0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ost-blog15. 5. 20112 minuty

Ve stínu jiných událostí

Finské národní divadlo udělalo hezké gesto: 10. května připravilo na svých deskách pásmo poezie běloruských básníků-disidentů a divadelní dramatizaci represí vůči opozičním aktivistům v Bělorusku napsanou s pomocí běloruských bloggerů.

Aktivistům v Minsku to sice nepomůže dostat se na svobodu - právě minulý týden šest bylo totiž šest z nich odsouzeno do vězení a dalších dvacet na proces čeká, ale je dobře, že lavina událostí ve světě úplně neodvrátila pozornost Evropy od diktatury kousek na východ od nás.

Reklama

Ostatně, Evropský parlament minulý týden odhlasoval už třetí rezoluci, v níž požaduje, aby EU zavedla vůči Bělorusku tvrdší sankce, než jen obstavení účtů 170 Lukašenkových blízkých. Ekonomické sankce mají být namířeny vůči státním podnikům, což dává smysl, protože ty jsou oporou tamního režimu.

Právě teď je možná vhodná chvíle, protože běloruský rubl se pod tíhou ekonomických problémů země začíná hroutit – minulý týden vláda v Minsku povolila směnárnám měnit běloruský rubl vůči americkému dolaru podle tržních pravidel a rubl hned padl o čtvrtinu. Zároveň Moskva odmítla Lukašenkovi půjčit miliardu dolarů, o které ji žádá už měsíce. Jistě, Moskva čeká na vhodnou příležitost, jak dostat Lukašenka na kolena, ale ne proto, aby v Bělorusku podpořila demokracii, nýbrž proto, aby dostala pod kontrolu jeho energetiku.

Tak či onak, podle pozorovatelů začíná Lukašenko ztrácet půdu pod nohama, což by byla konečně po dlouhém čase dobrá zpráva z této části Evropy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].