Orbán a Putin
Na budově maďarského parlamentu, kde sídlí i úřad vlády, už nevisí kromě maďarské vlajky vlajka EU, ale nějaká jiná
Když se britský deník The Telegraph loni zeptal Viktora Orbána, zda si uvědomuje riziko, že se stane autoritativním vládcem, jakýmsi Vladimirem Putinem Maďarska, maďarský premiér upřímně odvětil: „To riziko tady je.“ (Později jeho mluvčí poslal deníku dodatek, že Orbánova odpověď byla špatně pochopena a on se maďarským Putinem stát nehodlá.)
Nedělní volby v Maďarsku vynesly Orbánovi další čtyři roky u moci, kterou v uplynulém období neváhal zneužít k posílení svého postavení (s extremistickým Jobbikem za zády). Co míní s touto mocí dělat? „Hodnoty jsou důležitější než peníze. Národní suverenita nabývá v mé mysli stále většího a většího významu,“ řekl tehdy zmíněnému deníku.
Často si stěžujeme na politiky, že nám lžou. Myslím, že jsme k nim nespravedliví. Oni nám mnohdy říkají pravdu – to jenom my ji nechceme slyšet a vnímat, protože je nám nepříjemná. Putin byl už dlouho velmi upřímný a netajil se svými plány pustit se do souboje se Západem v zájmu „ochrany ruských menšin“ ve státech bývalého Sovětského svazu. Jenže Západ mu nevěřil.


Ve svém slavném projevu, v němž Putin obhajoval anexi Krymu, řekl kromě jiného, že po rozpadu Sovětského svazu „miliony lidí šly do postele v jedné zemi a probudily se v druhé, přes noc se staly etnickými menšinami… ruský národ se stal jednou z největších, ne-li největší etnickou skupinou na světě rozdělenou hranicemi…“
Každému, kdo se jen trochu vyzná v sémiotice, musí být jasné, co chtěl Orbán vyvěšením této vlajky říct.
Tato slova by mohl doslova citovat Putinův přítel Viktor Orbán. Možná by se s ním přel jen o to, že osud Maďarů byl ještě horší – po Trianonu v roce 1920 se „přes noc“ octla mimo hranic vlasti celá třetina Maďarů (Rusů žije v menšinovém postavení podle moskevských počtů zhruba šestina).
Rád bych se mýlil, ale mám pocit, že Orbán si bude s Putinem stále více rozumět. Jistě, nemá jeho armádu - a jako člen NATO a EU by Maďarsko nemohlo obsadit teritoria s maďarskou menšinou v sousedních státech. Ale co se týče ideologie, obávám se, že půjde v jeho stopách.
Někdy je třeba číst nejen slova, která polici vysloví, ale i znaky, jimiž dávají najevo, co si myslí. Když jsem byl nedávno v Budapešti, překvapilo mne, že na budově maďarského parlamentu - kde sídlí i úřad vlády, tedy premiér Orbán - už nevisí kromě maďarské vlajky vlajka EU, ale nějaká jiná.
Mí maďarští přátelé mi vysvětlili, že to je vlajka Székelů, zvláštní etnické skupiny Maďarů žijících v Rumunsku (asi 600 tisíc lidí), kteří před třemi měsíci pořádali mohutné demonstrace za územní autonomii. Každému, kdo se jen trochu vyzná v sémiotice (nauka o znacích a symbolech), musí být jasné, co chtěl Orbán vyvěšením této vlajky říct. A já se obávám, že nám nelže. Obávám se, že je upřímný.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].