové milionáře ve světě mapovaly. Jejich počet by dnes měl být kolem dvanácti milionů. Nárůstu prý vděčíme „globálnímu oživení akciových a realitních trhů".A k penězům jednu veselou písničku od ABBy

14:10
Novotných přijeliPodle dnešní Mf Dnes chystají jazykovědci z Ústavu pro jazyk český rozvolnit pravidla českého pravopisu. Jak vyplývá z chystané jazykové příručky, kterou má list k dispozici, bude víc než dřív platit, že „obojí je správně". Například „přijeli k nám Novotní" stejně jako „přijeli k nám Novotných".Původem slovenská DJ-ka se k této změně nedokáže vyjádřit, ale kolega Šůra uklidňuje každého, kdo se obává nastupující jazykové anarchie. Z článku se prý zdá, že půjde o mírnou liberalizaci v mezích zákona; rozvolnění se navíc týká jen okrajových jazykových jevů.

15:10
Hitlerovy projevy před soudPodle ČTK by policie měla v nejbližších dnes obvinit autora a nakladatele knihy Adolf Hitler: Projevy. Publikace, která vyšla v nákladu 10 000 kusů a je v prodeji na internetu, podle policie popírá, zpochybňuje a schvaluje genocidu. Autor Lukáš Beer a majitel vydavatelství Guidemedia Pavel Kamas ovšem očekávají, že jejich případ dopadne stejně jako případ Michala Zítka. Ten v roce 2000 vydal neokomentované dílo Adolfa Hitlera Mein Kamp, za což si odnesl od soudu podmínku - a později byl i toho trestu zproštěn.Nutno dodat, že upoutávky na stránce knihy, které hlásají, že „Hitler mluvil o Češích s úctou a uznáním“, „usiloval o mír“, „předkládal velkorysé návrhy Polsku“ a „přál si upřimné přátelství s Anglii“ působí tak trochu zvláštně.

16:10
Concordia na hladinuV pondělí o šesté ráno se začne při pobřeží italského ostrova Giglio po roce a půl vyzvedávat vrak ztroskotané výletní lodi Concordia. Závěrečná fáze vyprošťování by měla trvat zhruba deset až dvanáct hodin a plavidlo by mělo být přepraveno  do přístavu, kde bude sešrotováno.Vrak napůl potopené lodě váží prý tolik, co stovka Boeingů 747 - ovšem vyzvedávání na hladinu se nemusí povést, jelikož odborníci nevědí, v jakém stavu je potopená část. Kapitán lodě Francesco Schettino momentálně před soudem čelí obviněním ze smrti 32 lidí na palubě a opuštěni lodě v čase nouze.Když už jsme při zprávách o tom, co se stane, nebo nestane - dnes se určitě nestane tisková konference SPOZ. Bez bližšího vysvětlení ji po tom, co si v Praze za lídra kandidátky zvolili Miroslava Šloufa, odložili na zítra. Zřejmě potřebují popřemýšlet…

17:05
Společné plavání i pro muslimské žákyně, rozhodl soudVrchní správní soud v Lipsku rozhodl, že na povinné školní lekce plavání musí chodit i muslimské žákyně. Třináctiletá Asmae Akcharová si stěžovala na smíšené hodiny s tím, že by se plavat učila raději soukromě. V Německu totiž některé plavecké haly vyhrazují několik hodin týdně pouze pro ženy.Soud však její stížnost zamítl: společná výuka plavání patří prý ke společenské realitě v Německu - a kompromisem je možnost plavat v takzvaných burkinách, čili plavkách zahalujících celé tělo.Hezký večer, vážení čtenáři. Dnešní DJka se loučí a posílá jednu klasiku: Here comes the sun.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].