Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Už to nebylo krásné a bylo toho dost. Evropští lidovci se loučí s Viktorem Orbánem

Maďarský Fidesz si musí hledat novou europarlamentní rodinu - a v každém případě přijde o část vlivu

Viktor Orbán • Autor: ČTK
Viktor Orbán • Autor: ČTK

Po dvou letech od podmínečného rozchodu ukázali evropští lidovci - nejsilnější a nejmocnější politické uskupení v unijním parlamentu - dveře maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi a jeho straně Fidesz. Teď už definitivně. Jak to u rozchodů někdy bývá, je to na první pohled složitější. Fidesz odchází sám a pomyslnými dveřmi práskne. Ale nic jiného mu ani nezbývá.

Evropští lidovci (EPP) ve středu schválili nové regule, které umožňují ze svých řad vyloučit nikoliv jednotlivé poslance, ale rovnou celou stranu. Nová pravidla vznikla právě kvůli Fideszu a jeho vyloučení by tak bylo otázkou času. Maďarská státostrana proto sama odchází dřív, než by byla odejita.

Členství Fideszu v EPP bylo dost bouřlivé už přinejmenším šest let. Viktor Orbán se od oficiální politiky a rétoriky evropských lidovců odchyloval v řadě podstatných témat. A nešlo jen o boj proti uprchlíkům a žadatelům o azyl, ale také o antisemitský podtón v kampaně strany, která naprosto ze všeho viní finančníka George Sorose. Nebo o likvidaci nevládního sektoru, nezávislých medií a právního státu v Maďarsku. V posledním roce přidal Fidesz i ostrá slova o sexuálních menšinách.

Hlavně politici ze severu Evropy a Beneluxu proto roky žádali, ať se eurolidovci Fideszu zbaví. V březnu roku 2019 lidovci pozastavili Fideszu členství, ale byl to pouze symbolický krok - členové Orbánovy strany dál zastávali důležité posty v europarlamentu i lidovecké frakci.

Důvodů bylo několik: Fidesz v Maďarsku suverénně vyhrával eurovolby a přinášel do lidovecké europoslanecké frakce cenných dvanáct hlasů. Víc lidoveckých europoslanců měla jen německá CDU/CSU, španělští lidovci a polská Občanská platforma. Všichni z násobně větších zemí. Europoslanci Fidezsu sice někdy říkali skandální věci, nicméně v běžném politickém provozu (ne tak viditelném, ale podstatném) to byli disciplinovaní členové už tak velmi disciplinovaného lidoveckého hlasovacího stroje.

A co je důležité - maďarští nezávislí novináři několikrát doložili, že němečtí lidovci (a především bavorská CSU) se sice na veřejnosti pohoršují, ale jinak si s premiérem Orbánem a jeho spolustraníky dobře rozumí a nad Fideszem drží ochrannou ruku. S tím souviselo i to, že Orbán si zase velmi dobře rozumí s šéfy německých automobilek, které mají v Maďarsku velké fabriky a vstřícné podmínky.

Jste gestapáci a nemůžeme zůstat?

V poslední době se ale rozpadl i vztah s německými ochránci. Například Tamás Deutsch, dlouholetý europoslanec a spoluzakladatel Fideszu, o bavorském šéfovi lidovecké frakce v europarlamentu (a dříve kandidátovi na šéfa Komise) Manfredu Weberovi nedávno řekl, že je jak gestapák, tak příslušník maďarské komunistické bezpečnosti. Jaké jsou důvody takových na první pohled nesmyslných provokací, zatím není jasné. Stejně jako to, proč právě teď němečtí lidovci ztratili s Fideszem trpělivost. Cesta k vyloučení Fideszu je každopádně volná.

Manfred Weber • Autor: REUTERS
Manfred Weber • Autor: REUTERS

Viktor Orbán dlouho vzdoroval a přes vlastní výhružky a silná slova eurolidovce neopustil, dokud nemusel. Lidová strana je nejsilnější unijní politická síla a podstatná rozhodnutí se dělají právě tam. U těchto jednání už maďarský premiér nově nebude. Naopak lidovci i bez dvanácti hlasů Fideszu zůstanou nejsilnější europarlamentní frakcí, pořád s velkým náskokem před eurosocialisty.

Ke komu se Fidesz přidá, se neví. Může se připojit ke skupině Identita a demokracie, k rakouským Svobodným, italské Lize či francouzskému Národnímu sdružení Marine Le Pen. Nabízejí se i Evropští konzervativci a reformisté, kde sedí česká ODS nebo polské Právo a spravedlnost. S oběma skupinami Viktor Orbán v minulosti jednal a z obou by noví maďarští kolegové udělali třetí nejsilnější frakci v europarlamentu.

Zmíněné dvě parlamentní skupiny ale často nehlasují jednotně, jsou to mnohdy protestní a národovecké strany, detailní a společný program nemají. Naproti tomu EPP je solidní a organizovaný stroj, který umí svou politiku prosadit. S mocí a vlivem, které členství v lidové straně přináší, se žádná z budoucích cest Fideszu v evropském parlamentu nedá srovnat. A tuhle moc a vliv teď Viktor Orbán přinejmenším na čas ztrácí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].