Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Ost-blog

Tělo mrtvého Roma

Nevím, proč se eurokomisařka Viviane Redingová omlouvala za to, že přirovnala deportace Romů z Francie k perzekucím ve Francii z období její okupace nacisty a za svá slova, že „je to situace, jejíž svědky jsme nebyli od druhé světové války“.

Jistě, byla pod tlakem svých kolegů a pravda je, že jakékoli, i vzdálené srovnání s holocaustem by se mělo pečlivě vážit, ale v tomto případě jsou její slova na místě. Problém Romů, s nímž si Evropa neví rady, je problémem naší moderní civilizace a logický důsledek jejího vývoje. Zygmunt Bauman ve své knize Holocaust a modernita píše, že holocaust nebyl anomálií, ale předvídatelným produktem naší moderní racionální civilizace, děsivým pokračováním „racionálních projektů dokonalé společnosti“.

Francouzský filozof André Glucksmann zase píše o ožívajícím strachu našich předků a ztrátě orientace. „Rom nahání strach. Je to obraz našeho vykořenění, strašidelná součást osudu.“ A upozorňuje, že když už jsme konečně prosadili v EU svobodu pohybu, musíme si otevřeně říct, že „evropské svobody se netýkají jen podnikatelů, mocných či intelektuálů“. (Více v novém čísle Respektu.)

Jeden z nejlepších krátkých textů na toto téma měl tento týden slovenský spisovatel Ivan Kadlečík v deníku SME, kde píše, že „ne Cikáni, ale západní civilizace dneška je v krizi, ve slepé uličce a bezradnosti. Ona staví zdi, ploty a přistupuje k represáliím a násilí. Kašle na duši člověka, na lidi vůbec…“ Romové jsou „zrcadlem společenství, v němž žijí“. A cituje jednoho svého kamaráda, primáše cikánské kapely třetí generace: „My Romáci či Cikáni žijeme s vámi několik století s menšími či většími komplikacemi. Nespadli jsme z dubu včera, a teda takzvaný romský problém současné Evropy je spíše výrazem problémů, které má Evropa, její společenské zřízení a hodnotový systém, sama se sebou.“

Na romském sídlišti Luník IX v Košicích přijela před několika dny sanitka pro Roma, který trpěl selháváním ledvin. Jeho manželka médiím řekla, že když ho brali do auta, byl ještě docela v pohodě. Nicméně za chvíli v sanitce zkolaboval a zemřel. Zdravotníci místo toho aby zajeli do nemocnice, vrátili se na romské sídliště a mrtvého Roma vyložili pře barákem. Že tam leží jeho tělo, se manželka dozvěděla až od souseda, který si šel ven zakouřit.

Co je toto jiného, než jeden ze zřetelných signálů, že naše moderní civilizace selhává?

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].