0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter3. 7. 20242 minuty

Přílišné politikaření, nedodržování slibů a atraktivnější alternativy. SPD opouštějí voliči

Okamurova společenská dohoda přestává fungovat a je těsně nad hranicí pěti procent

Autor: Milan Jaroš

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Zdravím všechny čtenáře mého newsletteru, v němž tentokrát probereme povolební trable SPD.

SPD ztrácí voliče. Ukázal to i další průzkum voličských preferencí, tentokrát od agentury Kantar pro Českou televizi. První, kdo po evropských volbách měřil nálady a preference voličů, byla agentura STEM. Podle jejího modelu si hnutí Tomia Okamury pohoršilo oproti poslednímu měření minimálně o dva procentní body. „Dosud stabilní a silná podpora protestně naladěných voličů směrem k SPD se více přelila k dalším kriticky laděným stranám, jako jsou KSČM, Motoristé sobě nebo Přísaha,“ sdělili ve své zprávě výzkumníci.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

K podobnému závěru došel také zmíněný Kantar, podle kterého spadla SPD oproti poslednímu měření o tři procentní body. V současnosti by ji tak podle modelu volilo šest procent voličů. Agentura se v momentě, kdy dotazovaný oproti poslednímu měření změní svou preferenci, ptá také na důvod této změny. Ty ve zprávě výzkumníci následně také vypočítávají. Mezi důvody patří „přílišné politikaření, nedodržování slibů nebo třeba spojení s Trikolorou“. Bývalým příznivcům se podle zprávy také nelíbí, že strana nepřichází s ničím novým. Nejčastěji pak odcházejí k ANO a k mimoparlamentním stranám.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc