Už máme vztahy s AI. James Bridle ukazuje, že je nejvyšší čas navázat je i s inteligentními tvory
Čtení s Respektem #11 s Terezou Vandrovcovou, Michalem Kindernayem a Pavlem Turkem o knize Způsoby bytí a sebestředném pohledu lidí na inteligenci. Moderuje Štěpán Sedláček.

Lidé jsou bezpochyby inteligentní bytosti. Mnozí soudí, že vůbec nejinteligentnější na Zemi. Zároveň však kolektivně sami pod sebou řežou větev, když přivádějí řadu ekosystémů ke kolapsu. James Bridle ve své nové knize Způsoby bytí (Host) s odkazem na vědecké poznatky i posuny ve filosofii polemizuje s představou, že je inteligence výlučně lidská vlastnost. Své vyprávění začíná v horách severozápadního Řecka, kde právě ropná společnost za pomoci umělé inteligence vykolíkovává část nedotčené divočiny a předurčuje jí tak ke zkáze. A právě mezi rostlinami, zvířaty a dalšími organismy ve světech, které mizejí pod rukama lidí a jejich čím dál inteligentnějších technologií, Bridle nachází jiné druhy myšlení a provozování inteligence. Klade si přitom otázku jak s nimi žít ve větší symbióze a jak díky nim přehodnotit pohled na naší vlastní inteligenci.
Oproti předchozí knize Temné zítřky (Host), která pojednávala o odcizení našim vlastním technologiím, zde vybízí k hledání a učení se od inteligence na místech, kde bychom ji možná nehledali. Jaké nové možnosti to otevírá? Co získáme a ztrácím, když vystoupíme z antropocentrické perspektivy? O knize Způsoby bytí dalším. Nejen o tom debatovali Čtení s Respektem v Antikvariátu Dejvického divadla socioložka a odbornice na Animal studie Tereza Vandrovcová, umělec, performer a kurátor Michal Kindernay a novinář Pavel Turek. Večerem provázel a ukázku z knihy četl Štěpán Sedláček.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].