Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Kontext

Může zavolat Hlubuček a blaf! Proč ODS a Piráti odvolali starostku a místostarostu na Praze 10

Je důvodem, že STAN namísto Hany Marvanové podpoří ve volbách do Senátu právě Renatu Chmelovou?

Renata Chmelová a Ivan Bartoš; ilustrační foto • Autor: Profimedia
Renata Chmelová a Ivan Bartoš; ilustrační foto • Autor: Profimedia

Do otřesů pražské politiky zazněla v poslední červnové pondělí nečekaná zpráva z Kulturního domu Barikádníků v pražských Strašnicích. Reportér CNN Prima News Karel Rychlý odtud divákům oznámil, že zastupitelstvo Prahy 10 v sále právě odvolalo z čela radnice starostku Renatu Chmelovou (koalice Vlasta) a místostarostu Davida Kašpara (STAN).

Politická událost pražského obvodu o 113 tisících obyvatel přilákala pozornost veřejnosti i z jiných částí města a koutů země zdůvodněním odvolání, které vzápětí dostalo jména obou odvolaných komunálních politiků až do české Wikipedie pod heslo s názvem Akce Dozimetr. Figurují tam v článku o korupční kauze kolem zatčeného bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) pod jmény třinácti obviněných - jako lidé odvolaní pro své “kontakty s obviněným Petrem Hlubučkem”. Třaskavá kauza, která po zatýkání politiků, úředníků i podnikatelů v půli června způsobila politické otřesy, přiměla k rezignaci i ministra školství za STAN Petra Gazdíka.

Z odůvodnění však není jasné, v čem se odvolaní politici provinili. Píše se v něm, že jsou oba spojeni se STAN: Kašpar tím, že je místopředsedou pražské buňky, Chmelová tím, že kandiduje do senátu s podporou STAN - a že dosud nevyvodili “kroky vedoucí k rozptýlení všech pochybností”, že nejsou s kauzou Dozimetr “žádným způsobem spojeni”. Jak to ale měli udělat jinak, než že řekli, že nejsou?

Pauza a odvolání

Shoda na jejich odvolání byla vysoká: kromě desítkových opozičních zastupitelů (klub ANO, TOP 09 a nezařazení)  pro jejich odvolání hlasovala i tamní koaliční ODS a také všech deset Pirátů. “Z podstaty svých stranických pozic byla kandidátka STAN do Senátu Renata Chmelová i pražský místopředseda STAN David Kašpar v blízkém kontaktu s obviněným Petrem Hlubučkem,” napsali Piráti Prahy 10 hned po odvolání svých kolegů z rady v prohlášení na Facebooku: “oba politici musí veřejnosti jednoznačně vysvětlit, že jejich konání ve veřejných funkcích nebylo, ať už vědomě či nevědomě, součástí organizované zločinecké skupiny.”

Přesně zrekonstruovat, co se na zastupitelstvu odehrálo, nelze - stenografický záznam z jednání není dosud zveřejněn. Ze stručného bodového zápisu lze vyčíst, že hned zkraje padl neobvyklý návrh, aby bylo řízení schůze odebráno starostce Chmelové a dál aby schůzi předsedala místostarostka Jana Komrsková (Piráti). Zastupitelé - kromě Vlasty, která byla proti - návrh bez debat a dotazů schválili.

Petr Hlubuček • Autor: ČTK
Petr Hlubuček • Autor: ČTK

Vzápětí byl na program navržen nový bod s názvem “Vysvětlení dopadů kauzy Dozimetr pražské organizace STAN do vedení městské části Praha 10”. Podaly ho společně strany koalice - Piráti a ODS - i strany opozice (TOP 09/nezávislí a ANO) a začala se odvíjet debata.

Starostka Chmelová dala procedurální návrh: chtěla, aby se s kolegou Kašparem nemuseli hlásit do diskuse jako ostatní a čekat, až přijdou na řadu, ale mohli reagovat na dotazy či připomínky bezprostředně po každém příspěvku, který se na ně obrací. To jim zastupitelstvo neumožnilo a návrh zamítlo. Po diskusi vyhlásila místostarostka Komrsková patnáctiminutovou pauzu, po ní místostarosta Martin Valovič za ODS a Komrsková oznámili vypovězení koaliční smlouvy a vzápětí zastupitelé odvolali Chmelovou a Kašpara z funkcí.

Co říkat lidem

“Jsem teď v autě na cestě na dovolenou, teď se mi to nehodí,” odpovídá občanský demokrat a místostarosta Prahy 10 Martin Valovič v telefonu na žádost promluvit si o tom. A bude  mít čas později? “Nemám časovou, ale ani mentální kapacitu se o tom rozpovídávat.”

Další koaliční strana, která byla v Praze 10 s uskupením Vlasta a ODS v koalici a vypověděla koaliční smlouvu, jsou Piráti. Na ně se na sociálních sítích snesla od jejich voličů největší kritika především kvůli tomu, že není srozumitelné, za co vlastně politiky odvolali, když starostka Chmelová je oblíbenou místní političkou.

Šéfka klubu zastupitelů za Piráty Prahy 10 a místostarostka Jana Komrsková chce odpovídat na dotazy pouze písemně. Po dvou dnech kritiky, která se na ně snesla,  vydali Piráti Prahy 10 na svém webu prohlášení, které mělo záležitost lépe objasnit - voliči čekali  na odůvodnění, ze kterého půjde něco konkrétního vyčíst. A čekala na to i Pirátská strana, v interních diskusích podle  informací Respektu padaly od členů žádosti, ať to Piráti z desítky vysvětlí i členům, protože nevědí, co mají říkat lidem.

Nic, co by spojilo odvolané politiky s kauzou Dozimetr, však ve vydaném prohlášení nezaznělo. A nic nového není ani v odpovědích, které Jana Komrsková posílá mailem. Každá odpověď jen vzbuzuje nové otázky. “Paní Chmelová nebyla schopná adekvátně vysvětit zákulisní politickou dohodu o financování její kampaně ze strany STAN. Požádali jsme pouze o doložení financování její kampaně, zda jde například o dary od sponzorů, a pokud ano, tak jakých, či zda to jde z jiných zdrojů,” popisuje Komrsková důvod odvolání starostky. “Na tuto žádost nám bylo sděleno, že nám do toho nic není.”

O tu konstrukci jde

Piráti vyjednávali před blížícími se senátními volbami se STAN, aby na Praze 10 kandidovala s jejich společnou podporou Hana Marvanová. Radní na magistrátu Hlubučka od počátku letošního roku kritizuje a v lednu popsala veřejně, ale nekonkrétně, že na ni náměstek v některých rozhodnutích “tlačil”. STAN však nakonec v Praze 10 podpořil nestranickou senátorkou Chmelovou, která rovněž sháněla podporující strany pro volby do Senátu, aby mohla v horní komoře pokračovat.

Na podzim už Chmelová nepovede kandidátku Vlasty v komunálních volbách v Praze 10, jde na druhé místo, první místo na ní získal místostarosta Kašpar ze STAN, strany sdružené v Praze 10 v koalici Vlasta. To vše se stalo předtím, než si policie přišla pro Hlubučka a dalších dvanáct obviněných a na veřejnost se dostaly informace, že se zatýká chobotnice kvůli obviněním z korupce.

Piráti oficiálně představili pražské lídry a lídryně pro podzimní komunální volby, 31. ledna 2022, Praha. Na snímku je 1. místostarostka Prahy 10 a dvojka na kandidátce Jana Komrsková. • Autor: ČTK
Piráti oficiálně představili pražské lídry a lídryně pro podzimní komunální volby, 31. ledna 2022, Praha. Na snímku je 1. místostarostka Prahy 10 a dvojka na kandidátce Jana Komrsková. • Autor: ČTK

Piráti teď podpoře Chmelové do Senátu od hnutí STAN říkají “deal”. To Pirátka Jana Komrsková ve svých odpovědích nepíše, ale z rozhovorů s dalšími Piráty v Praze 10 vyplývá, že o tuto konstrukci podle všeho jde. Kašpar i Chmelová odmítají, že by podpoře od STAN bylo cokoliv divného - Chmelová vedla jednání o podpoře od loňského léta a nakonec se dohodla uskupeními, mezi nimiž je i STAN.

Co vadilo Janě Komrskové a Pirátům u Davida Kašpara, že ho odvolali, se ukazuje v její další odpovědi: že do zastupitelstva ani na něm nesdělil, jaké protikorupční mechanismy hnutí STAN po vypuknutí kauzy Dozimetr přijímá. “Pan Kašpar byl ve vedení pražského STAN právě s Petrem Hlubučkem a neobtěžoval se nějak vyvrátit, že by o jeho aktivitách nevěděl,” píše Pirátka.

A jak si vysvětluje, že zjevně otřesené hnutí STAN, které se po vypuknutí kauzy Dozimetr snaží veřejně očistit, teď čerstvě pověřilo právě Kašpara, místopředsedu pražské organizace, ať vede STAN v metropoli do voleb? “Protože už jim nikdo jiný nezbyl. Z důvodu jejich personální vyprahlosti,” píše na otázku Komrsková.

A když na zastupitelstvu Piráti říkali, že nestranička Chmelová ani Kašpar dosud nevysvětlili spojení s kauzou, znamená to, že se jich Piráti už před jednáním zastupitelstva ptali - a nedostali odpověď? “Pan Kašpar ani paní Chmelová toto téma vůbec neotevřeli, proto jsme se jich zeptali přímo na zastupitelstvu,” píše Komrsková - což lze chápat jako „neptali“.

Odpovědi nepřijdou

Je proto třeba poslat mailem doplňující dotazy. Co je zákulisního na tom, že se hnutí STAN rozhodlo podpořit do senátu Chmelovou? A jak má nestranická kandidátka do Senátu, která uzavřela koaliční smlouvu o podpoře s Vlastou, Stranou zelených, SEN 21, LES a STAN, doložit, že zrovna peníze nachystané na kampaň pro ni z pokladny STAN (300 tisíc na první a 150 tisíc na druhé kolo) nepřinesl Starostům někdo nevhodný, když navíc hnutí případné “nevhodné” peníze slíbilo ze svých účtů vrátit? Jak si Jana Komrsková ověřila, že Kašpar vede nově pražský STAN kvůli nouzi, nikoliv proto, že chtělo mít hnutí v čele skutečně někoho nezpochybnitelného? Proč před vážnou věcí, jako je rozpad koalice, nesvolali Piráti koaliční jednání, když právě pro takové krize slouží?

Jana Komrsková je dvojkou na magistrát v komunálních volbách, její portrét visí po Praze vedle hlavy primátora a lídra Pirátů Zdeňka Hřiba. Myslí si tedy, že by tedy měli podle “desítkového” mustru preventivně vypovědět koalici partnerům ze STAN i Piráti na magistrátu? A kdo z odvolaných vlastně na zastupitelstvu řekl na dotazy po financích “nic vám do toho není”?

Na doplňující otázky už odpovědi nepřijdou, místo nich do mailu dorazí jen její stručné prohlášení, které věc zacyklí: že odvolaní politici neprojevili “vůli k prosazování kontrolních mechanismů” ani “ochotu vysvětlit finanční prostředky na kampaň”.

Michal Redl • Autor: ČTK
Michal Redl • Autor: ČTK

Některé věci se dají zjistit lehce - třeba to, který z odvolávaných lidí řekl “nic vám do toho není”. Nebyl to ani jeden. “To jsem byla  já,” konstatuje bývalá radní Lucie Sedmihradská (Vlasta), “a říkala jsem to v souvislosti se sestavováním naší komunální kandidátky. Opravdu si myslím, že nemusíme jiné straně vysvětlovat, jak jsme uvažovali při sestavování naší kandidátní listiny,” dodává Sedmihradská,  která po odvolání kolegů rezignovala na funkci radní.

V pirátském prohlášení a v odpovědích Komrskové je i věta, z níž plyne, že Piráti nečekali, že na zastupitelstvu rozpustí koalici a budou odvolávat politiky. “Následný průběh zastupitelstva jsme předem nepředpokládali, protože jen stačilo odpovědět na naše otázky a být ochoten o tématu hovořit,” napsala. Až dění na zastupitelstvu prý situaci eskalovalo k odvolání.

Z pohledu do zápisu ale vypadá akce jako dobře připravená, od odebrání řízení schůze až po odvolání starostky a místostarosty. Hlasování o odvolání starostky proběhlo v 16:36 hodin a už v 16:41 viselo na Facebooku Pirátů z Prahy 10 oznámení, že se to stalo, a několikabodové vysvětlení.

Zastupitele a radní Vlasty navíc zaujala přítomnost reportéra  s kamerou na jednání zastupitelstva, mediální zájem velkých televizí o schůze městských částí není obvyklý -  pokud nedostanou od zdroje echo, že půjde o drama. “Informaci o tom, že se bude na zastupitelstvu odvolávat starostka, jsem dostal už před začátkem zastupitelstva,” říká do telefonu redaktor CNN Prima News Karel Rychlý.

Taková poslední kapka

Zkusit si promluvit o tom, jaké důvody pro odvolání starostky a místostarosty mají Piráti v ruce, není snadné ani s dalšími Piráty ve vedení Prahy 10. Místostarosta Petr Beneš ani radní Michal Kočí dva dny neberou telefon a neodpovídají na esemesky. Až po jednání s krajskou pražskou buňkou Pirátů či volebním štábem Prahy, když jsou vyzváni, aby komunikovali s novináři a neuzavírali se před vysvětlováním, se ozve Michal Kočí. Petr Beneš pouze pošle odkaz na původní nesrozumitelné prohlášení Pirátů s dovětkem, že je “dostačující”. Na doplňující dotazy - třeba proč nevyvolali Piráti koaliční jednání - odpověď nepřijde.

Hana Marvanová a předseda STAN Petr Gazdík; ilustrační foto • Autor: ČTK
Hana Marvanová a předseda STAN Petr Gazdík; ilustrační foto • Autor: ČTK

Radní Kočí odvolání starostky zdůvodňuje vyjmenováním různých věcí, kdy to mezi nimi v radě poslední dva roky drhlo a kdy s ní Piráti nebyli spokojeni. Když tedy měli výhrady k jejím výkonům, proč ji nenavrhli odvolat právě za to, a zapletli do toho bez důkazu Dozimetr? “Byla to teď taková poslední kapka,” říká do telefonu radní. A nezdá se mu divné vyrobit bez jediného důkazu z “kapky” usnesení o možném napojení na zločineckou skupinu a vzápětí odvolávat?

“Ale on je Hlubuček za STAN podepsán i na naší koaliční smlouvě tady na desítce,” nabízí další indicii k nekalosti radní – ovšem vzápětí uzná, že když byl Hlubuček pražským předsedou STAN, není na tom nic nepochopitelného: “No dobrý, ale jsme kvůli tomu ve střehu. A čekal jsem, že David Kašpar řekne - dámy a pánové, stal se nám průšvih  a budeme konat,” odpovídá Kočí.

STAN teď prohlíží účetnictví a hledá dary, které by měli vrátit, rekonstruoval kandidátní listinu pro volby v Praze. Jaké jiné konání tedy očekával od místostarosty Kašpara? “Měl představit nějaký krizový plán,” míní Kočí. A ptali se na to kolegy Kašpara v radě, než ho překvapili zastupitelskou schůzí zkoordinovanou s opozičními ANO a ODS? “Ano, ptali,” říká Kočí.

Na co se ptal on osobně? “Já jsem se neptal, ale ptal se ho na to neformálně kolega Petr Beneš. A David Kašpar mlčel nebo řekl něco jen tak,  už nevím co, něco jako že ‚dobrý” nebo '’v pohodě‘,” popisuje radní. A jak zněla otázka, kterou dostal? “To už přesně nevím, asi něco jako Davide, tak co? Nebo Davide, co se děje?”.

Věděli Piráti od začátku zastupitelstva, že budou kolegy odvolávat? “Věděli jsme, že je to jedna z možností. Krajní řešení,” odpovídá na to radní Kočí. Proč tedy, pokud by si připravili lepší otázky, nevyvolali koaliční jednání s Vlastou, které se při hrozícím rozpadu koalice i podle koaliční smlouvy vyvolat má? “To se zeptejte Jany Komrskové,” odkazuje radní Kočí na mailovou schránku předsedkyně pirátského zastupitelského klubu, která ale na tento dotaz neodpovídá.

To je omyl

Zastupitel za Piráty v Praze 10 Pavel Hájek to má promyšleno a mluví o tom ochotně: mohlo by se podle něj stát, že by náměstek primátora Hlubuček, toho času obviněný,  po starostce a místostarostovi v Praze 10 něco podvodného chtěl. Přišel by za nimi a řekl by si o to a oni by mu odpověděli No dobře, proč ne, zařídíme!  Nabízí třeba změnu územního plánu a celý příběh slouží jako příklad, jak vyvést pozemek. “A blaf! Je v soukromých rukou!” vypráví.

A tohle podezření může mít právě proto, že STAN podpořil Chmelovou do Senátu místo Marvanové, jak chtěli Piráti. To podle něj mohl celé zařídit Hlubuček: Kašpar ze STAN za to mohl získat místo lídra v Praze 10 a Chmelová finanční podporu od STAN na kampaň. Ale stalo se v Praze 10 něco takového? “No nestalo, aspoň doufám. Ale jak víme, že se něco takového nechystalo?” říká Pirát, “princip Hlubučka byl přesně takový.”

Renata Chmelová • Autor: Profimedia
Renata Chmelová • Autor: Profimedia

Z toho ovšem plyne, že neplatí prohlášení, že se Chmelová a Kašpar mohli na zastupitelstvu obhájit, kdyby dobře reagovali a odpovídali na příspěvky zastupitelů. I na něj pak míří stejná otázka jako na předchozí: Jak vyvrátit fabulace, jak dokázat, že člověk něco nedělal, a jak přesvědčit, že by se něco nedělo v budoucnu?

“Mohli nám vysvětlit, jak to bylo s tím obchodem senátorka za starostu, jak to bylo s Hanou Marvanovou,” říká Hájek. Stačilo by tedy, kdyby Renata Chmelová sdělila, že obviněný Hlubuček žádný politický obchod nedomlouval? “No, muselo by to být ale vysvětlení důvěryhodné,” odtuší zastupitel.

Lídr kandidátky STAN v Praze Petr Hlaváček je hlavní zárukou bezúhonnosti STAN “po Hlubučkovi” a ani od Pirátů nezní k jeho morálnímu profilu jediná výhrada. Po odvolání starostky a místostarosty vyhlásil, že Chmelová i Kašpar byli Hlubučkovou opozicí, že by za ně dal ruku do ohně. Připouští si zastupitel Hájek, že když nemají v ruce žádný důkaz o nekalostech, poslali dost možná do opozičních lavic na desítce a do hesla Dozimetr ve Wikipedii dva nevinné lidi? “Ale to je omyl, že my posuzujeme, kdo je vinen a kdo nevinen, to ať dělá policie,” vysvětluje zastupitel, “my jako zastupitelé vyjadřujeme důvěru, nebo nedůvěru. A oni ji teď ztratili.”

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].