0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ost-blog9. 3. 20142 minuty

Cena života

Vladimir Putin dobře ví, že Západ se raději vzdá idejí, z nichž byl zrozen, než aby se zřekl blahobytu

Putin Západem pohrdá. • Autor: Globe Media /  Reuters

Nechuť většiny evropských států zavést vůči Rusku tvrdší sankce - o vojenské pomoci Ukrajině ani nemluvě - je poněkud paradoxní poctou evropské civilizaci. Politici se řídí přáním obyvatel, kteří se děsí války a jakéhokoli snížení životní úrovně. Tento postoj však vyjadřuje něco, co si jindy – při všem tom stěžování si na prohnilost západní demokracie – neuvědomujeme. Že totiž žijeme v takovém blahobytu, pohodlí a svobodě, že se toho za žádnou cenu nechceme vzdát. 

Cena života narostla v Evropě do takových výšin, že se stalo téměř nepředstavitelným vůbec uvažovat o situaci, v níž by mělo smysl ho obětovat. Je zvláštní, že cena života neroste v lidských myslích tehdy, když je ohrožen, ale tehdy, když je užíván v luxusu a bezpečí. 

Reklama

V Rusku byla cena života odjakživa mnohem nižší, ale není to jen kvůli kulturní tradici sebeobětování za matičku Rus. Žít v Rusku nikdy nebylo velmi příjemným údělem (ruská literatura uložila tuto zkušenost do stovek mistrovských děl) a vzdát se života ve jménu velkých idejí či cílů bylo často snazší než ho žít. 

Vladimir Putin to dobře ví a v jedné chvíli dospěl k názoru, že Západ je tak ochromen vlastní vůlí užívat si života, že se raději vzdá idejí, z nichž byl zrozen, než aby se zřekl blahobytu. Myslím, že Putin Západem upřímně pohrdá; a ani se mu nedivím. I já – jako součást Západu – mám sklon jím pohrdat, když vidím naši zbabělost.

Jsem hluboce přesvědčen o tom, že Evropa stojí před nejvážnějším testem své identity od druhé světové války. Nevím, jak se postaví k Rusku, až začne na Krymu téct krev nebo až Putinova armáda vstoupí i na další území Ukrajiny. Možná ze sebe evropští politici vydolují ještě nějaké zbytky odvahy.

A možná ne. V takovém případě si můžeme aspoň hrdě říct, že naše nechuť vzdát se ve jménu vyšších idejí byť i jen kousku blahobytu byla vlastně nepřímým důkazem toho, jak se máme dobře. To, že o tento blahobyt brzy přijdeme právě proto, že jsme nebyli schopni odříkání, bude bohužel poučením, jež přijde pozdě.

V aktuálním Respektu 11/2014 najdete speciál o Ukrajině. Číslo lze koupit ode dneška na stáncích, případně je dostupné pro čtečky Amazon Kindle nebo iPad/iPhone. Podívejte se také na videopozvánku šéfredaktora.

IMG 0886 • Autor: Respekt
IMG 0886 • Autor: Respekt

 

IMG 0887 • Autor: Respekt
IMG 0887 • Autor: Respekt

 

IMG 0890 • Autor: Respekt
IMG 0890 • Autor: Respekt

IMG 0889 • Autor: Respekt
IMG 0889 • Autor: Respekt

 

IMG 0888 • Autor: Respekt
IMG 0888 • Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].