0:00
0:00
Zahraničí5. 3. 20113 minuty

O dvojsečnosti Facebooku

Může být člověk vyhozen z práce za to, že na FB pomlouvá svého zaměstnavatele?

Astronaut

Dawnmarie Souzová ještě donedávna měla práci a spoustu přátel, hlavně na Facebooku. Poté, co si na této sociální síti postěžovala na svého zaměstnavatele, už má mnohem míň. O práci zdravotnice u American Medical přišla do několika týdnů a nyní také ví, že ne všem facebookovým přátelům může věřit.

Dawnmarie Souzová nebyla žádná holubička. V minulosti na její údajné hrubé chování padlo několik stížností. Má ale zaměstnavatel právo vyhodit ji za to, že jej na Facebooku (FB) nazve nepřístojným výrazivem? Zdá se, že na to nepanuje jasný názor.

↓ INZERCE

To, že ne všichni přátelé na FB jsou našimi přáteli, ví snad už každé malé dítě. Souzová si ale prý měla své přátele pečlivě vybírat a měla mít nastavený nejpřísnější režim soukromí.

Je to právě Facebook, který rozděluje pohled právníků, zaměstnavatelů, odborářů, obyčejných lidí i Státního úřadu pro pracovní vztahy (NLRB). Zatímco American Medical a jeho právníci tvrdí, že porušila jejich interní nařízení, které praví, že zaměstnanci nesmí na internetu „hanit společnost ani své nadřízené“, NLRB má za to, že lidé si mohou ve svém soukromém prostoru prohlašovat, co chtějí bez ohledu na místo i počet adresátů.

Případ není zas tak bezprecedentní, jelikož nedošel až k soudu a nepadl žádný rozsudek; NLRB a zaměstnavatel se nakonec dohodli na řešení. American Medical zmírnil své interní nařízení a jeho zaměstnanci si nyní ve volném čase mohou na Internetu více ulevovat. Souzová se však do práce již nevrátí.

Už i v Česku sehrál Facebook v pracovních životech lidí klíčovou roli. Jedna nejmenovaná státní společnost před pár lety v důsledku krize snižovala stavy a jako důvod v některých případech použila příliš dlouhou dobu trávenou na FB. Bezpočet firem přístup na FB má během pracovní doby zakázáno. Případ Jindřicha Šídla, bývalého redaktora České televize, který na FB prohlásil, že „čínská velvyslankyně je arogantní bába“, rozjel ohnivou diskuzi o tom, zda zaměstnanec veřejnoprávního média může na svém facebookovém profilu prohlašovat, co chce.

Tyto i další případy v USA, kdy zaměstnavatelé odmítají uchazeče o práci na základě informací vyhledaných na Facebooku, byť je to v USA zakázáno, dále jen potvrzují to, že původní záměr Marka Zuckerberga propojovat lidi po celém světě není vždy naplněn a v leckterých případech se FB může obrátit proti lidem samotným. Souzovou nakonec „udal“ jeden z jejích facebookových přátel. Zkrátka není přítel jako přítel.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].