0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Newsletter3. 7. 20245 minut

Burek je pouze s masem!

Čevapi times: Šestidenní pracovní týden v Řecku – neklid v Republice srbské – bulharská vláda na spadnutí – terminologie bosenského pečiva

Autor: ČTK / Sojka Libor

Čtete jeden z našich pravidelných newsletterů. Přihlaste se k jejich odběru a budou vám chodit do e-mailové schránky. Píšou je pro vás Tomáš Brolík, Pavel Turek, Magdaléna Fajtová, František Trojan, Ondřej Kundra, Jiří Sobota, Silvie Lauder a Andrea Procházková.

Dobrý den, dobro došli.

Začaly prázdniny, což je doba, která se v novinařině pojí s ne úplně lichotivou přezdívkou. Je to tak, přichází okurková sezona: poslanci mají letní pauzu a novináři, kteří se zabývají českou politikou, tak musejí občas zoufale hledat témata k psaní. Mě se tohle netýká – já píšu o Balkánu. A nic, ani vedro, sucho, lesní požáry nebo příval českých turistů k Jadranu, Černému i Jónskému a Egejskému moři, nezastaví balkánský kolotoč událostí. A já se vám, jako každý týden, pokusím nabídnout výběr těch nejzajímavějších:

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Lidé v některých firmách v Řecku chodí od 1. července do práce šest dní v týdnu. Tento krok řecké vlády má vyřešit problém nedostatku zaměstnanců v některých sektorech, zejména v průmyslu. Šestý pracovní den má být podle zákona finančně ohodnocen o 40 procent více, a pokud by připadl na svátek nebo na neděli, tak o 115 procent. Vláda tvrdí, že doposud mnoho lidí pracovalo přes čas načerno. S novou změnou mají mít lidé v Řecku aspoň zajištěnou vyšší mzdu. Změnu kritizuje opozice – Koalice radikální levice Syriza poukazuje na to, že Řekové už před tímto nařízením trávili v práci nejvíc hodin ze všech obyvatel Evropské unie. Nedostatek pracovních sil se pojí s obrovským odlivem mozků z Řecka v době, kdy hrozil bankrot této jihoevropské země. A i když ekonomika roste, z odchodu stovek tisíc vzdělaných a kvalifikovaných lidí se stále ještě vzpamatovává.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc