Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext

Přijde na Slovensku i konec zločinné chobotnice, nebo návrat starých časů?

Slovenská sněmovna jedná o vydání šéfa Smeru: debata je divoká a může leccos naznačit o budoucnosti země

Robert Fico: • Autor: Profimedia
Robert Fico: • Autor: Profimedia

V pátek ve dvě hodiny byla ve slovenské sněmovně přerušena debata, jestli poslanci vyhoví žádosti prokuratury a pošlou stíhaného bývalého premiéra Roberta Fica do vazby. Jak vyplývá z návrhu prokuratury, je to kvůli možnému ovlivnění svědků při vyšetřování zločinecké skupiny, které Robert Fico podle policejního obvinění šéfoval v letech 2012–2018, tedy právě v době, kdy byl předsedou slovenské vlády.

Slovenská poslanecká debata v mnohém připomíná podobné rozpravy v českém parlamentu, když poslanci vydávali ke stíhání Andreje Babiše. Babiš, Fico i jejich spolustraníci mluví o politické kampani, o tom, že policie, prokuratura (v Česku státní zastupitelství) jednají na objednávku jiných politiků, kteří je chtějí diskreditovat. Na Slovensku je ovšem současná debata mnohem ostřejší: Ficovi příznivci obviňují vládu, že chce s „očima zalitými krví“ opozici zničit pomocí vykonstruovaných obvinění, pout a vězeňských cel.

Není to jediný rozdíl. Český premiér Babiš je obviněn z trestného činu podvodu, kterého se měl dopustit ještě před politickou kariérou jako soukromník. Robert Fico byl podle obvinění - jak už jsme zmínili - zároveň hlavou vlády i zločinecké skupiny, skrze kterou se měl snažit úmyslně získat politické výhody a sháněl kompromitující materiály na politické konkurenty. Údajná zločinecká skupina, v níž byl i jeho ministr vnitra Robert Kaliňák, uplácela podle obvinění vysokými částkami Ficem vybrané a jeho podřízenými dosazené šéfy policie, speciální detektivní jednotky, šéfa finančních vyšetřovatelů a další.

Stíhání Roberta Fica a Roberta Kaliňáka je na Slovensku velkou událostí. Současná policie a prokuratura rozplétá od roku 2018, od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, propojení politiků, podnikatelů, policistů, prokurátorů, soudců i zločineckého podsvětí. V minulých letech byla obviněna třicítka vysokých funkcionářů jmenovaných institucí. Velká část veřejnosti a médií byla přesvědčena, že zločinná chobotnice sahá až do nejvyšších politických pater, ale příliš se nevěřilo, že spravedlnost dosáhne až na dvě hlavní vládní postavy tehdejší doby.

Stalo se: Kaliňák byl minulou sobotu vzat do vazby, Fica coby poslance mohou poslat do vazby jen jeho kolegové. Ve středu doporučil po svém jednání slovenský sněmovní mandátový a imunitní výbor vydat Fica k vazebnímu stíhání. O den později začala rozprava poslanců. Zatím se o vydání nehlasovalo, přijde na řadu nejdříve v úterý, ale předpokládá se, že Fico bude koaliční většinou do vazby poslán.

Protivládnn demonstrace příznivců hnutí Smer • Autor: Profimedia
Protivládnn demonstrace příznivců hnutí Smer • Autor: Profimedia

Zatím je jednání slovenské sněmovny hlavně představením opozice. Na čtvrtek svolalo Ficovo hnutí Smer demonstraci příznivců na podporu svého šéfa. Dorazilo jich ale jen několik stovek. Opoziční poslanci pak třeba tvrdili, že policisté zastavovali autobusy Ficových příznivců směřující na manifestaci, a znemožnili tak mnoha lidem účast. Důkazy neměli – prý se to povídá.

Opozice mluví o kriminalizaci Smeru, policejního prezidenta Štefana Hamrana nazývá humusákem, pokusila se odvolat současného ministra vnitra Romana Mikulca, podle opozice nejhoršího ministra vnitra Slovenska všech dob. Vládní poslanci jsou opozičními kolegy po svých vystoupeních obviňováni, že „jedou na kokainu“ nebo si „něco šlehli“. Vláda se podle opozice chová „jako gestapo“ - prý „bude likvidovat i další opoziční strany a nastane totalita“.

Robertu Ficovi i Robertu Kaliňákovi hrozí až desetiletý trest vězení. Že mohou být obviněni, vědí minimálně od roku 2020, kdy byli zatčeni jejich blízcí spolupracovníci, bývalý policejní prezident Tibor Gašpar a podnikatel Norbert Bödör.  Fico i Kaliňák se scházeli s jejich právníky, s největší pravděpodobností byli od nich informováni, co přesně policie vyšetřuje, jaké má důkazy a kdo proti nim svědčí.  Fico pak pořádal v posledních dvou letech tiskovky, na nichž už obviňoval vládu, policii a prokuraturu z jeho „účelové a politicky řízené likvidace“.

To, co se děje ve slovenské sněmovně, známe tak trochu z Česka, ale na Slovensku jde v tento okamžik o mnohem víc. Pokud soudy v budoucnu potvrdí rozsudkem obvinění politiků ze zneužívání moci a jejich podřízených proti politickým konkurentům, bude Slovensko pokračovat v upevňování právního státu a čistších způsobů v politickém boji.

Pokud ale soudy Fica, Kaliňáka a jejich spolupracovníky ze „zločinecké skupiny“ prohlásí nevinnými, můžeme považovat současné vystupování opozičních politiků v poslanecké rozpravě jako přípravu na návrat politických způsobů, za které jsou Fico a Kaliňák stíháni. Jen se dá očekávat, že protiútok Fica a jeho Smeru bude mnohem tvrdší, a Slovensko se ocitne na pokraji režimu, který zamete mnoha demokratickými institucemi a způsoby na Slovensku.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].