
V první jarní den pobřežní promenáda spojující čtvrtě Coney Island a Brighton Beach mžourala do ostrého slunce, jako by se po zimě probouzela. Měla lehce zaprášený vzhled jaký mívají letoviska, když se po dlouhém odpočinku chystají k provozu. Na dřevěných stáncích probíhaly opravy a některé kolotoče v zábavním parku byly ještě zavřené, ale v zahrádce u prodejny slavných Nathanových párků už bylo plno a rusky hovořící důchodci už stačili chytit pěkně bronzovou barvu. (Všechna následující fota Jiří Zavadil.)


Na promenádě i v přilehlých ulicích je slyšet skoro výlučně ruština a na obchodech jsou nápisy v azbuce. Tato část Brooklynu, zvaná též Malá Oděsa, snad něčím ruským emigrantům připomíná domov. Najdeme tu srp a kladivo i pouličního kazatele jako z Bratrů Karamazových, který se v sobotu po obědě snaží obrátit myšlenky svých svátečně nasycených krajanů k Ježíši Kristu a spáse duše.
Na rozdíl od poloviny ledna, kdy bylo ve vlnách a na pláži vidět místní otužilce, se v první jarní den nikdo nekoupal. Navzdory ledovému větru ale bylo vidět lidi v plavkách, kteří nechtěli propásnout ani paprsek jarního slunce, a také několik hradů z písku, které odevzdaně čekaly na příliv.
Možná nejslavnější horská dráha na světě jménem Cyklon ještě pokračovala v zimním spánku, ale obří ruské kolo se pomalu otáčelo a létající sloni létali a koníci běželi jako o závod, třebaže na nich dítě sedělo jen tu a tam.
Prázdnotou zela i podivná atrakce vsunutá do proluky mezi dvěma stánky. Jmenuje se Střelba na obludu a v sezóně si tu můžete za několik dolarů zastřílet z pušky na živého člověka, který uhýbá a skrývá se za rezavými barely a prkny. Náboje jsou naplněné barvou.
Na promenádě je i podmořské akvárium, kde lze spatřit vše od žraloka a obří želvy až po ty nejmenší světélkující medůzky.
A nakonec zlatý hřeb – párky. Devadesát tři let stará budova se zahrádkou na rohu ulic Surf a Stillwell je podle mluvčí společnosti, která vyrábí nejslavnější a bezesporu nejlepší párky v New Yorku, jejich vlajkovou lodí. Zatímco v předním traktu je možné si u okének zakoupit všechny možné druhy párků, zadní stranu tvoří zeď slávy, na které rok po roku naskakují rekordy v pojídání hotdogů. Je zajímavé, že zatímco v 60. letech byl rekord 14 párků, v letošním roce je rekord 68. Žaludky se zvětšují a párky možná právě naopak.
Z protějšího chodníku smutně přihlížejí dva největší američtí hrdinové. Možná jim vrtá hlavou, co s tímhle půvabně chátrajícím kouskem Brooklynu bude.
Starosta Bloomberg totiž vloni ohlásil ambiciózní plán na revitalizaci pobřežní promenády a developeři, kterým jde největší místní majitel nemovitostí a pozemků na ruku, tu plánují přistavět 4500 bytů a 800 hotelových pokojů. Také spoustu atrakcí, za kterými by sem proudili návštěvníci celý rok, nejenom v létě. Za své by prý mohla vzít i historická prodejna hot dogů, která by se mohla změnit v něco daleko velkolepějšího. Když o tom v médiích proběhla zpráva, vzbudilo to tak bouřlivé protesty, že vzal málem za své celý developerský plán.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].