Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 2. 9. 2010

  • Autor: Matěj Stránský
• Autor: Matěj Stránský

07:41
Dobré ránoV Praze se sice do oken opírá slunce, pohled na předpověď počasí ale tak optimistický není. Dnes má být spíš zataženo, občas pršet, teploty mezi 15 a 18 stupni. Na horách 10 až 13. Dnešní DJ vám přeje příjemný den.

07:46
Ranní songK tomu, aby byl skutečně příjemný, by vám měl pomoci i tradiční ranní song. Němčináře pro jistotu upozorňuji, že Blixa Bargeld nezpívá o vydavatelství Economia, neněmčináři ať si s tím nelámou hlavu.

07:53
Cedrik zemřelV Tasmánii zemřel Cedrik, jeden z úzkostlivě sledovaných tzv. tasmánských čertů. Jde o druh vačnatců podobných miniaturním medvědům, kteří už žijí pouze v Tasmánii. Tasmánští čerti v poslední době nezadržitelně vymírají, za posledních čtrnáct let zemřelo asi 70 procent těchto zvířat. Hubí je zvláštní druh rakoviny tváře, kterou se obvykle vzájemně nakazí při boji. Znemožní jim to jíst a po čase umírají hlady. Vědci se snaží této nemoci předejít a k tomu měl posloužit i Cedrik. Ten se nenakazil při boji. Vědci mu vpravili nákazu do těla a čekali, co to udělá. Jeho bratr Clinky onemocněl, Cedrik ale dlouho vypadal imunní. Pokud by se tak skutečně stalo, vědci by z jeho protilátek dokázali vyvinout vakcínu. Cedrik ale pokus nakonec nepřežil. 

08:17
Co s Palestinci  - další kolo jednání začínáVe Washingtonu dnes začnou rozhovory šéfů vlád o situaci ve Svaté zemi, kde se schází představitelé Izraele, palestinské samosprávy, Egypta a Jordánska. Americký prezident Barack Obama se už včera snažil přítomné přesvědčit, aby nepromarnili příležitost, která se nemusí hned tak opakovat. Nebude to jednoduché: ve snaze překazit mírová jednání zaútočili včera ozbrojenci hnutí Hamas na dvou místech na židovské osadníky a zabili čtyři lidi, dvěma se na poslední chvíli podařilo utéci z auta teroristů. (Tím mimochodem znovu ukázali, jak Izrael potřebuje na svých hranicích ochrannou zeď a silnice speciálně vyhražené pro osadníky, což zejména evropská levice velmi kritizuje.) Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že si od militantů nenechá diktovat agendu, nicméně i tak se dohoda nerýsuje. Izraelská vláda například trvá na tom, že nezmrazí stavbu osad na Západním břehu. Palestinci to logicky naopak považují za základní podmínku další debaty.  Ve Washingtonu se "řeší" ještě jedna méně nápadná, ale také velmi důležitá věc. Těžce nemocný egyptský prezident Husní Mubarak s sebou přivezl i svého syna Gamála a opět tím dává najevo, koho si představuje v čele této naprosto klíčové země.

08:36
Odchází Kocáb, nebo ne?Premiér Petr Nečas a zmocněnec pro lidská práva mají tajemství. Na včerejší, své první schůzce se na nečem dohodli a není jasné na čem. Nečas tvrdí, že na Kocábově rezignaci, Kocáb ale rezolutně kroutí hlavou.  Kdo z obou mužů má tedy problém s komunikací, bude jasné možná dnes, kdy zřejmě premiér přejde do protiútoku a bude na Kocábově odchodu trvat.  Předtím by nám měl ale laskavě sdělit, proč má Kocáb odejít, co dělal špatně a jak si představuje další fungování vládního úřadu pro lidská práva.    

09:05
ODS už možná našla AntiBémaObčanské demokratické straně už se rýsují kandidáti na pražského primátora, píše dnešní Aktuálně.cz. Kromě předsedy pražské organizace Borise Šťastného a zástupce primátora Rudolfa Blažka připadá v úvahu i lékař Bohuslav Svoboda. Přitom právě Svoboda splňuje podmínku, kterou dnes experti vidí jako klíčovou pro volební úspěch v Praze - a sice je do značné míry opakem nynějšího primátora Béma, který se svým vystupováním a podporou proslulého korupčního prostředí v hlavním městě naprosto zdiskreditoval. Porodník Svoboda býval šéfem lékařské komory, má pověst solidního, rozvážného pána a špičkového lékaře. Premiér Nečas své kolegy přitom tlačí, aby rozhodli o svém lídrovi co nejdříve. Váš DJ je upřímně napjatý, jestli Nečasovi pražští "konzervativci" popřou sami sebe a zvolí si do svého čela nepolitickou figuru, jakou je Svoboda.

10:26
Korupce na MO: náhoda, nebo systém?Ministr obrany se chystá prošetřit všechny významné armádní zakázky včetně těch chystaných. Řekl to v reakci na skandál kolem nákupu minometných transportérů, kde deník MF DNES odhalil, jak vysocí úředníci ministerstva připavovali korupční obchod. Deník dnes také přiživuje domněnku, že nešlo o výjimku, ale součást dlouhodobě fungujícího mechanismu. Podle novinářů hlavní postava korupčního skandálu - lidovecký náměstek Jaroslav Kopřiva - ujišťoval své partnery, že v případě jeho odchodu z úřadu nastoupí náměstek za TOP 09 Pavel Severa a ten rozjetý obchod beze změny dokončí. Severa podobnou dohodu rezolutně odmítá. MF DNES se při svém obvinění Severy opírá o výroky Kopřivy během korupčních jednání, která si MF DNES nechala nahrát.

11:16
Ukrajinský investigativní novinář byl asi zavražděnUkrajinský investigativní novinář Vasyl Klimenťjev je už dvacet tři dní nezvěstný a sílí obavy, že byl zavražděn. Šéfredaktor v charkovského týdeníku Nový styl pracoval na případu korupce místního šéfa finančního úřadu. 11.srpna byl viděn naposledy, jak nastupuje s neznámým mužem do jeho BMW. Od té doby se Klimenťjev neozval. Jeho partnerka zmizení nahlásila policii, která začala případ vyštřovat jako vraždu s tím, že tato trestní klasifikace jí umožňuje využít lepších policejních prostředků. Každopádně ale zmizení novináře vzbuzuje nejtemnější podezření: například že se tak opět stalo po "práci" ukrajinských bezpečnostních sil a na objednávku lidí z vládnoucího establišmentu. Naposledy se něco takového stalo před deseti lety za prezidenta Kučmy, kdy zmizel novinář Georgij Gongadze. Z následného pátrání pak vyšlo najevo, že se tak stalo poté, co prezident při rozhovoru s ministrem vnitra "projevil přání", aby Gonganze "zmizel".

12:22
Krejčíř je nevinný - v jednom sporu Vrchní soud zbavil Radovana Krejčíře jednoho z jeho mnoha problémů s českými zákony. Vynesl totiž rozsudek, že Krejčíř neporušil zákon, když koncem devadesátých let podivně vyvedl do ciziny 272 milionů korun. Šlo o jednu z řady transakcí, jimiž byly 90.léta typická.  Krejčíř si chtěl zřejmě zajistit peníze pro možný budoucí útěk do zahraničí a provedl transakci, která byla už tehdy na hraně zákona.  Podle obžaloby mělo jít o peníze získané z prodeje akcií otrokovické elektrárny. Podle policie byl už prodej těchto akcií nezákonný. Krejčíř měl pak strach, že mu policie peníze odstaví a tak je rychle poslal do těžko dohledatelného kolečka zahraničních bank. Nakonec skončily ve Švýcarsku jako zisk ze zcela jiné transakce. Vrchní soud nyní konstatoval, že bylo vše v pořádku. Detailnější vysvětlení dodá soud až později.

12:34
Pro zdárné zažíváníPoledne si zaslouží trochu víc lyriky, proto tahle hudební vložka se speciálním přáním dobré chuti pro botaniky.

12:58
ReklamaA protože i Respekt musí být z něčeho živ, zařaďme teď reklamu.

13:31
Německá vláda chce omezit spekulace s potravinami Spekulanti ženou ceny potravin vzhůru a evropské vlády řeší, jak tomu čelit. Nejaktivnější v tom zatím jsou Němci a Francouzi, kteří slibují, že světový trh s potravinami vybaví pákami, které spekulativní obchody omezí. Zatím není zcela jasné, jak by to mělo vypadat. Nicméně situace se vivíjí nebezpečně: ekonomové  upozorňují, že ceny potravin na burzách se odpoutaly od reálné poptívky a nabídky a stoupají vzhůru. Jde především o pšenici, ječmen a sóju. Cena pšenice vzrostla od začátku srpna o padesát procent. Důvod je ten, že spekulanti hledají po krachu trhu s americkými nemovitostmi a kvůli nejistotě kolem kurzů dolaru a eura další vhodné komodity. A nacházejí je v ropě, oceli a právě zemědělských surovinách.

14:16
Slovenský masový vrah: nešlo o rasový motivSlovenská policie zpřesňuje informace o pondělním masakru nedaleko Bratislavy. Z nich vyplývá, že šílený vrah Lubomír Harman pravděpodobně nejednal z rasového motivu. Rodina žijící v jeho domě, kterou napadl a postřílel, nebyla romská. Lidé romského původu chodili do bytu pouze na návštěvu. Nešlo ani o nijak problémovou, například hlučnou rodinu. V jednopokojovém bytě žily dvě ženy - Jozefína a Mária Slezákovi a jeden muž - Stanislav Slezák. V době vraždy měli ještě návštěvu. Jinak zdravotní stav patnácti raněných lidí se lepší, až na těžce zraněného třicetiletého českého občana, který se lékaři stále udržován v umělém spánku.   

15:16
TOP 09 trvá na SeveroviTOP 09 pokračuje ve své originální personální politice. Místopředsedové Miroslav Kalousek a Jaromír Drábek podle médií trvají na tom, aby se náměstkem ministra obrany stal Pavel Severa. Je to navzdory tomu, že Severův kredit je velmi zpochybněn podezřením, že nese určitý podíl na velmi podezřelých zbrojních zakázkách české armády. "Neumím si představit, že by jeho jmenování mělo být ovlivněno tím, že nějaký Kopřiva o něm něco vykládá," prohlásil podle iDnes Kalousek. Jen připomeňme, že Kopřiva je exnáměstek ministra obrany, čerstvě vyhozený za organizaci korupční zakázky. Druhým pozoruhodným krokem TOP 09 bylo nedávné jmenování Tomáše Tesaře náměstkem ministra životního prostředí pro oblast ochrany přírody. Tesař je technik, který v ochraně přírody nepracoval. Pro názornost je to podobné, jako kdyby se botanik stal na ministerstvu průmyslu náměstkem pro energetiku.

16:30
Jemenci podezřelí z terorismu propuštěniNizozemská policie propustila dva Jemence podezřelé z plánování terorismu. Oba byli zadrženi v pondělí, když cestovali z Chicaga přes Amsterdam do jemenské metropole Saná. Oba přiletěli jiným letadlem, než původně měli. V letadle neseděli vedle sebe. Jeden z nich měl u sebe poměrně velký obnos peněz (7 tisíc dolarů) a v kufru mobilní telefon přivázaný k lahvičce s léky, nože a hodiny. Na případu pracovala nizozemská i americká policie, nizozemský státní zástupce ale nakonec konstatoval, že se nepodařilo prokázat žádné nezákonné jednání.  

17:30
Karel Srba na svoboděKarel Srba je na svobodě. Bývalému úředníkovi ministerstva zahraničních věcí vyhověl soud a podmínečně mu propouští zbytek trestu. Srba si odseděl dvě třetiny - celkem osm let, během nichž se prý choval vzorně. Žádost o milost podala například Jazzová sekce, kde by měl teď Srba pracovat, například organizovat výstavy. Srba - jak známo - pykal za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, která o něm psala kritické články. Srba u přelíčení oznámil, že důvěru soudu nezklame. Co by teď měla dělat Sabina Slonková? Patrně nic. Co by měl dělat Karel Srba? Jít za Slonkovou a nějakou omluvou jí uklidnit, že žádné repete už nepřipadá v úvahu. I když - je to taková provokativní otázka: existuje novinář, který teď nepocítí ani sebemenší obavu Srbu kritizovat?

17:43
Co udělat s večerem?Pokud někdo neví, co udělat s večerem, naši dnešní průvodci - skupina Einstuerzende Neubauten - vám poradí. Dobrou noc.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].