Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 5. 1. 2012

Nejnebezpečnějším místem pro práci reportérů bylo loni Mexiko • Autor: Globe Media /  Reuters
Nejnebezpečnějším místem pro práci reportérů bylo loni Mexiko • Autor: Globe Media / Reuters

07:59
Dobré ráno s Andreou!Hezké ráno, milí čtenáři. Komínem vedle mého podkrovního žižkovského bytu se prohání meluzína, pozdrav orkánu Andrea, venku - zdá se - poprchává, ale na horách by podle meteorologů a modelu Aladin mělo v následujících dvou dnech napadnout slušné množství sněhu. Rozjeďme proto dnešní dýdžejskou směnu melancholickou písní o tom, jaké to je, když venku sněží.

08:43
Evropa utáhne ropné kohoutky ÍránuÍránský jaderný program už znepokojuje Evropu natolik, že se fakticky dohodla na ropném embargu proti zemi, v níž vládne nevyzpytatelný režim. Podle agentury Reuters se prý rozptýlit obavy Řecka, Španělska a Itálie, které na dodávkách ropy z Íránu výrazně závisejí. Zablokování obchodu s ropou může být pro Teherán těžkým úderem, protože země EU jsou po Číně největším dovozcem íránské ropy a  odebírají téměř pětinu jeho exportu.Pokud to tak opravdu dopadne, tak je to dobrá zpráva, protože někdy musí jít i byznys stranou. My si zatím můžeme pustit skladbu z filmu o ropě, který můžete brát i jako pozvánku před televizi, kde tohle epické drama poběží pozítří.

09:15
Uloz.to chce začít prodávat hudbuDatové úložiště Uloz.to vážně uvažuje o tom, že by se stalo dalším prodejce on-line hudby přes internet. Podmínky služby projednává zatím s Mezinárodní federací hudebního průmyslu (IFPI). Server s průměrnou denní návštěvností kolem 300 000 uživatelů obsahuje více než 12 milionů souborů, což z něj dělá zdaleka nejvštší tuzemskou úschovnu klipů, filmů nebo elektronických knih. Možná že i proto, že jim jdou hudební a filmová studia po krku, rozhodli se zakladatelé Jan Karabina a Stanislav Pacan dodat serveru image, která bude vůči autorským právům vstřícnější.Internetovým fenoménům je zasvěcen i nový hit děvčat z kapely LuŠteLa. Poslech jen na vlastní riziko.

09:55
E-maily jsou ztráta času. Šéf firmy Atos je chce zrušit.Ředitel francouzského IT kolosu Atos Thierry Breton je pěkný svéráz. Nechal si vypracovat průzkum, ze kterého vyplynulo, že každý zaměstnanec Atosu dostává od kolegů v průměru 100 e-mailů denně. Pouze 15 % z nich je přitom užitečných. Breton chce očistit od interních e-mailů celou firmu. Od roku 2014 se nebudou v Atosu posílat žádné e-maily mezi zaměstnanci. Nahradí je nový způsob komunikace – na základě firemní sítě podobné Facebooku.Když už jsme u toho Facebooku, můžeme si připomenout píseň, v níž Dalibor Janda prorocky předznamenal dnešní dobu sociálních sítí textem „deset tisíc přátel mít, jít v plátěnkách“.

10:51
Sherlock bude bojovat proti kapitánu KirkoviNe, neznamená to, že by se posádka vesnírné lodi Enterprise černou dírou v čase vrátila do viktoriánské Anglie. Pouze Benedict Cumbermatch, představitel Sherlocka z velmi populární moderní verze BBC, jejíž nové díly v těchto týdnech mají svou premiéru, dostal nabídku zahrát si zlosyna v připravovaném Star Treku 2 (tedy už dvanáctém celovečerním zpracování ságy). Není zatím jisté, jak se jeho role bude jmenovat a jakou bude mít funkci v příběhu, ale už teď se dá vsadit na to, že charismatický herec, který v poslední době zaujal ve výborné špionážní skládačce Někdo musí z kola ven, má našlápnuto ke hvězdné hollywoodské kariéře.První sérii Sherlocka si můžeme shrnout v klipu podbarveném slavnou hudbou Clinta Mansella.

12:40
Česko se zajímá o německé stíhačkyČeská republika se zajímá o koupi starších stíhaček Eurofighter používaných německým vojenským letectvem. Napsal to německý deník Financial Times Deutschland, podle něhož zájem o osm použitých strojů za několik miliard eur (desítky miliard korun) projevilo rovněž Bulharsko, Chorvatsko, Slovensko a  Rumunsko. Podle deníku jde o „téměř nové letouny“. Cena úplně nového stroje se podle listu v závislosti na výbavě a  dalších doplňkových službách pohybuje mezi 60 až 80 miliony eur (1,5 až dvě miliardy korun). Vláda začít řešit budoucnost českého stíhacího letectva musí, v roce 2015 končí nynější pronájem švédských Gripenů.Když člověk slyší slovo Gripeny, naskočí mu asi v hlavě termíny jako „podezřelý tendr“ nebo korupce. Snad bude výběr nových letadel transparentnější, my si zatím poslechněme píseň o letadle.

13:15
Nejsouzenější ruský odpůrce Putina je opět na svoboděMoskevské vězení opustil po deseti dnech vůdce ruské radikální skupiny Levá Fronta Sergej Udalcov, kterého média označují za nejčastěji vězněného opozičního aktivistu. Udalcov byl zadržen 4. prosince při nepovolené demonstraci v Moskvě a  k trestu - v pořadí čtrnáctému v loňském roce - nastoupil o tři týdny později. Čtyřiatřicetiletý Udalcov byl odsouzen za to, že nenastoupil trest vězení, který mu byl uložen v říjnu. Proti údajné justiční šikaně vyhlásil hladovku. Z vězení podle svědků vyšel ve zuboženém stavu.Hned po propuštění se nechal slyšet, že chystá další demonstrace proti Putinovi. Nejbližší by se měla konat 4. února.Účastníkům největších protestů v Rusku od rozpadu impéria posíláme étérem rozvernou reggae verzi bývalé hymny SSSR od dvojice 5-nizza.

14:20
Rizikové povolání: reportérJsou chvíle, kdy je váš dnešní DJ velmi rád, že jeho specializací je kultura a ještě více rád, že žije v Česku. Třeba když se dozví informaci, že v loňském roce zahynulo po celém světě při výkonu povolání 103 novinářů, přičemž nejnebezpečnějším místem pro jejich práci bylo Mexiko. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodního tiskového institutu, který shromažďuje údaje o násilí na žurnalistech z celého světa. Za nejnebezpečnější zemi pro novináře označuje IPI Mexiko, kde zahynulo deset reportérů. Hned za středoamerickou zemí je Irák (devět úmrtí), Honduras, Pákistán a Jemen (po šesti) a Libye a Brazílie (po pěti).Mexiko je krásná země, a je vždycky škoda slyšet o něm ve smutném kontextu. Zahrajme si proto starou a vášnivou mexickou klasiku v podání Cesarie Evory, abychom si to připomenuli.

14:55
Pospíšil podá čtyři kárné žaloby kvůli MUSMinistr spravedlnosti Jiří Pospíšil podá kárné žaloby na čtyři státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) kvůli postupu při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Je mezi nimi i bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula a náměstek VSZ Libor Grygárek. Dalšími jsou Ladislav Letko, který byl ve věci činným státním zástupcem, a Marcela Kratochvílová, která již byla v souvislosti s kauzou sesazena z vedení odboru závažné hospodářské kriminality. Podání kárných žalob navrhl ministrovi nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Kárné žaloby jsou vůbec prvním trestem, který padl za to, že se Česko včas nepřihlásilo o nárok na část z dvanácti miliard zablokovaných na švýcarských kontech.Tematickou píseň k této zprávě není zrovna lehké najít, tak musíte vzít zavděk tímto songem o moravské konkurenci.

15:32
Na Sýrii chce zaútočit exilová armáda. Už tento týden.Svobodná syrská armáda, kterou za hranicemi s Tureckem sestavil a vyzbrojil zběhlý plukovník Rijád Asad, prý tento týden zahájí rozsáhlý útok na zásadní cíle režimu syrského diktátora Bašára Asada. Jeho vojsko prokazatelně čítá 25 tisíc mužů, přičemž přes 7 tisíc z nich jsou důstojníci. Střetla by se s mnohem početnější Asadovou armádou. V Sýrii sice nyní operuje pozorovatelská mise Ligy arabských států, ale její členové se podle opozice nechávají údajně od režimu obalamutit a násilí vůči syrskému obyvatelstvu pokračuje. Případný střet Asadovy a exilové armády by mohl vést k vleklé občanské válce, která by destabilizovala již tak napjatou situaci na Blízkém východě. 

16:29
„Vlčí otec“ dostal osm let, matka podmínkuOstře sledovaný případ týrání dětí z pražských Vinohrad, které jejich rodiče nepouštěli ven, oblékali je pouze do plen a ani je nemyli, následkem čehož neuměly vůbec mluvit, chodit, neměly kousací reflexy a pouze plakaly a vydávaly občas zvuky, dospěl včera k prvoinstančnímu rozsudku. Pražský městský soud vyměřil za týrání dětí muži osmiletý trest vězení a  ženě tříletý podmíněný trest. 

17:25
Hezký večer všem rekordně skeptickým Čechům!Dobrá zpráva nakonec pro všechny morouse, kteří se chtějí utvrdit, že ve svém vidění světa nejsou sami. Průzkum agentury STEM ukázal, že každý druhý Čech míní, že se situace v ČR vyvíjí nesprávným směrem, a 40 procent obyvatel republiky si myslí, že situace nesměřuje nikam. Jen desetina Čechů vyjádřila optimismus. Silná skepse provázela podle STEM dlouhou předvolební kampaň před volbami v červnu 2010 i vnitropolitické krize v letech 1998 a 1999 nebo 2003 až 2005. Podíl odpovědí, že se situace vyvíjí nesprávným směrem, však do letošního roku nikdy nedosáhl hranice 50 procent. Dosavadní maximum ze září roku 2009 činilo 46 procent. „Je pravděpodobné, že v současnosti se k nespokojenosti s politickou scénou přidávají i negativní zprávy ze světa ekonomiky,“ píše středisko ve zprávě k průzkumu.A stylově skepticky se můžeme rozloučit písní Mejly Hlavsy podle textu krále všech dekadentů J. H. Krchovského. Není to náhodná volba, Mejla zemřel přesně před 11 lety. Hezký večer!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].