Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Respekt DJ

Čtvrtek 11. 3. 2010

Jon Lajoie • Autor: youtube.com
Jon Lajoie • Autor: youtube.com

08:03
První RESPEKT DJ je tu!Milí čtenáři, dnešním dnem spouštíme krátké komentované zpravodajství, které pro vás vždy od 8:00 do 18:00 bude připravovat redaktor Respektu, "dýdžej" pro ten den. Výběr důležitých událostí nebo toho nejzajímavějšího, s čím se daný DJ bude chtít podělit, nahradí dosavadní glosy a analýzy. V následujících dnech zároveň přibudou další autorské sloupky redaktorů Respektu. Sledujte respekt.cz!

08:05
V Řecku je už od půlnoci generální stávka, země stojíŘekové na dnešek vyhlásili 24hodinovou generální stávku. Zastavily se všechny veřejné služby – doprava, pošta, police, školy, zdravotnická zařízení – a chod státu je zajištěn jen nejnutnějším servisem. Řekové tím chtějí protestovat proti vládním úsporným opatřením, která mají zemi odvrátit od krachu.Jedna kolegyně novinářka ráno psala, že "takový ticho" v Aténách jako dneska v životě nezažila. Stávka je zjevně důsledná. A mimochodem, stávkují i novináři. Kdo napíše zítřejší noviny – o stávce?  

08:10
Dušek nesmí ode dneška na půdu ministerstva dopravyMinisterstvo potrestalo železničářského odboráře Jaromíra Duška za jeho výroky na adresu homosexuálů a zablokovalo mu kartu, se kterou se mohl volně pohybovat po společné budově úřadu a generálního ředitelství Českých drah. Píše to server idnes.cz.

09:01
Bill Gates byl sesazen z trůnu nejbohatšího muže planety Podle žebříčku časopisu Forbes, zveřejněného v noci na dnešek, předběhl šéfa Microsoftu Mexičan a telekomunikační magnát Carlos Slim Helú. Jeho majetek časopis vyčíslil na 53,3 miliardy dolarů.  

09:58
Kupte svému plyšákovi zájezd a luxusní večeřiV Česku vznikla cestovka, která využila nápadu už nějakou dobu cirkulujícího hlavně po amerických serverech a sice -- organizuje zájezdy pro plyšová zvířátka. Svého plyšáka může majitel poslat například na prohlídku pražských památek a poté, pokud si takovou službu u společnosti Toy travelling zaplatí, mu umožní poobědvat v luxusní restauraci, buď v soukromí nebo ve společnosti ostatních plyšových přátel. Odměnou majiteli bude fotografie jeho plyšového miláčka například před Karlovým mostem anebo vedle talíře s dortem, kterou pořídí pracovníci cestovky. Za příplatek v řádu desítek až set eur pak lze plyšákovi přikoupit masáž anebo aromaterapii. Zcela vážně. Podrobnosti například zdeHmmm…

10:05
Na uklidnění nervů pomáhají rybičky a Jon LajoieSrovnat pocuchané nervy pomůže pozorování tichého světa akvarijních rybiček. Tato "konzervativní" metoda dlouhodobě vychází podle lékařů jako nejúčinnější a poráží i sofistikovanější jógu, holotropní dýchání či asistovanou meditaci.Respekt DJ do koše zklidňujících metod doporučuje hity amerického komika Jona Lajoie. Kdo nezná, musí poznat. Zde například.

11:03
Strážce eura začne studovat nápad založit evropskou variantu Mezinárodního měnového fonduŠéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet oznámil, že se ECB podívá na možnost zřídit měnový fond pro státy eurozóny. Myšlenku podporuje řada evropských zemí, protože euro-MMF vidí jako řešení pro situace podobné nynější řecké. Záchranu, "bailout" člena eurozóny znemožňují stávající pravidla EU.Zřízení evropského MMF by bylo podle ekonomů nejčistší řešení, jak zabránit krachu Řecka, dalším otřesům eura a také jak se pojistit do budoucnosti. Má to ovšem jednu docela zásadní slabinu. Kvůli euro-MMF by se musela částečně přepsat Lisabonská smlouva, ta smlouva, která s těžkými porodními bolestmi spatřila světlo světa na konci loňského roku. Otevření Lisabonu by znamenalo nabídnout státům prostor žádat "extrabuřty" pro sebe, když by bylo zachráněno Řecko. Otevřela by se tím nová lisabonská fronta, což je to poslední, co by kdo měl chtít. 

12:01
ČSSD dočasně stáhla fotky svých odpůrců ze stranického webuUdělala tak podle manažera strany Jaroslava Tvrdíka proto, že čeká na stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů, jestli zveřejněním fotografií a dalších detailů soukromých osob bez jejich vědomí ČSSD neporušila zákon.

13:06
Dneska je Evropský den obětí terorismu Vyhlášený byl poté, co v Madridu 11. března 2004 vybuchly příměstské vlaky. Útok tehdy nepřežilo 191 lidí. V červenci rok poté explodovaly nálože sebevražedných atentátníků v londýnském metru.Úplně jsem na to zapomněla… Madridské vlaky se přitom zapsaly do moderních dějin Evropy i další věcí. V důsledku atentátu přestaly státy oponovat takzvanému evropskému zatykači, na jehož základě mohou být vydáni lidé obvinění ze závažných kriminálních činů k trestnímu stíhání do jiného státu unie. Evropský zatykač je dnes věc, která funguje – ročně se na jeho základě vydáí okolo 60 lidí – a nepotvrdily se obavy z jeho zneužití. Celkem rozumný nástroj ve společenství se 27 justicemi, policiemi a jedním nehlídaným prostorem. Muselo kvůli tomu ovšem umřít 200 lidí.

13:59
Tiskový odbor vlády rozeslal už podruhé premiérovo NE ke Kocábově rezignaciPoprvé Jan Fischer sdělil svůj nesouhlas s možným odstoupením ministra pro lidská práva včera večer. Dnes premiér zopakoval, že rezignaci Michaela Kocába nepřijímá, protože k tomu neshledal důvod. Soukromý život členů vlády považuje za jejich osobní záležitost.Zajímavé je, jak se k možné Kocábově rezignaci – kvůli tomu, že partnerkou i v soukromí stále nerozvedeného ministra má být jeho tisková mluvčí Lejla Abbásová – postavilo veřejné mínění, alespoň to na internetu. Na otázku, jestli by měl Fischer rezignaci přijmout, řeklo 90 % (!) lidí ano; 10 % kliklo na odpověď "ne." Jak to číst? Ukázalo se tu, že národ s jednou z největších rozvodovostí v Evropě, je extrémně prudérní v požadavcích na své reprezentanty? Ozvalo se srdce liberálovo, že když někdo chce rezignovat, mělo by se respektovat jeho právo to učinit? Nebo v tom je spíš malá česká závist a touha potrestat viníka, když můžu?

15:08
Sudetští Němci nemají majetkové nároky vůči ČechůmŘekla to předsedkyně německého Svazu vyhnanců Erika Steinbachová v rozhovoru pro Český rozhlas.Jak překvapivé. Ostatně také jste si všimli, že už čtvrtým měsícem platí Lisabonská smlouva a majetkové nároky sudetských Němců, před nimiž varoval prezident Václav Klaus a vymohl kvůli tomu pro Česko "výjimku" ze smlouvy, veškeré žádné? No nic.

15:55
V redakci se formuje liga proti slovu „sólokapr“Podle kolegy M. je archaické, kolegyni B. divně zní a kolegyně K. ho považuje za nesmyslné. Faktem je, že nepatří mezi nejhezčí česká slova a také, že není zcela jasné, proč se pro exkluzivní materiál nějakého média používá rybářský slovník. Rychlá konzultace přes google odpověď také nenabízí… Budeme pátrat dál. Do té doby vybízíme čtenáře, aby posílali alternativy k sólokaprovi, pokud nějaké mají. Obrázek máme, slovo chybí.  

17:01
V neděli má hustě sněžit, kromě hor je proto alternativou sledování F1Letošní první závod ceny F1, který se pojede v neděli v Bahrajnu, slibuje podle znalců vzrušující podívanou. Jednak se změnila některá pravidla – během závodu se například nesmí tankovat – a pak, za volant se vrací Michael Schumacher!

18:02
Paříž ukázala poslední modely McQueena a New Yorker žasneJarní módní show v Paříži podle prvních hodnocení nepřinesla model, který by vzal dech. Až na jeden – šestnáct šatů z kolekce nedávno zesnulého britského návrháře Alexandra McQueena. McQueen se inspiroval renesancí a kritička časopisu The New Yorker Judith Thurman označila jeho poslední, nedokončenou, kolekci za "zřejmě nejpřepychovější."Člověk nemusí být zrovna módním guru, aby se mu zmíněné kusy líbily. Když se na šaty díváte delší dobu, cítíte z nich, že McQueen – jak píše Judith Thurman – pracoval za zvuků klasické hudby a v obležení pozlacených renesančních zrcadel. Vizuální zážitek to je. Fotky pro zájemce zde.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].