0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře17. 1. 20234 minuty

Petr Pavel vaše vnuky do války nepošle

Dopis spoluobčanům, které Andrej Babiš vyděsil

Je děsivé, jak rychle lze zasít strach. Výsledky prvního kola prezidentských voleb známe tři dny. Billboard Andreje Babiše s titulkem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ je venku pouhé dva dny. Stejně dlouho obíhají zemi řetězové maily s podobným tvrzením. A už teď hlásí lidé ze všech koutů Česka vyděšené rodiče či prarodiče, že nechtějí nechat své potomky umírat ve válce. Pakliže mezi ně patříte, případně znáte někoho, kdo má obavy, přečtěte si tento text. Tady už nejde jen o politiku, uměle vyvolaný strach může napáchat hodně škody.

Překročená hranice

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pokud nemáte rádi Petra Pavla, je to naprosto legitimní přístup. Pokud máte rádi Andreje Babiše, je to vaše bytostné právo. Dejme teď stranou všechny emoce a vezměme čistá fakta. Prezident nemá jakoukoli pravomoc vyhlásit válku. Ústava jasně říká: „Parlament rozhoduje o vyhlášení válečného stavu, je-li Česká republika napadena, nebo je-li třeba plnit mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení.“

A jak je z textu patrné, Česko by muselo být napadeno, aby byl vyhlášen válečný stav. Pak je logické, že se budeme chtít bránit, ale taková situace tu není. V době válečného stavu význam prezidenta spíše klesá, například „po dobu stavu ohrožení státu nebo válečného stavu prezident republiky nemá právo vracet zákon přijatý ve zkráceném jednání“. Přišla mi reakce, že tak prostě vláda změní ústavu. To ale nejde, kabinet nemá v parlamentu ústavní většinu. Pro změnu by muselo být hnutí ANO a SPD. Není se tedy třeba něčeho obávat a není ani jasné, proč by to vláda měla chtít.

Stejně tak je lživé podsouvání, že českým vojákům jde o válku. Naše země má profesionální armádu, která také profesionálně plní svou úlohu. Nikde nepadl ani náznak, že by někdo z jejích představitelů chtěl zavléct Česko do války. Jak by to ostatně udělali? Museli by se prostřílet přes Slovensko, aby se dostali na Ukrajinu a pak dál na Rusko. Nebo myslí Babiš jinou válku?

Pokud by Petr Pavel chtěl válku, měl k tomu lepší příležitost, když zastával vrcholný post v NATO a bylo nedlouho po ruském útoku na Ukrajinu v roce 2015. Všechna tehdejší jednání ale vedl k uklidnění situace, ne vyostření.

Vzpomínáte si, jak Andrej Babiš před parlamentními volbami tvrdil, že Piráti budou v případě účasti ve vládě muslimským uprchlíkům rozdávat chaty a chalupy? Byla to lež, což nejen dokazuje, že se tak nestalo, ale po volbách sám přiznal, že to byl výmysl. „Možná ti migranti do chat, tam uznávám, že jsme dali průchod fantazii,“ řekl doslova Babiš.

Nebo si připomeňme Babišův klip před volbami 2021, že se tu mladí lidé chystají napadnout seniory, protože „důchodci maj dost, chceme vaše prachy“. Proto prý musí být Babiš ve vládě, aby tomu zabránil. Žádné hromadné útoky na seniory neproběhly, protože i to byla lež.

Andrej Babiš vás straší, protože doufá, že jej pak budete volit jako ochránce. Místo jeho virtuálních témat je třeba řešit skutečné problémy země. Zvyšování cen, drahé energie, těžko dostupné bydlení… což jsou mimochodem problémy, které on jako premiér neřešil. Ano, jeho vláda zvýšila důchody, ale to by udělala jakákoli vláda. Jeho další kroky však vedly k tomu, že hodnota těchto důchodů v čase klesla.

Politika je tvrdá hra, ale i ta by měla mít nějaká pravidla. Když o sobě špatný politik tvrdí, že je nejlepší, lze se tomu zasmát. Když si ale vymyslí informaci, která ve společnosti vyvolá paniku, je to svého druhu zločin. Politici mají strach lidí léčit - a to tím, že budou řešit jejich problémy a vyvracet dezinformace. Ne strach uměle vytvářet. Andrej Babiš překročil všechny pomyslné hranice.

Česko potřebuje hlavu státu, která se bude chovat důstojně. A která nebude ve společnosti vyvolávat umělý spor. Andrej Babiš dokázal, že na tuto funkci není připraven.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].