Peníze ani výhrůžky děti nedělají
Jak úspěšné jsou prorodinné kampaně v Maďarsku a v Polsku
Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.
Když se nerodí dost dětí, přicházejí problémy. Současná česká veřejná debata to dokládá. Nejde o to, jak dobré a spravedlivé, jak připravené a jak “komunikované” jsou vládní plány na změny ve vyplácení penzí. To jsou detaily, za kterými leží obří, stále zjevnější a aktuálnější fakt, že na penze pracuje stále méně mladších lidí. Kvůli stárnutí populace příjmů z pojistného ubývá, a naopak žadatelů o penzi přibývá. Tento poměr nemá v dějinách lidstva obdoby a žádná země s penzijním systémem podobným tomu našemu (tedy drtivá většina) si s ním dost dobře neví rady.
Řešení je jednoduché. Je potřeba, aby lidé měli více dětí, aby chtěli rodiny, a když budou početné, tím lépe. Velká rodina znamená snazší péči o staré rodiče, do které stát nemusí zasahovat. A znamená i hodně pracujících, z jejichž odvodů se penze hradí. Toho chce dosáhnout každý stát. Způsoby jsou různé – a polská i maďarská vláda jsou jisté cestou, kterou zvolily. Obě vynakládají hodně peněz na finanční pobídky mladým lidem „k plození“ a tlak na “normální” manželství v propagandách obou vlád je velký.


Podporují manželství muže a ženy, mohutně bojují proti sexuálním menšinám a vůbec genderovým novotám, které odvádějí pozornost občanů od plození. A platí to také o novotách v rodinném životě: muž pracuje, žena rodí a vychovává děti (plus také pracuje). Tak to je správné, tak to fungovalo a fungovat bude. Mužští proponenti vládních stran se rádi chlubí početnými rodinami. Ženské proponentky se chlubí stejně - s tím, že kromě vrcholové politiky zvládají být dobrými matkami a manželkami.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu