0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter24. 6. 20244 minuty

Nakonec se bude Viktor Orbán svrhávat z Bruselu

Péter Magyar, nová hvězda maďarské politiky, se přece jen stane europoslancem

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

O muži jménem Péter Magyar jsme v Respektu už několikrát psali. Že Viktor Orbán nemá důvod k obavám, ale k preventivnímu znepokojení, a později, že toto znepokojení je skutečně namístě. Magyar, který byl se svou čerstvě zprovozněnou stranou TISZA jednoznačným vítězem eurovoleb v Maďarsku (byť samozřejmě symbolickým, ne na počet mandátů ani hlasů, to se ve fidezsovském Maďarsku stát prakticky nemůže), se teď potýká se svým úspěchem. A začal tím, že porušil jeden předvolební slib. 

Do Evropského parlamentu kandidoval z prvního místa, ale říkal, že lídrem je pouze papírově (byl koneckonců jediným známým politikem strany), po volbách že zůstane doma v Maďarsku, protože tady je jeho hlavní práce, totiž návrat Maďarska do rukou Maďarů, rozuměj z rukou Viktora Orbána. Minulý týden se ale v anketě na svých stranických stránkách zeptal příznivců, jestli se nemá europoslancem nakonec přece jen stát, stotisícový vzorek mu s velkou převahou řekl, že má – a tak se jím stane. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Je to úskok nebo zrada? Magyar logicky tvrdí, že nikoli, ale prostě jen přizpůsobení se nově otevřeným možnostem. TISZA míří do nejsilnější lidovecké eurofrakce EPP, odkud byl Fidesz před pár lety vyštván a nyní z ní na protest odchází i jeden zástupce maďarských lidovců, satelitní strany Fideszu, který s nimi formálně vládne v koalici a který v EPP tiše zůstával. Jsem jediný, kdo má evropské zkušenosti, říká Magyar, a je to pravda, protože v době, kdy byl spolehlivým straníkem Fideszu, pracoval v Bruselu v maďarské diplomacii. Když půjde do europarlamentu tvář naší strany (rozuměj Magyar sám), naše možnosti budou mnohem větší a stejně tak vliv – a je to asi pravda, v Budapešti si už byl s Magyarem potřást rukou Manfred Weber, šéf frakce a aktuálně jeden z nejhlasitějších Orbánových kritiků. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc