0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter1. 7. 20245 minut

Jak konečně povolit potrat a nechat ho pořád zakázaný

Prostředek Evropy: Polsko možná našlo nový kompromis ve své nejpalčivější společenské otázce

Demonstrace proti protipotratovému zákonu v Polsku • Autor: Milan Jaroš

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Není to vůbec nadsázka: o současné polské vládě rozhodl spor o ukončení těhotenství. Pokud by se v posledních letech vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) nerozhodla – zpětně viděno naprosto nepochopitelně i pro samotné dnes opoziční straníky – razit tvrdou protipotratovou politiku, Donald Tusk by dnes možná nebyl premiérem a PiS by zakoušela svůj třetí vládní mandát v řadě. Jenže stranický šéf Jarosław Kaczyński v lednu roku 2021 nařídil sobě poslušným ústavním soudcům, aby ukončili vládu takzvaného potratového kompromisu a v souladu s ústavou zakázali ukončení těhotenství i v případě, že vznikající dítě trpí vážnou vrozenou vadou.

V praxi to mnoho nezměnilo. Polky ve zcela stejném počtu jako jiné Evropanky interrupce postupují, jen pokoutně doma nebo legálně v blízkém příhraničí. Jen se k nim po rozhodnutí soudu přidalo ročně oněch pár stovek žen, které své těhotenství končí kvůli obavě o zdraví plodu. Symbolicky šlo ale o velkou věc a hněv žen (a části mužů) na vládu postarších pánů s dobrými vztahy s biskupy, kteří kvůli politické kalkulaci dost cynicky hrají s životy svých spoluobčanek, přetrval tři roky a donesl k moci dnešní liberálně-konzervativní vládu. Většina jejích koaličních účastníků totiž slíbila, že s polskou potratovou anomálií rázně trhne a dá polským ženám stejnou možnost volby, jako mají všechny okolo.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc