0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Nad pěnou8. 10. 20103 minuty

Český ministr zahraničí Karel Václav Petr Miroslav

Šéf státní kasy Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Respekt tento týden odpovídá na otázku, proč se neozval proti zpochybnění loajality svého předsedy vůči českému státu prezidentem Václavem Klausem. Říká – Kalousek – že „nemá pocit“, že by si Karel Schwarzenberg přál nějaké prohlášení na svoji obranu.

Takže když už jsme u pocitů: autorka těchto řádků má zase pocit, že zahraniční politika této země se někam vytratila a mimojiné i kvůli nadvěcnosti Miroslava Kalouska a ministra Schwarzenberga nekomentovat tento a další výpady, které se týkají prostoru zahraniční politiky a jejího správce. Kontury, čí je to území a co jím chceme sdělovat, se prostě rozmlžily.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Před nedávnem se odehrála schůzka prezident-premiér-ministr zahraničí na Hradě. Řeč byla o rozdělení rolí při reprezentaci země a z audience vzešlo následující stručné sdělení: Václav Klaus bude jezdit na summity Evropské unie, pokud tématem budou vztahy bloku se zbytkem světa, premiér na ostatní. Nic víc nevíme, tisková konference, na níž by bylo možné položit otázky, se nekonala. Pozorovatel české zahraničí politiky nicméně musel dospět k závěru, či k pocitu chcete-li, že tu leží otázky, které by měly padnout. Klausův výpad proti Schwarzenbergovi to ještě zdůraznil. Položme je tedy aspoň na tomto místě, jiný prostor zatím nebyl.

Václavu Klausovi:Pane prezidente, po podpisu Lisabonské smlouvy jste prohlásil, že Česká republika jako nezávislý stát v EU přestává existovat a Evropskou unii vytrvale kritizujete jakožto prostor nesvobody. Proč chcete coby hlava českého státu jezdit na její summity a být spoluzodpovědný za šíření této nesvobody?

Petr Nečasovi:Pane premiére, jak máme rozumět Vašemu souhlasu s tím, že na evropských summitech k zahraniční politice bude Česko zastupovat prezident a ne Vy, když zahraniční politiku formuluje a je za ní odpovědná vláda, nyní s plným politickým mandátem na rozdíl od Fischerovy vlády, a prezident dal jasně najevo, že nedůvěřuje Vašemu ministru zahraničí, který je tvůrcem této politiky?

Karlu Schwarzenbergovi:Pane ministře, řekl jste, že s většinou zahraničněpolitických tezí prezidenta republiky nesouhlasíte a prezident dal opakovaně najevo nedůvěru vůči Vám. Proč jste souhlasil s účastí Václava Klause na nejvyšším evropském fóru a „přivítal“ ji? Sblížily se vaše názory? Co znamená nové rozdělení rolí pro český pohled na Rusko, Bělorusko, Gruzii a další témata, kde se s prezidentem stabilně rozcházíte? A proč bojujete s premiérem o pravomoce v evropské politice, která míchá zahraniční a domácí doménu, když „vítáte“ omezení Vaší role prezidentem v čistě zahraničních otázkách? 

Miroslavu Kalouskovi:Pane ministře, jaký výpad proti Vašemu předsedovi, přímo zvolenému a de facto vítězi parlamentních voleb, by si vyžádal Vaši intervenci? A kdo vlastně podle Vás řídí českou zahraniční politiku?

To by prozatím stačilo. Těšíme se na odpovědi!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].