Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Republican presidential nominee Donald Trump speaks at a campaign rally in Sioux City Autor: REUTERS
Politika

Trumpův právník se měl v Praze sejít se zástupcem Kremlu. Mají Rusové na nového prezidenta kompro?

Reportéři Aktuálně.cz a Respektu tyto informace už od poloviny prosince ověřují

Americká zpravodajská stanice CNN v noci zveřejnila informace, že ruské tajné služby mají kompromitující materiály na nového prezidenta Donalda Trumpa, a je tak možné, že jej budou vydírat. Miliardář se proti informacím už v noci na středu ohradil.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/818990655418617856

To, že Kreml disponuje kompromitujícími materiály, má přitom sám Trump podle amerických tajných služeb vědět už od srpna. Jeho právník Michael Cohen se měl sejít na konci srpna v Praze v kancelářích ruského kulturního centra se zástupcem Kremlu Olegem Soloduchinem; podle některých zdrojů mělo být na schůzce více Američanů.

Reklama
Reklama

Reportéři Aktuálně.cz a Respektu tyto informace už od poloviny prosince ověřovali. Policie ani nikdo další však o schůzce nevěděl a Michael Cohen určitě neprošel pasovou kontrolou v České republice. „Pokud se schůzka odehrála, nepřiletěl do Česka letadlem,“ řekl na konci loňského roku redakci vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostního prostředí.

Do Česka je samozřejmě možné přijet i mimo letištní kontrolu. Cohen teoreticky mohl přistát v jedné z okolních zemí, půjčit si auto nebo dojet do Prahy vlakem a na hranicích ho nemusel nikdo kontrolovat. Další zdroje, které redakce oslovila, však tvrdí, že inkriminovanou schůzku nikdo nezmonitoroval, a není o ní tedy žádný důkaz.

Podle zveřejněných dokumentů v USA se měl schůzky účastnit zástupce ředitele Ruského centra vědy a kultury Oleg Soloduchin. Ten však schůzku popírá. „Žádné takové setkání neproběhlo, s panem Cohenem se neznám,“ řekl redakci Soloduchin s tím, že se za posledních pět let nesetkal s žádným americkým občanem. „Coby zástupce ředitele Ruského centra vědy a kultury se zabývám prosazováním pozitivního obrazu Ruska, uspokojováním kulturních potřeb krajanů. Politickou činností se nezabýváme,“ tvrdí.

Obdobně se v noci vyjádřil na svém twitterovém účtu Donald Trump i druhý aktér údajné schůzky, právník Michael Cohen. Ukázal tu svůj pas s tím, že v Praze nikdy nebyl. „Od 23. srpna do 29. srpna jsem byl Los Angeles,“ řekl americkým médiím. České tajné služby se k možné schůzce nechtěly vůbec vyjadřovat. „Nebudeme to jakkoliv komentovat,“ řekl mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubrt.

https://twitter.com/MichaelCohen212/status/818991277685567489

Některé zdroje na americké straně jsou k údajnému držení kompromateriálů na Trumpa skeptické. Bývalý ředitel CIA a do minulého týdne Trumpův poradce James Woolsey redakci v úterý takovou verzi odmítl. „Pokud někdo neporušil zákon, tak se není moc o čem bavit,“ řekl v rozhovoru pro HN Woolsey na téma, zda Rusko může Trumpa zkompromitovat - například prostřednictvím obchodních vazeb s lidmi navázanými na organizovaný zločin, o čemž se spekuluje.

Sáro, ať si John změní heslo! Rekonstrukce, jak ruští hackeři vyhráli Trumpovi volby

Rusko pomáhalo Trumpovi a Obama musel mlčet

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte