Silvie Lauder
Silvie Lauder • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Autorka sloupku jela včera taxíkem a snažila se zvrátit drožkařovo skálopevné přesvědčení, že je v této zemi všechno na h…o a všem je všechno jedno atd. Prostě čelit tomu zmaru. Večerní cesta z pražské Letné na Vinohrady sice moc prostoru pro obsáhlou argumentaci nedá, nicméně za pokus to stálo. A každý takový pokus je zásadní zvláště v Česku, kde se někdy zdá, že je chronická rozladěnost národní chorobou. A ač se to nezdá, protiargumenty stále jsou.


Poslední dobou se totiž objevilo pár nových iniciativ, které ukazují, že vzdychání nad všeobecnou rezignací je nesmysl. Když autorka v tištěném Respektu před časem psala o naštvané střední třídě, dostala celkem dost ohlasů.

Jeden byl od Romana Řípy, který prý zjistil, že „ve čtyřiceti už hození dlažební kostky tolik nepomůže“ a tak raději vrhá energii do zavěšování rozpočtů tuzemských obcí na web. Jde o komunální verzi tzv. rozklikávacího rozpočtu, po němž léta volají ekonomové a slibují ho politici. Projekt www.rozpocetverejne.cz nabízí i vedle rozepsaných rozpočtů jednotlivých tuzemských měst a vesnic také kuchařku, která poradí, jak se v obecním rozpočtu vyznat. Web naostro funguje od 23. února. Mrkněte tam, čekají váš nemalá překvapení, stejně jako autorku, když se podívala na rozpočet pražský.

Další nápad pak míří na frustraci z politických diskusí, u nichž mají často diváci pocit, že jim politici buď přímo lžou nebo pravdu minimálně významně upravují. Skupina studentů spouští zítra projekt Demagog, kde budou hodnotit, nakolik jsou výroky politiků v debatních pořadech pravdivé, a následně je dělit do čtyř kategorií.

Je dobře, že jedna kategorie je vyhrazena „neověřitelným“ tvrzením, protože některé takové skutečné jsou. Zbylé tři jsou pak pravda, zavádějící tvrzení a jednoznačná lež. Studentům Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity zbývá popřát pevné nervy, protože lze čekat, že k jejich práci budou mít politici námitky.

Oba projekty nám pomohou se zorientovat ve značně nepřehledné realitě a snad se pak i lépe rozhodovat. Takže – není všem všechno jedno.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte