0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter19. 6. 20245 minut

Rotujte jako my

Čevapi Times: Střídání politiků na Balkáně moc nezafungovalo - tak co to zkusit v EU?

Čevapi

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Dobrý den, dobro došli,

Vždy mě potěší, když se Balkán přidá k rozhodování v Evropské unii. Teď mě třeba hodně zaujal a trochu pobavil nápad chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće. Ten při jednání o budoucích špičkách Evropské unie nadnesl možnost, že by se mandát předsedy Evropské rady rozdělil - tedy že by prvního  2,5  roku v čele evropské instituce stál člověk z frakce lidovců (EPP) a pak Socialistů (nebo obráceně). Nebojte, tato evropská odbočka má balkánskou pointu, a už se k ní blížím.  

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Mandát předsedy Evropské rady – jejímiž členy jsou hlavy států nebo předsedové vlád - je oficiálně stanoven právě na 2,5 roku a poté se vůdci EU musí rozhodnout, zda jej prodlouží. Obvykle je přitom předseda podporován vedoucími představiteli na dvě funkční období. Plenkovićův nápad (strana chorvatského premiéra sedí v Evropském parlamentu v EPP) jako by byl inspirován domácí politikou. Už jsem tu už psala o bulharském (velmi neúspěšném) pokusu udržet stabilní vládu metodou rotace premiérů - každých 9 měsíců se u kormidla měli vystřídat zástupci dvou stran, jinak politických rivalů. Tento pokus skončil po 9 měsících.  

Zbývá vám 5 minut čtení, ve kterých se dozvíte:

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc