0:00
0:00
Nad pěnou3. 11. 20114 minuty

Tři e-poznámky

Je fér přiznat omyl, takže zde jedno přiznání. Autorka těchto řádků ve svém posledním blogu přemýšlela nad tím, kolik je "ortodoxních" euroskeptiků v ODS - termín použitý ministrem zahraničí - a došla k závěru, že jich je menšina.

Astronaut

To bylo ještě před kongresem strany. Na něm přítomní straníci dostali ke schválení návrh premiéra, že pokud by Češi měli přijmout euro, musí takový krok schválit v referendu. Usnesení o nutnosti referenda získalo drtivou podporu, prošlo v poměru 9:1. Na kongresu sice neseděla celá třicetitisícová základna strany, přesto je takový verdikt jednoznačný a dostatečně reprezentativní. Tedy – mea culpa.

ODS se skutečně proměnila, posunula směrem k euroskeptické “ortodoxii.” Neukazuje to přitom jen samotné skóre, ale zejména jeho skutečný motiv. Petr Nečas řekl, že referendum musí být, protože eurozóna se “proměnila” od té doby, co Češi schválili vstup do EU a tím i jednou do eurozóny. Argument s proměnou je ale zástupný, v této logice by se například mohly v Česku konat rok co rok parlamentní volby, protože nestabilní domácí politická realita se velmi rychle “proměňuje.”

↓ INZERCE

Ale zpět k Evropě. Od roku 2004, kdy jsme se stali členy unie, se ona celá proměnila, ne pouze eurozóna. Pokud by tedy premiéra skutečně trápilo, že čeští voliči řekli “ano” něčemu, co dnes už vypadá jinak, usnesení z kongresu by mělo být, že Češi mají jednou hlasovat o setrvání, případně vystoupení z celé unie. Petra Nečase a s ním devět desetin členů ODS ale žádná proměna netrápí. Jednoduše nechtějí euro. Protože ale nemají odvahu to říct nahlas a prosazovat to na půdě parlamentu, chtějí tohle břímě hodit na lidi, doufajíc, že český volič naštvaný na řecké “nemakačenky” euro odmítne.

. . .

Sondu do evropského uvažování ODS hodnou doporučení učinil v aktuálním čísle Respektu kolega Marek Švehla v rozhovoru s poslankyní Janou Černochovou. Mladá energická politička a bývalá starostka Prahy 2 se vyznává ze svého přání, aby se Česká republika stala členem EFTA, protože na EU jí vadí armády “stovek tisíc úředníků,” fakt, že si zdejší restaurace musely pořídit lepší záchody “než lze najít v Paříži a Amsterdamu” a naštvalo jí, když kvůli tomu, “aby se vozíčkářům pohodlně nastupovalo,” museli na radnici druhého pražského obvodu udělat nový výtah a zrušit páternoster.

První poznámka: je fascinující, na kolik je mezi členy ODS rozšířený sen o EFTA, zóně volného obchodu mezi Švýcarskem, Lichtenštejnskem, Norskem a Islandem. Přesněji řečeno, kolik členů ODS si myslí, že by tyto čtyři země Česko chtěly a ještě lépe, na kolik by to bylo pro Českou republiku výhodné. Členy EFTA byly původně mnohé země EU, ale právě kvůli historicky specifickým a nákladným dohodám mezi signatáři podmiňující vzájemný obchod z EFTA vystoupily. Ostatně, stačí si znovu přečíst seznam členů EFTA a vedle toho napsat Česko…

Druhá poznámka: je fascinující, že vzhledem k dění v unii Janě Černochové na tomhle společenství vadí lepší české záchodky a konec páternosteru na Praze 2. Pokud by se člověk řídil jen jejím pohledem, dospěl by k závěru, že unie je dokonalá, v Evropě vládne idyla a Jana Černochová je šťastná žena.

. . .

Možná je šťastná, EU ale dokonalá není a v Evropě idyla nevládne. Právě teď totiž, v těchto minutách, se zřejmě rozpadá eurozóna, protože Řecko míří do neřízeného bankrotu. Řecký premiér podle zpráv z místa možná ještě dnes podá demisi, země bude bez vlády a před referendem o vystoupení z eurozóny, burzy rychle ztrácejí, banky se zbavují dluhopisů jihoevropských zemí, šíří se spekulace o rozmístění armády na řeckých hranicích, aby se zabránilo chaosu, a agentura Reuters uklidňuje, že vojenský puč v Řecku tentokrát zřejmě nehrozí…

Dobrou zprávou je, že si toho všimly české zpravodajské servery a tak i našinec může v přímém přenosu sledovat, jak se realita okolo nás, a potažmu ta naše, rychle “proměňuje.” Tak teď kdy si toho všimne i česká poslanecká sněmovna včetně třeba Jany Černochové.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].