24_zemanovy soudy_profimedia
Miloš Zeman • Autor: DAN MATERNA

Miloš Zeman je čitelný politik: vždy si můžete vsadit na to, že neudělá nic, co by zkomplikovalo vztahy s Moskvou. A potvrdilo se to i v jeho nedělním  televizním projevu, kde prohlásil, že ruská účast na výbuchu ve Vrběticích je prý jen jednou z možností. Zastává tak jinou pozici než vláda, opozice, parlament či tajné služby. Už tím, že nebyl po celý týden se svými spoluobčany, a to v nejsložitější situaci od roku 1989, říkal, kam se zařadil.

Všichni až na prezidenta

Reklama
Reklama

Česko čelí enormnímu tlaku Ruska. Hledí na nás celý svět a každá jedna členská země EU a NATO cítila potřebu nás jasně podpořit. Miloš Zeman naopak situaci bagatelizuje. Zodpovědná hlava státu by veřejně prohlásila, že stojí za postupem svých institucí. Bez jakýchkoli ale, protože prezident není vyšetřovatel. Případné otázky či pochyby by si nechala na uzavřená jednání. Důkazům věří vláda, demokratická opozice, spojenci v EU a NATO říkají, že málokdy se podaří takto seskládat důkazy.

Miloš Zeman tvrdí, že Bezpečnostní a informační služba šest let nic nedělala a nepropojila Vrbětice s ruskými agenty. Prý tak učinila až v posledních třech týdnech. To je nepřesná informace. Tři týdny o tom ví někteří vrcholní politici. BIS na tom pracovala výrazně déle - průlom nastal po vražedném útoku v Salisbury v roce 2018, kdy se zveřejnila identita útočníků.

Respekt 17/2021: Šéf přijede z Vídně

Zeman poté v rozhovoru na Primě relativizoval i svou podporu Babišovi a Hamáčkovi. Souhlasil prý s vyhoštěním ruských agentů jen proto, že prostě nemá rád agenty obecně. A dokonce naznačil, že není konec možnosti, aby Rusové dostavěli jadernou elektrárnu Dukovany. A to přesto, že vláda Andreje Babiše už Moskvu vyloučila. Na závěr projevu dokonce naznačil, že to celé mohla být jen zpravodajská hra. V rozhovoru pro Primu pak tajemně na adresu šéfa BIS Koudelky uvedl, že dostal cenu CIA, která zavlekla Spojené státy do války v Iráku.

Miloš Zeman vlastně nemohl postupovat jinak. V posledních letech vše vsadil na ruskou kartu, v domácí politice se už vlastně v ničem jiném neangažuje. Pomáhal totiž zájmům Vladimira Putina (útokem na tajné služby, zpochybňováním rizik vyplývajících z aktivit Kremlu, prosazováním ruské účasti při dostavbě Dukovan), který nepřivedl do Česka víc byznysu, jak Zeman sliboval, ale teroristický útok.

Nedělní vystoupení Miloše Zemana dramaticky oslabuje pozici české vlády a posiluje pozici Moskvy. Vypadáme nyní jako hlupáci, kteří nedokázali přesvědčit ani vlastního prezidenta. Andrej Babiš se tím dostává pod obrovský tlak na domácí i zahraniční scéně.

Jistě, svět dlouhodobě ví, že Miloš Zeman hájí Moskvu, ale i tak je to pro Českou republiku složitá situace.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2147

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte