Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kontext

Zjistí, zařídí, zavolá Havlíčkovi a kámošovi. Andrej Babiš vyjel na Ústecko

Premiérský program se odpoledne změnil na kampaň hnutí ANO

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Jestli se naplní zprávy pronikající z hnutí ANO a Andrej Babiš bude v Ústeckém kraji v čele kandidátky usilovat o hlasy voličů v říjnových volbách do poslanecké sněmovny, nebylo ve chvíli jeho úterní návštěvy ještě jasné. O definitivní podobě kandidátních listin a o tom, že to tak skutečně bude, takže Babiš půjde do střetu mimo jiné s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem, rozhodlo ANO až ve středu navečer.

Program od rána do tří odpoledne je naplánován jako premiérský, nikoliv jako kampaň před volbami, a Babiše doprovází hrozen novinářů. V obchodním centru Forum v Ústí nad Labem si Babiš prohlíží očkovací centrum bez registrace, které zde právě vzniklo. Lidí tu mnoho není, ale přijela manželská dvojice z Teplic, Marie a Zdravko Christovovi. Žena v ruce svírá dečku se srdíčkem a vyšitým jménem premiéra, vozí si ji všude s sebou - jezdí za ním i do Prahy a na další výjezdy, když se o nich dozví.

“My jsme velcí fanoušci, on je tak skvělý, chlap k nezaplacení, máme ho moc rádi,” říká paní Marie, dnes už v důchodu, dříve byla servírka, její muž pracoval před důchodem jako lešenář. “Je tak skromný. A má cit, cítí s lidmi,” dodává. “A je upřímný. Každému chce pomoct. A přestože je bohatý, nedělá ze sebe pána,” přidává se manžel. Volili ho od začátku a nelitují: jak říkají, v době koronaviru jasně osvědčil, že “je skutečně nejlepší”. “Hodně bojoval s tím covidem, dělal kolem toho všechno,” uzavírá Marie Christovová.

V ruce mají knihu z minulých voleb O čem sním, když náhodou spím, v níž premiérův tým sepsal Babišovy vize. A chtěli by i tu novou nazvanou Sdílejte, než to smažou a podtitulem Přečti si pravdu!, kterou dal Babišův tým jeho jménem dohromady pro letošní volby. Ta se tu ale nerozdává, čeká v kufru auta na odpoledne, kdy skončí premiérský program a začne volební kampaň Andreje Babiše.

“Slíbil jsem paní knihu, přineste mi ji,” říká Babiš polohlasem lidem, kteří ho doprovázejí, za chvíli tu hromádka knih přistane a Babiš jich lidem pár podepíše. Doprovází ho i videoreportérka pracující pro ANO, která mu už od minulých voleb pořizuje videa pro sociální sítě. “Dám ji babičce, ona ho volí. Říkám jí, ať ho nevolí, ale nejde s tím hnout,” podotýká mladý muž ze skupiny lidí, která pokukuje po Babišovi podepisujícím knihy v obchodním centru. “Říkala mi, že chce Babiš nějak oceňovat babičky,” směje se. Nakonec se však pro knihu jít neodhodlá a mávne nad tím rukou.

Babička si tedy asi nepřečte kapitolu nazvanou Nápad, kde Andrej Babiš píše: “Tak mě napadá, že by nebylo špatné vyhlásit takový Den matek a babiček. Jo, já vím, že máme Den matek. Vím, že máme Mezinárodní den žen. Ale ani jeden z těch dnů není státní svátek. A nejsou naše. Nejsou české. Jsou mezinárodní a je to něco, k čemu jsme se jenom připojili. Nic, co bychom vymysleli a měli to jen my. I proto to chci.“ Nedozví se ani to, že “nápad” Andreje Babiše zahrnuje také týden lázní zdarma pro ženy k sedmdesátinám a tisíc korun navrch každé ženě v důchodu vždy v Den matek a babiček. Úvaha, jak je pravděpodobné, že ryze český den pro matky a babičky nějaký budoucí parlament  jako státní svátek schválí, už v knize obsažena není.

Však on mě taky ne

Po otevření očkovacího centra Babiš pokračuje do Dopravního podniku Ústí nad Labem, kde mu chtějí ukázat vozový park autobusů, který mají v úmyslu přestavět na vodíkový pohon. Ani tady, ani v nemocnici v Rumburku, kde se premiér seznámí s plánovanými investicemi, už zase autogramiáda neprobíhá.

V Družstevní ulici v Děčíně, kudy se nedávno prohnala blesková povodeň z Bělského potoka, zaplavila a zničila lidem domy, nemají předem o návštěvě premiéra tušení. “Nevím o tom a kdybych ho potkal, to by viděl. To bych ho poslal rychle do prd..e. Ani mi o něm nemluvte, ten může za všechno špatné,” říká starší muž před domem poničeném povodní. Ale nakonec ho potká: když Babiš prochází ulicí s primátorem Děčína Jiřím Andělem, dají se s mužem do řeči. Anděl upozorňuje Babiše, že muž přišel při povodni k úhoně. Babiš poslouchá a přikyvuje, muž mlčí. “No, nic jsem mu neřekl, to nemá cenu. Však on mně taky ne, jen poslouchal,” mává pak rukou původně rozčílený občan.

Premiérský program končí kolem třetí, pak se návštěva Ústecka mění oficiálně na kampaň Andreje Babiše. Před knihovnu v Rumburku kdosi ze štábu přinese velký poutač s fotografií Andreje Babiše. Na tričku tu má nápis Nikdy nepřestanu a nad hlavou vytištěno: Tady se říká pravda!

V knihovně je plno. Jsou tu členové místní buňky ANO, ale i občané, kteří se o návštěvě premiéra dozvěděli. Podle dotazů se brzy ukáže, že i oni jsou spíše fanoušky premiéra a jeho strany. Babiš vypočítává, na co všechno dává stát peníze, na záchranku, na nemocnice a do zdravotnictví vůbec. Na narážku, že v jiných státech, třeba v Německu, jsou na tom ekonomicky lépe než my, glosuje, že “máme smůlu, že se Američani zastavili v Plzni a nešli až k ukrajinské hranici, to bychom tady neprodrbali 41 let”. Lidé v sále vypadají spokojeně, někteří přikyvují.

Babiš vypráví, že nejdůležitější profese je pro něj zdravotní sestra a že je potřeba jim dávat větší podporu, byty a dobré vybavení, nebo jak to má těžké v covidové době s odborníky. Sám že chtěl, aby se dávno začalo počítat s protilátkami v těle po prodělaném covidu jako s veličinou, kterou je třeba brát vážně při rozhodování, kdo se má očkovat, kdo ne a kdy - “říkám jim, řešte ty protilátky, nechtěli, ale teď už budeme dělat nějakou studii”. A když něco neví, na místě to zjistí nebo začne zařizovat.

Když návštěvnice jeho besedy mluví o nespravedlnosti pro některé lidi z jihu Moravy, které postihlo nedávné tornádo, a o tom, že její kamarádce z Hodonína nechtěl stát nic vyplatit, Babiš pověřuje asistentku, ať si vezme kontakt, a slibuje, že to nechá pověřit. “Zavolám Havlíčkovi, ten mi o tom teď vykládal, ten to všechno ví, já budu mluvit s Kretschmerem, to je můj kámoš,” říká pak o předsedovi saské vlády Michaelu Kretschmerovi na dotaz ohledně železničního spojení, které by Ústecký kraj rád vedl z Rumburku do Varnsdorfu přes kousek Německa.

A volá Havlíčkovi. Telefon dá nahlas a sálem se rozléhá hlas dvojitého ministra dopravy a průmyslu, který vysvětluje, že je všechno v běhu a v naději, a zdá se, že trať bude. Babiš se ho ptá před lidmi i na plánovanou rychlodráhu z Prahy do Drážďan, že místní lidi zajímá, zda bude vlak stavět v Ústí nad Labem. A ano, bude. Havlíček dlouze, podrobně odpovídá na doplňující dotazy.

“Ještě nějaký dotaz na Havlíčka?” ptá se Babiš s telefonem v ruce. Kdosi chce vědět, kdy už bude v pořádku silniční spojení mezi nejsevernější obcí Česka ve Šluknovském výběžku Lobendavou a německým Neustadtem. To Havlíček - jak říká – podrobně “neví z hlavy”. “Já to prověřím, budu mluvit s Kretschmerem,” uzavírá Babiš.

To je jedno

Lidé stojící pak frontu na knihu a podpis premiéra jsou spokojeni - mluví o tom, že Andrej Babiš “umí všechno zařídit”. A jak se zdá, souhlasí s ním během besedy i v jeho názoru na média. Když se ho podnikatel Jan Rýdl, majitel společnosti TOS Varnsdorf, ptá, jak je možné, že do tak dobrého premiéra pořád někdo “šije”, Babiš si na média postěžuje a část lidí chápavě přikyvuje.

“Píšou lži. Píšou z anonymních zdrojů z Bruselu. Prasárna non plus ultra. Oni prostě potřebují Babiše porazit,” říká. “Tady sedí redaktorka od Bakaly. Bakala rozkradl v OKD sto miliard,” ukáže do sálu na reportérku Respektu. (Zdeněk Bakala je vlastníkem vydavatelství Economia, které vydává týdeník Respekt, pozn. red.)

“Proč tohle nenapíšete, co říká, proč,” volá na reportérku posluchačka ze sálu. Cestou z debaty po splavných hovorech s posluchači při podepisování knihy se pak podaří Babiše na chvíli zastavit u poutače s nápisem “Tady se mluví pravda”. Nedávno skončily dva soudy, které se týkaly OKD: Nejvyšší soud stvrdil rozhodnutí soudů nižších instancí, které rozhodly, že při privatizaci těžební společnosti OKD do rukou společnosti Karbon (Zdeněk Bakala koupil OKD až od Karbonu) nedošlo k trestnému činu.

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Krajský soud v Ostravě zase vloni pravomocně rozhodl, že Zdeněk Bakala nespáchal žádnou nezákonnost tím, že horníci nedostali možnost odkoupit si byty OKD. A v březnu tohoto roku kriminalisté a státní zastupitelství po pěti letech uzavřeli trestní oznámení, které se týkalo podezření z tunelování OKD poté, co doly převzal Zdeněk Bakala: podezření z trestného činu se nepotvrdilo. Premiér si soudů a závěrů vyšetřování nevšiml?

“To je jedno. Vytuneloval sto miliard a nedal lidem byty,” říká Babiš. Ale soudy a vyšetřování došly k jinému závěru, než který veřejnosti už roky předkládá - že se nic takového nestalo. Nevěří premiér po osmi letech ve vládě a čtyřech letech v roli premiéra české justici, policii a státnímu zastupitelství? “Ne. Já vím, že vytuneloval OKD a lidem nedal byty a je to podvodník,”  říká Babiš a běží dál.

Cedule o pravdě mizí spolu s ním, přesouvá se stejně jako premiér do Litoměřic, kde Andrej Babiš odpoledne pokračuje v autogramiádě a debatách s občany. Fronta na knihu a podpis je v Litoměřicích dlouhá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].