0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika25. 6. 20195 minut

Mýty o Letné

Andrej Babiš demonstrace nechápe, protože lidé na nich nežádají více peněz a nějakou výhodu

Demonstrace, Letná • Autor: Milan Jaroš

O nedělní demonstraci na Letné se stále objevuje řada fám a lží. Mnohdy je šíří politici, jindy anonymní maily. Tady je deset otázek a deset odpovědí:

1. Zpochybnění výsledku voleb? Nikdo nedemonstroval proti výsledkům hlasování. Nikdy nepadl argument, že lidé nemají respektovat volby, nikdo neblokuje parlament či vládu. Demonstrující chtějí naopak dodržování zákona, transparentní politiku, vyvození osobní odpovědnosti, vyřešení nebývalého střetu zájmů, jemuž premiér čelí, odstoupení trestně stíhaného politika. To není revoluční požadavek, spíše je podivné, že se někdo takovým apelům diví. Vše mají v rukou zvolení politici.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

2. K čemu to je? Andrej Babiš i Miloš Zeman mají možnost své názory sdělovat skrz tiskové konference či média (dokonce i vlastní). Veřejnost tuto možnost nemá a hledá prostě platformu, jak se vyjádřit. Demonstrace jsou příležitostí, jak být slyšet. Ostatně to byl právě Andrej Babiš, kdo v roce 2011 odkazoval při kritice vlády na demonstrace z roku 1989. V provolání tehdy napsal: „Nacházíme se tedy dnes v podobné situaci jako před sametovou revolucí, během níž lidé na náměstích skandovali: Nejsme jako oni, nebudeme se bát a nebudeme lhát?“ A dodal, že chce nejpozději do dvou let „zaplnit Václavské náměstí“.

3. Hon na Babiše? Není pravda, že se tu páchá křivda na jednom politikovi. Andrej Babiš zažívá to, čím si prošla velká část českých politiků. Proti zneužití moci se protestovalo v minulosti mnohokrát. Jistě, některé případy budily menší pozornost veřejnosti, ale společnost není dokonalý počítač, který lze naprogramovat. Babiš má finanční, mediální a politické prostředky jako nikdo před ním, stejně tak má více afér než jeho předchůdci v pozici premiéra. I proto jsou demonstrace větší.

4. Konec soukromého vlastnictví? Ozývají se reakce, že protestující chtějí znárodnit majetek Andreje Babiše. Není to tak. Celou dobu padá jediný argument, že si má vybrat, jestli chce sloužit veřejnosti, anebo sobě. Obě volby jsou stejně vážené, ale těžko slučitelné. Může se věnovat podnikání - nebo politice. Je to jeho svobodná volba.

5. Andrej Babiš má peněz dost a nepotřebuje víc. Politici, kteří prý nejsou bohatí, myslí jen na osobní prospěch. Tenhle argument nedává vůbec logiku. Tomáš G. Masaryk byl chudý profesor, Antonín Švehla byl nemovitý statkář. Ostatně ani Miloš Zeman není bohatý muž.  Řada už tak bohatých lidí si do politiky přišla ještě přilepšit. Viz třeba Aleš Řebíček. Andrej Babiš napojil svou firmu Agrofert na stát - a fakt, že se koncernu nechce zbavit, dokládá, že mu o osobní prospěch jde.

6. Proč nezaloží stranu? Výzvy, aby spolek Milion chvilek založil stranu, jsou politická past. Jakmile by to jeho představitelé udělali, tvrdilo by se, že to po celou dobu plánovali. A jak členové spolku řekli jasně: jsou občanská aktivita, vstupem do světa stran by oslabili hlas veřejnosti. Politická rovina je na partajích. Je pravda, že ty opoziční jsou zatím o krok pozadu za občanským vzdorem, ale stále mají čas dokázat, že hlas lidí slyší. Je evidentní, že demonstranti na náměstích chtějí změnu. Odchod Babiše nebude stačit.

7. Kdo to platí? Na organizaci přispívají tisíce lidí, vše je vidět na transparentním účtu. Dobrovolníci pracují zdarma. Účastníci demonstrací nejsou nikým placeni. Naopak, obrovská část z nich si ze svého platila cestu do Prahy. Ať už veřejnou dopravou či pronajatými autobusy. Na Letné nebyli jen lidé z Prahy. Nedokazují to pouze transparenty, ale třeba i plná nádraží. Ostatně když organizátoři na Letné vyhlásili, že je pro dopravu uzavřené nábřeží E. Beneše, ozval se téměř sborem hlas: A to je kde?

8. Proti voličům Babiše? Nikde se nepořádá hon na stoupence ANO. V regionech se někteří zástupci Milionu chvilek naopak snaží zapojit voliče Andreje Babiše do debaty. Ostatně průběh demonstrací je velmi poklidný, neagresivní a neútočný. Zahraniční novináři se nad tím často pozastavují a oceňují, že se akcí účastní i rodiny s dětmi. Oba „tábory“ chtějí změnu (jiný styl politiky), jen jeden ji vidí v Andreji Babišovi a druhý v odchodu Andreje Babiše. Ten se do politiky dostal tím, že kritizoval praktiky vrcholných politiků. Pokud s ním někdo souhlasil, nemůže dnes popřít sám sebe a jeho praktiky prominout.

9. Historický okamžik? Když se mluví o tom, že demonstrace na Letné je zlomovým okamžikem, neznamená to, že zítra bude vše jinak. Je to předěl především občanský, politicky je zatím nejasný. Na Letné mnohokrát zaznělo: nevěřil(a) jsem, že se někdy tolik lidí ozve. Ta část společnosti, která Babišovi nedůvěřuje, zjišťuje, že není sama. Že protest má smysl. A v tomto ohledu jde o zásadní zlom.

10. Andrej Babiš v reakci na demonstraci prohlásil: „Člověk má z toho pocit, že čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni.“ Myslím, že tohle by si mohl jednou nechat vytesat na náhrobní kámen. V téhle jedné větě je celý problém Andreje Babiše: on totiž stále nerozumí politice, správě věcí veřejných a řízení státu. Realita je opačná, to lidé pumpují své peníze státu. Svojí prací, tím, že platí daně, protože rozhodli o členství v Evropské unii atd. Ano, vláda tyto peníze spravuje - a moc se jí to nedaří. Ale to teď nechme stranou; nejdůležitější je, že Babiš nerozumí ničemu, co se nedá přepočítat na materiální zisk. Demonstrace nechápe, protože lidé na nich nežádají více peněz, nějakou výhodu. Chtějí jen dodržování pravidel.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].