Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Babišovy párky a slabé Česko

Proč ANO neuspělo jako podobné strany v Polsku a Maďarsku

European Parliament election in Czech Republic
Andrej Babiš • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Česká politika je už pár let uhranutá Andrejem Babišem. Velké preference ANO vzbuzují dojem, že je jeho pozice stejně neotřesitelná jako u jeho spojenců v Polsku a Maďarsku. Volby do EP ale ukázaly, že tu píšeme trochu jiný příběh.

Rozdíl mezi námi na jedné straně a Polskem s Maďarskem na druhé je ten, že Babišovi se nedaří vyvolat “kulturní válku”. Drtivý úspěch Kaczyńského a Orbána dokazuje, že jejich politika polarizace zabírá. Jsou autentičtí a umějí pracovat s národní historií. To Babišovi nefunguje - a v případě historie ani nemůže. Češi na velké dějiny či víru nikdy neslyšeli.

Reklama
Reklama

Heslo „Tvrdě a nekompromisně“, případně sliby, že nás ochrání, nikoho moc nevzrušují. Čepice “Silné Česko” jde dokonce proti české nátuře. Donald Trump může hrát na sentiment jedinečného velkého národa, ale Češi mají opravdu spíše švejkovskou náturu - tedy být proti, vše zesměšňovat a příliš neriskovat.

Rádi sice sníme o tom „co by kdyby“. Myslíme si často, že nejlépe by nám bylo o samotě, protože ostatní jsou hlupáci, nicméně jako silný národ se nevnímáme. Jsme - v duchu zdejší mytologie – jedineční, ale ne velcí. Chceme, aby nás druzí poslouchali, ale netoužíme vést. Proto to zde vždy měli těžké idealisté i národovci.

Kdybychom to chtěli dramaticky zjednodušit, pak voličova odpověď hnutí ANO zní: “Ty kecy si nech, radši pošli další prachy.” Cesta k českému voliči není přes srdce, ale přes žaludek.

To je pro Babiše výhoda i nevýhoda. Je to cesta, jak lidi aktivizovat (a vyhrát volby), zároveň je faktem, že Česku se ekonomicky daří. Nemalá část společnosti tak zůstává k jeho slibům chladná (ale zároveň tříští hlasy). Přeneseně řečeno: pokud volič nestojí o jeho párky, nemá důvod Babiše volit. Nic víc totiž nenabízí.

https://open.spotify.com/episode/09IrNtt1mCHDPGwknnFDhD

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1984
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte