„Rozsah ztrát vinou rozkrádání eurofondů je skutečně šokující,“ řekla minulý týden eurokomisařka pro spravedlnost Viviane Redingová europoslancům ve výboru.

Šok paní Redingové je sympatický, protože svědčí o její hluboké víře – nyní otřesené – v demokratickou vyspělost členských států EU, zejména těch nových.

Když se EU v roce 2004 rozšiřovala o deset nových států, dělo se tak ještě v jistém okouzlení z pádu komunismu, nad nímž zvítězila touha po demokracii. Jenže my, obyvatelé postkomunistické Evropy, jsme už tehdy věděli, že Západu lžeme o své vyspělosti. Využili jsme jeho naivity (anebo pocitu viny), splnili formální podmínky pro vstup a začali rozkrádat eurofondy.


 

Trvalo osm let, než Bruselu došlo, že má co do činění se zloději krytými zkorumpovanými vládami. Redingová sice politicky korektně nemluví přímo o východní části EU, ale to ani nemusí. Naprostá většina skandálů s rozkrádáním eurofondů se děje právě tam. Česko patří v této zahanbující soutěži k premiantům a jen díky aféře Rath se dnes může tvářit, že má alespoň vůli se polepšit.

To však paní Redingové zjevně nestačí. Uvažuje takto: jelikož eurofondy jdou ze společného rozpočtu EU a jednotlivé státy nejsou schopny či ochotny rozkrádání trestat, musí evropský rozpočet bránit samotná EU. „Pokud máme federální rozpočet složený z peněz 27 států, potřebujeme také federální zákon na obranu tohoto rozpočtu,“ řekla. A navrhuje také tresty, jež by platily v celé EU: vězení od 6 měsíců do pěti let za rozkrádání, pokuty do 100 tisíc eur (a do 30 tisíc za praní špinavých peněz). A k tomu ustanovení evropského žalobce (což Lisabonská smlouva umožňuje).

Jsem všemi deseti pro, ale podstatné je něco jiného: skličující poznání, že rozčilení Bruselu odhaluje skutečný obraz pokrytectví, jež celé rozšíření EU provázelo. Ale s poznáním už to tak bývá a je lepší, když přichází pozdě, než kdyby nepřišlo nikdy. Neproplacené miliardy z eurofondů, o které Česko přijde, jsou prvním krokem k nápravě a v zájmu nás všech.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte