Emisní povolenky budou znamenat zdražení, ale jejich výhody politici zamlčují
Boj proti emisím je jedna věc, vysvětlit to občanům věc druhá
Klimatická politika se stala jedním z nečekaných předvolebních témat. Už za dva roky by totiž měla začít druhá vlna emisních povolenek, tedy poplatku za vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. A ten by se tentokrát měl týkat zejména plynu pro domácnosti a pohonných hmot pro dopravu, dotkne se tedy peněženek velké části Čechů.
To je rozdíl oproti první verzi emisních povolenek, které platily pro elektrárny a těžký průmysl. Ty byly schváleny ještě před vstupem Česka do EU, a proto se u nás nestaly výrazným politickým tématem. Poprask kolem druhé vlny – úředně nazvané EU ETS 2 – teď jako by ten dřívější klid doháněl: opozice volá po jejím zrušení a vláda, která původně na evropské úrovni celý balíček dojednala a odklepla, nyní usiluje minimálně o odsunutí jeho platnosti, výrazné seškrtání či ideálně o zrušení celého záměru. O co tedy přesně jde?
Proč máme emisní povolenky?


Účel povolenek je jasný – jde o to snížit během následujících pěti let v rámci boje proti klimatickým změnám emise unijního bloku o 42 procent oproti roku 2005. A právě doprava a bydlení jsou velkým emisním zdrojem, proto se povolenky budou vztahovat od roku 2027 i na ně. Obě vlny povolenkového systému tak spolu pokryjí obory zodpovědné za emise 85 procent všech skleníkových plynů v EU.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu