Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Nad pěnou

Dostane Gorbaněvská od Zemana vyznamenání?

Bude dost dobré vůle pro kritičku Kremlu, jež v Moskvě protestovala proti okupaci Československa?

Bratrská pomoc
Bratrská pomoc • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Na konci října má do Prahy přijet na pozvání senátora Jaromíra Štětiny Natalja Gorbaněvská. Ta Gorbaněvská, která se v srpnu 1968 zúčastnila demonstrace hrstky Rusů v Moskvě proti okupaci Československa, a mimo jiné kvůli tomu ji sovětský režim uvěznil do psychiatrické léčebny.

A ta Gorbaněvská, která stála na Rudém náměstí i letos v srpnu během připomínkové akce k 45 letům od slavného protestu. Průběh tehdejší a nynější piety byl přitom zhruba stejný: po několika minutách byla akce rozehnána ruskou policií a účastníci pozatýkáni.

Nedlouho po této události se na stole v kanceláři Miloše Zemana objevila žádost od jednoho českého navrhovatele, aby Zeman coby prezident udělil Gorbaněvské státní vyznamenání. A protože tu 77letá žena bude, nabízí se ideální příležitost.

A teď pozor: Miloš Zeman považuje ocenění Gorbaněvské státním vyznamenáním za žádoucí. Říká to prezidentův muž Hynek Kmoníček. Pokud je to pravda – a Zemanův odsudek postupu ruské policie by tomu nasvědčoval –, bude to nejlepší zpráva letošního politického podzimu.

Jenže… podle hradní administrativy se ocenění Gorbaněvské státním vyznamenáním “nestihne”, protože nominační proces k letošku už skončil. Prostě je prý pozdě. Není ale jasné, na co přesně je pozdě. Prezident republiky žádné lhůty nemá; na rozdíl od Senátu, sněmovny i občanů.

Neúnavně aktivní (Natalia Gorbaněvská a Tomáš Glanc v Jihlavě)
Neúnavně aktivní (Natalia Gorbaněvská a Tomáš Glanc v Jihlavě) • Autor: Naďa Straková

Může se teoreticky ráno rozhodnout pro udělení řádu a večer si už připíjet s oceněným – jen to mezi tím musí kontrasignovat premiér. Jak upozornili ústavní právníci, v případě cizinců neplatí ani takzvané řádové dny, k jakým se udělují, takže ocenění Gorbaněvské může přijít kdykoli.

Je sice potřeba připravit insignii, listinu atd., které se dělají na zakázku, ale při troše dobré vůle by se jistě našla kapacita na jejich včasné dodání. Ostatně, řád Bílého lva pro Ivana Gašparoviče byla také celkem rychlovka: vláda projednala Klausovo přání ověnčit slovenského kolegu až na konci února a 6. března se už dekorovalo. Stihlo se všechno.

Gorbaněvská bude v Praze od 21. do 23. října. Miloš Zeman letí 20. října na návštěvu Ukrajiny a vrací se 23. večer. Takže se těsně minou. Ale i tohle by šlo jistě dojednat.

Takže zbývá “jen” širší politický kontext celé věci. A sice, že by takto Miloš Zeman, jenž je propojený s ruským byznysem a ruskými zájmy v Česku těsněji než jakýkoli jiný český politik, ocenil - navíc těsně před volbami - tvrdou kritičku Kremlu. Ženu, která celý život odsuzovala nekonečný ruský hlad po podmaňování území za jeho hranice a varovala před ním.

Takže, udělá to Zeman? Kmoníček tvrdí, že by se prezident s Gorbaněvskou “velmi rád potkal a náležitě ji ocenil” a že už má v tomto směru “něco vymyšleného”. Skoro si to říká o uzavření sázky.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte