Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

DJ čtvrtek 12. 1. 2012

Lyžujte v Česku: draze a bez nakupování • Autor: Karel Cudlín
Lyžujte v Česku: draze a bez nakupování • Autor: Karel Cudlín

07:58
Dobré ráno, a vzpomínáte si na Čunka?Dobré ráno, dnes je 12. ledna, svátek má Pravoslav - taky Pravoslava, Pravdomil, Pravdomila… - venku je zataženo a čeká se teplota až 11 stupňů Celsia a deník Právo píše, že zásadní roli v souhlasu Věcí veřejných s církevními restitucemi sehrál Jiří Čunek. Ten Jiří Čunek, který byl kdysi předsedou lidovců, také vicepremiér, nosil miliony v igelitkách, vyhrožoval své sekretářce, jeho korupční skandály málem položily vládu a proslul též neotřelými názory na sociální problémy mezi Romy a bílými Čechy. Tak přesně ten to má prý dobré u kardinála Duky a sjednal schůzku mezi ním a VV.A protože přesně před 43 lety vydala první desku britská kapela Led Zeppelin, dáme si ji.

08:57
TOP 09 hrozí odchodem z vlády, pokud ČR nepodepíše novou smlouvu s EUPředseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg tlačí na vládu, aby bez jakýchkoliv podmínek vstoupila do nové rozpočtové a hospodářské unie, na které se v prosinci shodly státy eurozóny a nabízejí ji dalším členům EU. Pokud by premiér Petr Nečas smlouvu nepodepsal, hrozí Schwarzenberg odchodem ministrů za TOP 09 z vlády. Řekl to v dnešních Lidových novinách. Proti smlouvě se postavil prezident Václav Klaus, který v úterý poslal Nečasovi dopis, že nový dokument EU v žádném případě nepodepíše.Tak si dejme jednu hitovku, kde se v refrénu schwarzenbergovsky zpívá „This is what you get when you mess with us…“

09:55
Čtvrtina Šumavy bude bezzásahováMinistr životního prostředí Tomáš Chalupa se definitivně rozhodl, jak má vypadat Národní park Šumava. Nejpřísněji chráněná bezzásahová zóna má tvořit 22 procent plochy parku, téměř dvakrát více než nyní, píše jihočeské vydání deníku MfDnes. Chalupa se tím sice vzepřel obcím, které chtěly, aby první zóna tvořila jen necelých 16 procent parku, za svůj ústupek ale získaly ministrův souhlas se stavbou lanové dráhy spojující českou stranu a rakouský zimní areál Hochficht. Úzký koridor lanové dráhy by měl mít velikost 13,7 hektaru a měl by být vyčleněn z území národního parku. Stavba lanovky se dlouhodobě nelíbí ekologům, kteří se obávají, že to bude jen začátek výstavby obřího lyžařského areálu.K Šumavě a poslechu jednu archivní o zeleném údolí

11:08
Havlovo jméno ponese možná i budova europarlamentuS pojmenováním objektů po zesnulém českém prezidentovi Václavu Havlovi se roztrhl pytel. Jeho jméno ponese nejen nová hypermoderní knihovna v Paříži, ale dost možná i budova Evropského parlamentu. Europarlament chystá koupi dalších tří sídel - dvě v Bruselu, jedno ve Štrasburku - a místopředseda EP Libor Rouček (ČSSD) potvrdil agentuře ČTK, že už o tom mluvil ve vedení sněmu a všichni to všeobecně kvitovali. „Šance je opravdu veliká,“ řekl Rouček.České komunisty, zejména ty v europarlamentu, by taková informace mohla zvednout ze židle. V případě spícího Miloslava Ransdorfa by to možná bylo ku prospěchu věci, mrkněte sem.

11:58
Ještě ke Schwarzenbergově varování a Klausovu nepodpisuLidové noviny, které referují o Schwarzenbergově výhrůžce, že ministři TOP 09 odejdou z vlády, pokud by Česko nepřistoupilo k nové evropské smlouvě, píší, že když tak Česko neučiní - konkrétně tím, že smlouvu nepodepíše prezident, což už Václav Klaus slíbil Petru Nečasovi - smlouva nezačne platit. Omyl. Začne. Lisabonský scénář tentokrát nenastane. V samotném textu smlouvy stojí, že začne platit v lednu 2013, pokud ji v té chvíli ratifikuje nejméně dvanáct zemí. Na Čechy, resp. Václava Klause, tentokrát nikdo čekat nebude. Což jenom vrací spor tam, kde je a měl by být - do domácí politiky. Hraje se o evropskou budoucnost Česka, pozici hlavní strany na české pravici, příštího prezidenta… atd. Zbytek ať si doplní laskavý čtenář:)  K poslechu a přemýšlení už patnáct let starý - ale pořád dobrý - kousek od St. Germain s názvem Deep In It (což také není název od věci v rámci onoho přemýšlení).

13:11
Investoři projevili nečekaný zájem o španělské dluhopisy, a obědový song k tomuŠpanělsko uspělo v klíčové aukci dluhopisů, která měla po delší době ukázat, nakolik skutečně investoři zemi věří. Madrid prodal dvojnásobné množství cenných papírů, než chtěl. Španělsko si půjčilo celkem 10 miliard eur s úrokem, který nepřesáhl 4 procenta.Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/spanelsko-prodalo-dluhopisy-za-10-miliard-eur-zajem-byl-velky-pr9-/eko_euro.aspx?c=A120112_114140_eko_euro_fihŠpanělsko uspělo v aukci svých dluhopisů, které měly ukázat, zda investoři skutečně zemi věří. Madrid prodal dvojnásobné množství cenných papírů, než chtěl a půjčil si celkem 10 miliard eur s úrokem, který nepřesáhl 4 %. Španělsko chtělo získat alespoň pět miliard eur u tříletých a čtyřletých bondů, zájem byl však dvakrát vyšší. Podle finančních analytiků je to známka postupného návratu důvěry investorů ve španělskou ekonomiku.K dobré zprávě a obědové pauze něco říznějšího, tak tady, The Rolling Stones and Christina Aquilera.

14:13
A barva Mléčné dráhy je…Mléčná dráha, naše domovská galaxie, má zvenčí bílou barvu.Nic? Žádné překvapení? Měli byste být! K tomuto závěru dospěla Americká astronomická společnost po několika letech intenzivního bádání, protože zjistit barvu Mléčné dráhy zvenčí, jsme-li uvnitř ní, vůbec nebylo jednoduché. Nakonec se to podařilo a vědecký závěr tudíž zní, že Mléčná dráha nese svůj název opodstatněně. A pozor, není to ledajaká bílá, ale bílá jako je „bílý jarní sníh hodinu před rozbřeskem nebo úsvitem.“ Informuje o tom dnes BBC, zde.Na přání kolegy, tematicky „OMD tribute to The Beatles“, Walking on the Milky Way.

15:20
Hit: Paroubek ulovil do svého neexistujícího klubu Škárku, ex-VVVe stínu sporů hlavních parlamentních stran se formuje v okrajových kruzích podivuhodné partnerství. Předseda Národních socialistů - levice 21. století (NS-LEV 21) Jiří Paroubek se pochlubil, že se dohodl na užší spolupráci s poslancem a bývalým členem VV Jaroslavem Škárkou. Uvedl také, že na základě jednání s dalšími poslanci by do konce letošního roku mohla mít jeho strana vlastní poslanecký klub.„Jsme přesvědčeni, že pan Škárka není korupčníkem, ale člověkem, který se korupci v nejvyšších kruzích vládní politiky postavil čelem,“ poznamenal ke korupční aféře Škárky Paroubek. Škárka by se podle Paroubka mohl stát i členem strany, až skončí kauza ohledně údajného úplatkářství předsedy poslanců VV Víta Bárty, v níž Škárka figuruje.K vytvoření klubu ve Sněmovně je třeba deseti poslanců, Paroubek má zatím k ruce jen jednoho, Jiřího Šlégra.Jiřímu Paroubkovi, Jiřímu Šlégrovi - ještě za hokejové kariéry přezdívanému „Guma“ - a Jaroslavu Škárkovi posíláme poměrně nesnesitelný slaďák o tom, že nejsou sami. Here, MJ You´re Not Alone.

15:55
Zpráva: Českým lyžařským centrům chybí obchody a službyPo odhalení, jakou barvu má Mléčná dráha, tu je další překvapení dne. Server Aktualne.cz zveřejnil zprávu mezinárodní poradenské společnosti DTZ, která porovnávala zdejší lyžařská střediska se srovnatelnými místy v Alpách a došla k tomu, že ty naše jsou sice drahé, zato ale na nic. Konkrétně, paleta obchodů - myšleno především potraviny - a nabízených služeb neumožňují návštěvníkům zůstat na horách delší dobu, aniž by museli za zbožím nebo servisem do nejbližšího velkého města. Pro zájemce, tu jsou podrobnosti.Lék na tyhle zlé a neobjektivní zprávy v podobě, například, The Baseballs!

17:15
Putin „nemá čas“ na předvolební debatuFavorit březnových prezidentských voleb v Rusku, premiér Vladimir Putin, se nejspíš nesníží k televizním debatám se soupeři v prezidentském klání. Ještě zvažuje, zda do duelů před kamerami vyšle alespoň své zástupce. Vyplývá to z dnešního vyjádření Putinova mluvčího Dmitrije Peskova. Putin se nezúčastnil ani debat před svým zvolením prezidentem v roce 2000 a 2004, stejně tak jeho nástupce Dmitrij Medveděv ignoroval veřejný duel v roce 2008. Putin však loni naznačil, že by mohl změnit postoj. Ale nezmění. Podle Peskova je jeho šéf „příliš zaneprázdněný“ a „pracovat bude i v době předvolební kampaně“, takže „bohužel“ nebude moci změřit síly s ostatními kandidáty.Chudák. Tak píseň na pofoukání bolesti. Jimi, Star Spangled Banner.

18:33
Skotové chtějí samostatnost, v roce 2014 zřejmě půjdou k referenduSkotská vláda chce v roce 2014 uspořádat referendum o nezávislosti na Britském království. Po opětovném vítězství Alexe Salmonda a jeho Skotské národní strany v loňských volbách se začalo mluvit o referendu stále hlasitěji, na což britská vláda zareagovala slovy, že premiér Salmond nemá na vyhlášení referenda pravomoce. Jenže Salmond se nenechal odradit a tento týden oznámil, že hlasování jednoduše bude.Podzim 2014, konkrétně nejspíš listopad, byl zvolen záměrně. Skotsko si totiž tehdy bude připomínat 700. výročí svého slavného vítězství nad Angličany v bitvě u Bannockburnu a také se budou ve skotském Glasgow konat Hry Commonwealthu. Vlastenecké nálady v zemi by tak mohly být posíleny a referendum by mělo šanci projít. Zatím tomu tak totiž není – podle průzkumů by víc než polovina Skotů dnes řekla nezávislosti NE.Že by další stát na obzoru? Čeká nás vzrušující doba, a to nejen v tomto apokalyptickém roce, ale zřejmě i o dvě léta později. Skotům, kteří zjevně chtějí jít svou vlastní cestou, posíláme My Way, dnešní DJ přeje pěkný zbytek večera a taky si půjde po svých a vy se zítra zase vydejte cestou Respekt DJ!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].