Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kontext

Mým přítelem není Orbán, ale Macron, Kurz a Schäuble. Andrej Babiš vám řekne úplně všechno

Šéf ANO objíždí kulturáky s prezidentskou talk show moderovanou Alešem Juchelkou

Autor: Ivana Svobodová
Autor: Ivana Svobodová

Kulturní dům Akord ve čtvrti Ostrava-jih ve čtvrtek vyměnil obvyklý divadelní nebo koncertní program za politický mítink. Prostor si pronajal prezidentský kandidát Andrej Babiš a spolu s ním sem dorazil i poslanec ANO Aleš Juchelka. Dřív se živil i jako moderátor televizní hitparády Medúza a od minulého týdne spolu s Babišem opakuje akci z roku 2017. Tehdy skončil Babiš po vleklých tahanicích s ČSSD ve funkci ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky, a dostal tak předlouhý čas na objíždění země a nerušenou kampaň před sněmovními volbami - včetně talk show moderovanou právě Juchelkou. To se teď v českých a moravských kulturácích a kinech děje před prezidentskou volbou znovu, s talk show nazvanou Řeknu vám úplně všechno.

Před šestou večer v Ostravě na to ovšem čeká poloprázdný sál; na předešlých štacích tohoto týdne bylo lidí víc. U vchodu jsou kromě reklamních čepic a knih nachystány i krabice s cukrovím z Babišovy pekárny Penam - lidé dostávají informaci, že při odchodu si každý z nich jednu odnese domů. Do tmy sálu se rozezní klávesy a zpěv, večer s kandidátem zahajuje z pódia skladba Louise Armstronga What a Wonderful World.

“Máme tady taky trochu Vánoce, zapálím dvě adventní svíce, rozsvítím stromeček a sněhuláka a celý stage,” komentuje poslanec Juchelka, co právě dělá, pak na vánočním podiu zazní znělka - a hlavní host přichází. “Myslím, že ho určitě všichni znáte,” představuje bývalého premiéra do potlesku. “Čím větší město, tím méně lidí,” komentuje Babiš hned, co dosedne do červené sedačky, poloprázdné hlediště. “Byli jsme v obci se 260 obyvateli a přišlo jich sto třicet, půlka. Vám děkuju, že jste přišli.”

Rozhodnutí hnutí

Následuje série moderátorských nahrávek: Co jste dnes zažil? Jste tu obytňákem? Máme adventní čas, máte myšlenky na Vánoce, když neustále jezdíte za lidmi? Máte čas na předvánoční náladu a nákup dárků? Pekl jste vánočku? Co vás pořád na tom baví, s těmi lidmi tak komunikovat? V odpovědích kandidáta na prezidenta se lidé dozvědí vskutku spoustu věcí. Třeba že se setkal s podnikateli a hospodářskou komorou, vyfoukl si baňku ve firmě na baňky, dárek pro manželku ještě nemá a ostatní dárky pro blízké že kupuje ona, že je tu i s obytňákem, se kterým už najel na cestách za občany od května 15 tisíc kilometrů a že komunikace s lidmi je to nejdůležitější.

Velké téma jeho výjezdů je vánočka, kterou Andrej Babiš pekl a fotografie jednotlivých úkonů pečení dával jeho tým postupně na sociální sítě s komentáři Jdeme na to, No prosím, A pleteme, Už to bude, Finišujeme, Hotovo. Už o týden dřív v Mladé Boleslavi i nyní v Ostravě Babiš lidem říká, že o jeho Vánočce dokonce jednala sněmovna, když se tam poslanci nudili a koukali na sítě a vyčítali mu, že peče místo práce - ale že to byl omyl, on že ji pekl už v sedm ráno, ne až odpoledne v době jednání sněmovny. To jen jeho tým začal sázet fotky na sítě pozdě.

Autor: Ivana Svobodová
Autor: Ivana Svobodová

Juchelka pak nahrává Babišovi na řeč o ceně energií: jak to vláda dělá špatně a jak mohly být energie mnohem levnější, kdyby to měl na starosti Andrej Babiš. “Co lidi nejvíc zajímá?” ptá se Juchelka. Babiš ale nahrávku míjí: “To se dozvíte, až se začnou ptát,” odpovídá. Aleš Juchelka duchapřítomně zasáhne: “Koho tady trápí ceny energií?” ptá se sálu. Ruce se zvedají a začíná obvyklá řeč o ceně energií, že měla vláda přemluvit akcionáře ČEZ, aby jí prodali své akcie, a pak zastropovat ceny podle svého uvážení.

“Kdo spočítá, kolik dostal Andrej Babiš polibků, tomu pak také nastaví svou tvář,” pouští Juchelka na plátno video, na němž Babiš objíždí zemi, mluví s lidmi, fotí se s nimi a oni mu dávají někdy pusy. “Pět! Pět!” volá žena z publika. Dostane pochvalu a slib, že se má po představení stavit, že pak může dát políbení Andreji Babišovi. Žena vypadá potěšeně, Babiš trochu rozpačitě.

“Proč jste se rozhodl jít do prezidentské volby?” ptá se také Juchelka. “To bylo rozhodnutí hnutí,” říká Babiš. Navzdory faktu, že ještě krátce před oznámením kandidatury poslanci i vedení strany odpovídali, že nemají tušení, koho ANO do prezidentury pošle, a že “je to na Andreji Babišovi”.

A pak poprvé zazní od Andreje Babiše slovo “Orbán” – ale tentokrát v úplně jiné souvislosti než kdy dřív. Dosud byl maďarský premiér Babišovým přítelem, dnes, když Maďarsko kvůli krachu dotování nafty a benzínu figuruje v titulcích světových novin jako země v těžké ekonomické tísni, je to jen bývalý “spojenec”.  Ještě v létě dával na výjezdech po zemi za příklad Maďarsko a Orbána, jak krásně zlevnili lidem benzín - “na rozdíl od pětikolky a Fialy”. Teď si tady v Ostravě drží distanc.

Tohle psal Respekt v reportáži vloni v září, když Babiše přijel Orbán podpořit v jeho sněmovní kampani: “Slovo přátelství padlo mnohokrát a Andrej Babiš se snažil své city ukazovat a opětovat mnoha způsoby. Vřelým objímáním při Orbánově příjezdu ke Kramářově vile. Zamračeným znechucením, když byl u ústecké restaurace Větruše nucen spolu s hostem projít kolem malé skupinky hlasitých protestujících. Obdivnými slovy a vzpomínkami na společné politické úspěchy při tiskové konferenci po jednání. Smíchem, pohledy a dary při vrcholu celého dne - hodinovém povídání před uzavřenou společností v ústeckém Městském divadle.”

Autor: Ivana Svobodová
Autor: Ivana Svobodová

A tohle zní z úst Andreje Babiše v Ostravě: “ Ted samozřejmě při vchodu 168 hodin s Orbánem točí, že je můj přítel… My jsme chtěli zastropovat v České republice - v Čechách, na Moravě a Slezsku, vím, že jste na to citliví (potlesk) - benzín na 36 korun. V Maďarsku vznikl problém, stropovali na 28 korun, nepomohli importérům, nemají distribuční síť, jako my máme ČEPRO. A teď provládní média hrají, že Babiš je přítel Orbána. Ale můj přítel je Macron a Kurz,” jmenuje francouzského prezidenta a bývalého rakouského kancléře.

V sekci diváckých dotazů vytahovaných ze skleněné mísy dostane pak i jeden na Maďarsko: Co říkáte na rozpad maďarského hospodářství pod vedením vašeho přítele Orbána? “A je to tady. Já mám přítele Macrona a další a můj přítel je Wolfgang Schäuble, takže tento dotaz opakuje to, co teď hrají provládní média,” říká Babiš pro změnu o bývalém německém ministrovi financí. “ Já jsem jen říkal, že Maďarsko je svrchovaná země, Maďaři si zvolili Orbána, je to jejich problém. Pro mě byl Orbán spojenec na Evropské radě - a když jsme něco potřebovali, tak nám pomohl.”

Nejsem produkt

Další video ukazuje Babiše na služebních zahraničních cestách, kdy zdůrazní, že má mobil na spoustu premiérů a prezidentů, kdežto “pan premiér Fiala, když poprvé volal Scholzovi, tak přes polského premiéra”. Na Orbána už pak přijde ve stejném duchu řeč jen jednou - že nedávno se s ním sice v Praze sešel na oběd, ale že s Babišem v hotelu v restauraci pobyl třicet minut i přítel Macron - a toho že si váží.

Večerem zazní z pódia Cohenovo Hallelujah a Tichá noc, které přichází zapět operní diva -  a následně dva hosté, kterým Juchelka dává dotazy. Učitelka výslovnosti a dabérka Jana Postlerová chválí Babiše, že je učenlivý a jde mu to, kdežto ministru financí Zbyňku Stanjurovi výslovnost vůbec nejde. A do červené sedačky usedá i muž z billboardu ANO, učitel angličtiny a němčiny na ostravském gymnáziu Karel Oprchal. Hnutí ANO v létě k různým tvářím napsalo slogany, polepilo jimi billboardy a Babišovu dodávku. U jeho tváře stál slogan “Pro ty nahoře nic neznamenáme. Za Babiše bylo líp. Karel, učitel”.

“Pane Oprchale, vy jste byl jednou z těch tváří na billboardech. Všichni říkali, že jste model z nějaké agentury, ale vy jste byl skutečný!” říká Juchelka a obrací se na učitelku výslovnosti: “ Postlerová, štípněte ho, je skutečný.” (Smích) Pan Karel říká, že ano, že je skutečný, že jen vyslyšel výzvu pana Babiše ve videoblogu Čau lidi, že kdo se chce zapojit do kampaně, ať se přihlásí, a přihlásil se. “Včera jsem se byl ostříhat u svého holiče, abych vypadal dobře, když budu sedět vedle pana Babiše, a můj holič mi o vás říkal. To se mu nedá upřít, že umí mluvit k lidem. Což je vaše zásluha, paní Postlerová,” říká učitel Oprchal. Babiš vypadá, že se ho to dotklo, dabérka rychle říká, že to určitě není její zásluha, ale jen pana Babiše. A pak to řekne i Babiš: ”Já bych rád zdůraznil, že nejsem nějaký marketingový produkt. Všichni, co se kolem mě stali slavní, jsou slavní díky mně.”

Autor: Ivana Svobodová
Autor: Ivana Svobodová

Odpovědi na otázky z publika přinesou i potvrzení, že Andrej Babiš se do debat v televizích ani nikde jinde nechystá, že půjde jen do jedné televize v lednu. Taky že opravdu nemůže svrhnout vládu, pokud se stane prezidentem, ale bude doufat, že s ním pan premiér bude mluvit a naslouchat mu a nechá si od něj radit. Pak přichází i prubířský kámen, otázky na Ukrajinu.

Dal by Babiš jako prezident taky vyznamenání ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, jako to udělal Miloš Zeman? “To je věc pana prezidenta, koho navrhne… Je tam ten spolupodpis premiéra, no,  pan premiér říká, že to podepisoval s těžkým srdcem, to já taky v minulosti, když jsem byl premiér…,” neodpověděl Babiš. A proč nikdo nechce začít mluvit s Vladimirem Putinem o ukončení války na Ukrajině? “Americký prezident už dal nějaký signál, za jakých podmínek by to… Ale samozřejmě Putin musí z Ukrajiny odejít. Světové osobnosti by to měly řešit, ale je to komplikovaná věc,” říká Babiš. “Putin neměl na Ukrajinu chodit, to je strašná věc.”

A ano, paní Monika není ráda, že její manžel kandiduje na prezidenta, ale podporuje ho. A ano, Andrej Babiš vydrží i v debatě, do které v lednu půjde, zůstat slušný a neútočný, protože se vsadil, že to vydrží. “Pochopil jsem, že neplatí Baťovo, že jde o činy, ne o slova.  Pan premiér tak hezky mluví a lidi ho mají rádi, protože mluví.  Takže politika je o mluvení. Bohužel to tak je,” uzavírá Babiš.

Pak se ještě dlouze fotí s lidmi, kteří odcházejí z kulturáku s krabicemi s cukrovím pod paží. Někteří jich mají víc. Andrej Babiš míří po třech dnech na severní Moravě zpět do Prahy. Další den si s poslancem Juchelkou popovídá o vánočce a Orbánovi v Sokolově.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].