Každoroční rodičovský rébus: Jak pracovat o prázdninách, když má školka zavřeno?
Čerstvý průzkum ukazuje, že rodiny malých dětí v létě bojují o čas i peníze
Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota a Silvie Lauder.
Do nového čísla Respektu napsala kolegyně Clara Zanga velmi zajímavý text o tom, jak léto přestává být ladovskou idylou, bezstarostným obdobím odpočinku, na které bychom se mohli celý rok těšit. Naopak, musíme počítat s tím, že horké měsíce budou do budoucna čím dál větším zdravotním rizikem.
V textu se dočtete, že pojetí léta coby času dovolených, relaxu a cestování je historicky typické hlavně pro střední Evropu. „V oblastech, kde byly například letní požáry nebo povodně běžné ještě před tím, než udeřila klimatická změna, si nejspíš v těchto měsících nikdy úplně nevydechli,“ píše Clara.
A mě při čtení těchto řádků napadla ještě jedna početná skupina obyvatel, která si během prázdnin příliš nevydechne, a to bez ohledu na počasí nebo změnu klimatu – rodiče malých dětí. Školky a školní družiny mívají během prázdnin omezený provoz, některé fungují třeba jen dva týdny nebo zavřou úplně.


Čistě matematickou optikou nám vyjde, že by rodiče s obvyklými čtyřmi až pěti týdny dovolené měli prázdninovou péči zvládnout pokrýt. Jenže kolik zaměstnavatelů bude velkoryse souhlasit, když jim zaměstnanec sdělí, že se v práci neukáže třeba celý srpen? Navíc někteří otcové a matky na péči o děti zůstali sami a v takových případech už to nevychází ani matematicky. Prázdniny v mnohých rodinách znamenají období náročné logistiky a improvizace.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu