Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kontext, Politika, Redakce, Společnost

Chci mír a navštívit Jezulátko, přijdu jen hlasovat o nedůvěře. Proč Babiš chyběl na mimořádné schůzi

Šéf ANO trvá na podobě kontroverzního billboardu namířeného proti Petru Pavlovi

Andrej Babiš po návštěvě katedrály a korunovačních klenotů • Autor: Matěj Stránský
Andrej Babiš po návštěvě katedrály a korunovačních klenotů • Autor: Matěj Stránský

Kampaň Andreje Babiše v úterý působí trochu zmateně - v tom, co dělá, i v tom, co říká. Ve frontě na korunovační klenoty vystavené v katedrále sv. Víta si ho nejdříve dopoledne náhodně všimla redaktorka Seznam Zpráv Michaela Rambousková a dává o tom zprávu na twitter. Na Hrad “na Babiše” se pak začínají sjíždět novináři včetně Respektu. Babiš čekající na vstup do katedrály je překvapení: nejdříve měl sice návštěvu klenotů na úterní dopoledne v programu, který o den dřív poskytlo médiím hnutí ANO, ale pak ji veřejně zrušil - serveru iDNES řekl, že na korunovační klenoty se podívat nepůjde, protože  “všichni jedou kampaň antibabiš”.

Reagoval tím na fakt, že bosí karmelitáni od Pražského Jezulátka kvůli němu zrušili úterní ranní mši v kostele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského na pražské Malé Straně a pro jistotu zavřeli kostel na celé dopoledne: když se v pondělí navečer z médií dozvěděli, že se k nim Andrej Babiš chystá další den ráno na návštěvu slavné sošky, vydali prohlášení, že nenechají svůj kostel a Jezulátko zneužívat ve volební kampani. A navíc někým, kdo kampaň vede “velmi útočným a strach vyvolávajícím stylem”, s níž se Komunita bosých karmelitánů “neztotožňuje”. Oznámení téhož obsahu s omluvou návštěvníkům za komplikace viselo celé úterní dopoledne na zavřených dveřích kostela.

Já jsem se ho ptal

Na korunovační klenoty se nakonec rozhodl jít tajně - tedy ne tak docela, měl s sebou fotografa najatého hnutím ANO, který mu točí i videa na sítě. Jeho štáb mu však podle zpráv z něj návštěvu neorganizoval, Babiš se “utrhl” stejně, jako se štábu “utrhl” na sobotní tiskové konferenci po sečtení hlasů v prvním kole: dštít síru, nadávat médiím ani srovnávat Petra Pavla s Putinem v plánu tiskovky původně nebylo.

Autor: Matěj Stránský
Autor: Matěj Stránský

Lidem ve frontě, jak plyne z videa novinářky Rambouskové, odpovídal i na otázku související s Jezulátkem, zda je tedy věřící. “Já se, pane, snažím věřit, že pravda a láska zvítězí, ale zatím se nedaří,” řekl Babiš tazateli. A vytahoval z kapes na důkaz toho, že Pražské Jezulátko je jeho srdeční záležitost, malou sošku Jezulátka a kartičku s modlitbou, na níž je Pražské Jezulátko vyobrazeno. “A mimochodem, ptal jsem se kněze v Lidicích, proč to dopustil, tu hrůzu,” sdělil muži Babiš o vypálení Lidic ve druhé světová válce. “To vypálení? Ten kněz na tom má vinu? To je prokázáno?” ptá se  udiveně tazatel. “Ne, proč to říkáte. Já jsem se ho ptal, proč to Pán Bůh dopustil,” dovysvětlil mu Babiš.Když je pak v katedrále na cestě k vitríně s klenoty, probíhá pod hradním kopcem ve sněmovně už pár hodin mimořádná schůze poslanců, kterou jeho ANO vyvolalo: chce na ní mluvit o tom, že je vláda špatná, a říká, že nakonec chce kabinetu Petra Fialy vyjádřit nedůvěru a nechat ho padnout. Tak to sice nemůže dopadnout, jak je jasné už dopředu, protože na to ANO nemá dost hlasů ani s SPD dohromady. Ale šířit do éteru slova o špatné vládě v době druhého kola prezidentské volby se Andreji Babišovi hodí do kampaně.

Ministr sociálních věcí Marian Jurečka právě do mikrofonu říká, že poslanec Andrej Babiš je na klenotech místo v práci ve sněmovně, což si většina občanů nemůže dovolit, nejít jen tak do práce a skočit si na korunovační klenoty na Hrad. “V době práce si odskočil do fronty na korunovační klenoty, které už – předpokládám - jako premiér v minulosti viděl,” říká Jurečka, “Je to výsměch nejen sněmovně, ale všem lidem, kteří dnes do práce normálně šli.”

Na Hradě už má Babiš prohlídku klenotů za sebou, brzy z toho budou fotky na jeho sociálních sítích. Nechává se obsypat novináři, kteří sem v mezičase dorazili, a říká, že to odvolávání vlády na mimořádné schůzi není jeho akce ani jeho kampaň, to že si svolal poslanecký klub ANO - on, člen toho klubu,  s tím nemá nic společného, do sněmovny dorazí až na hlasování o nedůvěře.

Otázky novinářů padají i na jeho billboardy, které lživě říkají, že chce jeho protikandidát Petr Pavel v pozici prezidenta zatahovat zemi do války, protože je voják. Babiš už v pondělí po kritice, že je to lež, že tím straší lidi a taky že urazil všechny vojáky, uznal v České televizi, že to přehnal. “Možná tam místo voják mělo být generál. To jsem kolegům řekl, že to není dobře,” řekl Babiš o nápisu “Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ Teď ale na hradním nádvoří na otázku, jestli billboardy změní a jak, odpovídá vyhýbavě - a jasno v tom neudělá.

Na hradním nádvoří je chvíli možnost ptát se na podstatu jeho kampaně: Jak to myslí s tou hrozbou zavlečení Česka do války? “Vláda mluví stále o válce a já tu válku nechci, proto říkám, že je třeba mluvit o míru,” říká Babiš. Putinovu válku na Ukrajině ale nechce nikdo, prezident země Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinci, NATO ani Evropská unie, ani česká vláda, všichni si lámou hlavu, jak dostat Putina z Ukrajiny. Tak proč mluví, jako by dostal nový dobrý nápad - mluvit o míru?

A co to vlastně znamená? Myslí si pořád, že jediným možným řešením je porážka a kapitulace Vladimira Putina, který se stáhne kompletně z Ukrajiny včetně Krymu a ukončí agresi? “Samozřejmě,” říká Babiš. A nemá tedy jeho nové heslo znít spíš jako “mluvme o tom, jak porazit Putina” nebo “o tom, jak donutit Putina kapitulovat”? “Mluvím o tom, že chci mír, ne válku, nemluvím o tom, kdo má koho porazit,” říká na to Babiš.

Jednání o vyslovení nedůvěry vládě • Autor: Matěj Stránský
Jednání o vyslovení nedůvěry vládě • Autor: Matěj Stránský

Na sociálních sítích a v řetězových mailech se mezitím pod vlivem Babišovy kampaně ve velkém rozneslo, že kvůli Petru Pavlovi bude mobilizace, zejména starší lidé se bojí, že jim narukují synové a vnuci na smrt. To prezident udělat nemůže, na vyhlášení války nemá vliv -  a Babiš to ví. Může tedy občany uklidnit, že nic takového Česku nehrozí?

“Já znovu opakuju, že tato vláda mluví o válce. Já válku nechci. Kandidát na prezidenta Petr Pavel rozumí armádě a má hezký knírek, říkal pan prezident. To je asi všechno, čemu rozumí,” neudělá to Babiš,  “takže já se k němu nepotřebuju vyjadřovat a nepotřebuju komentovat, co je na sítích. Nemám k tomu už co říct.”

Mám tady olej

Odpoledne se na sociálních sítích Andreje Babiše ukazuje, že byl při čekání na korunovační klenoty i při hovoru s novináři šťastný: na fotkách fotografa ANO se směje, případně se vstřícně naklání k občance, které si také přišla prohlédnout klenoty. A potvrzuje se tam i podivuhodná věc, že Andrej Babiš nosí po kapsách kabátu rozličné předměty duchovní povahy. Video na jeho sociálních sítích ukazuje, že si Andrej Babiš počkal, až bosí karmelitáni ztratí ostražitost a kostel zase otevřou, a za Pražským Jezulátkem do něj nakonec s videopracovníkem ANO po boku zašel.

“Chodím do kostela svaté Panny Marie už několik měsíců a nosím s sebou malé Jezulátko pro štěstí, mám tady modlitbu, mám tady olej,” vytahuje postupně před kamerou věci z kapes. Říká, že tu byl i před prvním kolem prezidentské volby, před vynesením rozsudku, že tu dává sošce prosby a že “se to plní”. A že neví, co Komunitě bosých karmelitánů na jeho přes média ohlášené návštěvě vadilo. “Já to nechápu. Před Pánem Bohem jsme si všichni rovni. A do kostela přece mají přístup i vrazi. Aby mohli prosit o odpuštění. Takže tomu nerozumím,” sděluje v propagačním videu.

Ve Sněmovně se mluví celý den. Ráno měla sáhodlouhý projev předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová, vyjmenovala v něm “třináct hříchů této vlády” a jeden po druhém podrobně okomentovala. Pak mluvil premiér Petr Fiala, říkal, co vláda dělá, a postupně vyvracel mnoho zkreslených dojmů, které se roznesly po společnosti ohledně pomoci Ukrajině.

Poslanci ANO si mezitím všimli, že Česká televize ve zpravodajství podrobně informuje o probíhající schůzi o nedůvěře vládě, vysílá živé vstupy ze sněmovny i sestřihy projevů, ale že kvůli jejich kampani pro Babiše nezrušila řádné vysílání a nepouští všechny řeči ze sněmovny on-line, jak by si ANO přálo. Poslance z opozice to rozladilo.

Že tu v úterý  - jistě i ve středu a možná i ve čtvrtek - jde o vzkazy veřejnosti před druhým kolem voleb, že Babišovo ANO to myslí s lidmi dobře a vláda, jež podpořila Petra Pavla, to myslí s lidmi naopak špatně, odrážejí poslanci ANO tvrzením, že rozhodování o této mimořádné schůzi bylo v klubu jednomyslné. A kdyby na tom bylo něco divného nebo to snad byla kampaň pro Babiše, tak by se třeba někdo ozval.

Ministři vlády s přednostním právem už ve sněmovně představili, co jejich  resorty dělají, když je chce ANO - jak říká - odvolat, večer se dostávají ke slovu hlavně poslanci opoziční. Je devět večer a na světelné tabuli ve sněmovně svítí informace, že je do rozpravy přihlášeno ještě 53 lidí. Opozice s koalicí se ve sněmovně dohodla, že schůzi ukončí o půlnoci a pokračovat se bude zase ve středu ráno.

Vychází také najevo, že Andrej Babiš, který zemi objel s heslem “Nebojí se mocných”, se rozhodl nespoléhat na náklonnost Jezulátka a nevydá se na nepohodlný terén kritických veřejnoprávních otázek. Oznámil, že opět nepůjde do předvolební debaty s Petrem Pavlem v České televizi. Vládní poslanci se odvaze lídra opozice uchechtávají. “Babiš tady není, ten tady není,“ říká sněmovně od mikrofonu poslankyně ANO Berenika Peštová rozladěně na připomínky, že není v práci na jednání, které jeho strana vyvolala, “a opravdu zapomeňte na Babiše, zapomeňte dneska na Babiše.”

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].