Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog

Ti, kdo mlčí

Investigativní novinář William D. Cohan se v pátek rozčílil v NY Times, že bankéři, kteří vypovídají před americkým kongresem o příčinách finanční krize, říkají samé hlouposti, které jim napsali právníci (s gáží jednoho tisíce dolarů na hodinu), aby chránili jejich kůži.

Nejvíc ho ale rozčiluje, že mlčí jistý Dan Jester. Byl to totiž člověk, s nímž měl bývalý šéf newyorského Fedu a dnešní ministr financí Tim Geithner v nejhektičtějších týdnech krize (od poloviny září do konce listopadu 2008) 103 telefonátů. Ani s vlastním šéfem Fedu Benem Bernankem tolik netelefonoval. Jen s tehdejším ministrem financí Henry Paulsonem měl telefonátů více než s Jesterem. Ale to je pro Cohana právě podezřelé, protože Paulson a Jester byli bývalí kolegové z Goldman Sachs.

Tajemný muž Jester byl Paulsonem v září povolán do Washingtonu, aby hasil požáry zachvacující Lehman Brothers, A.I.G. a další. Například 15. září 2008 telefonoval Jester třem největším ratingovým agenturám, aby nesnižovali rating A.I.G., neboť z toho bude průšvih. Taky že byl.

Jester mezitím opět zmizel do neproniknutelných houštin bankovnictví a Cohana to pořádně štve. „Kdyby mu zavolal Geithner, aby přijel do Kapitolu odpovědět na pár otázek, možná mu zvedne telefon. Konec konců, předtím mu ho 103 krát zvedl,“ píše sarkasticky.

Taky bych si rád přečetl, jak to tehdy opravdu bylo. Ale protože žiji na Slovensku, také bych rád věděl, jak byla financována slovenská politická strana SDKÚ. Novináři se pokoušejí dopátrat, jak to bylo s těmi schránkovými firmami v Londýně, přes které tekly peníze do strany.

Jenže i oni narážejí na mlčící muže. Bývalý pokladník SKDÚ Gabriel Palacka, který v roce 2000 zabezpečoval peníze pro stranu přes londýnskou firmu Allied Wings (Spojená křídla? Jak romantické) byl dlouho k nezastižení. Když ho novináři objevili v jednom nákupním centru a zeptali se, odkud měla strana peníze, řekl, že od jednoho dobrodince. Kdo to byl? To pan Palacka neřekne. A mluvčí SDKÚ jen krčí rameny. Ani jim to prý pan Palacka neřekl a dnes už členem strany není.

Tajemství je v principu krásná věc, bez něj by byl náš život mnohem šedivější. Ale v politice bych ho docela oželel.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].