0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Na rovinu11. 9. 20123 minuty

Čísla: export nezávisí na poklonkování

Nečas a Kuba sahají po fakticky chybných argumentech. Ve snaze zalíbit se prezidentovi.

Pokud jste to náhodou nezaznamenali, premiér Petr Nečas pronesl při příležitosti strojírenského veletrhu v Brně pozoruhodný projev. Nebyl pozoruhodný jen tím, že předseda vlády uvádí byznys fórum úvahami nad tibetským duchovním vůdcem či ruskými punkerkami, ale především povahou těch úvah. Nečas má za to, že podpora Dalajlámy i uvězněných Pussy Riot je „módním politickým projevem“ a že bychom se těchto „umělých problémů“ měli v zájmu českého exportu vyvarovat.

Nechme teď stranou směšné „klausismy“, kterými premiér svůj projev vyfutroval, zjevně v zájmu naklonit si prezidenta v době koaliční krize, a pojďme se podívat na fakta. A ta říkají, že Petr Nečas (a s ním i ministr průmyslu Martin Kuba, který následně jeho úvahy podpořil a rozvinul) míří mimo, když tvrdí, že kritika Ruska nebo Číny poškozuje ekonomické zájmy Česka, protože ohrožuje export do těchto zemí.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Argument je to věčný a neustále opakovaný, ale jen prostý pohled na čísla ukazuje, že nemá oporu v realitě. Tak třeba vývoz do Ruska. Poslední roky stabilně a významně roste, bez ohledu na komentáře politiků. Polistopadového rekordu dosáhl v roce 2008, kdy čeští exportéři vyvezli zboží za pětasedmdesát miliard korun (loni tato hranice padla, letos se čeká vývoz už za 115 miliard). Připomeňme si, že to byl rok, kdy byla u moci Topolánkova vláda a její představitelé (vedle premiéra ještě ministr obrany Vondra či ministr zahraniční Schwarzenberg) se netajili obavami z „mrazu, který přichází z Kremlu“ a naopak vesele vyjednávali s Američany o radaru. A naopak pár let před tím, za časů Zemanovy vlády, která Rusku různě mu nadbíhala a snažila se o bezmála spojenectví, byl export oproti Topolánkovým časům desetinový.

Podobná situace je u Číny, byť objem vývozu je výrazně menší než u Ruska a roste pomaleji, nicméně roste. Jen za prvních šest měsíců letošního roku české firmy vyvezly zboží za zhruba 18 miliard korun, o třetinu víc než za stejné období loni. A to přesto, že je dalajláma v Praze co dva roky, přednáší o lidských právech a obchází významné politiky.

A pak – pokud je tak důležité mít pro zdravý export bezkonfliktní vztahy se zeměmi, kam vyvážíme, jak je možné, že se politici nepřetrhnou v opečovávání vztahů tam, kde je to skutečně klíčové? Což je Evropská unie a zejména Německo. Zatímco Rusko představuje zhruba tři procenta z celkového objemu exportu, u Německa je to celá třetina. Loni v objemu 922 miliard korun.
Autorce sloupku se nechce věřit, že by premiér a ministr průmyslu tato čísla neznali. Spíš se zdá, že jim překážejí v ideologickém zápalu a sázejí na to, že je neznají konzumenti jejich projevů.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].