Zeman mluví stejně jako atentátníci
Na jeho slova o vyvezení imigrantů by měli reagovat premiér i ministr zahraničí.
V stínu pozornosti upřené ke slovům vlivného českého intelektuála Tomáše Halíka, který prohlásil, že není Charlie, zapadlo mnohem zásadnější sdělení hlavy českého státu. Miloš Zeman se v reakci na teroristický útok v Paříži pro Deník nechal slyšet, že tzv. nepřizpůsobiví by měli „žít ve svých zemích (…) je tam jakási genetická závislost“. To je třeba brát jako zásadní politickou doktrínu pronášenou vysokým ústavním činitelem.
Prezident, jehož popularita je po sérii afér na historicky nejnižší úrovni, může sice mířit těmito slovy na oživení svého elektorátu, ale zároveň rozfoukává nebezpečné a podprahové vášně ve společnosti. Výzvy k „vyvezení“ imigrantů za hranice Evropské unie totiž mohou ve vystrašené společnosti snadno vyvolat odezvu i následovníky - a roztočit tak spirálu nesnášenlivosti a násilí.
Český prezident vyjadřuje de facto shodné postoje jako atentátníci, když vyzývá k osekání liberální společnosti. Tedy společnosti, která je pestrá, umožňuje jinakost a tím zpevňuje svoji svobodu. Tentokrát nejde o jedno z mnoha dalších nepřijatelných stanovisek hlavy státu. Jeho slova jsou natolik nebezpečná, že by je měli jasně odmítnout jak premiér, tak ministr zahraničí. Opak znamená, že za jejich dopad přebírají plnou odpovědnost.
V turbulentní době je naopak v našem bytostném zájmu pestrost chránit, na což upozornil například německý prezident Joachim Gauck. Tedy hlava státu, na jehož periferiích týden co týden pochodují davy proti muslimům. Gauck to však jasně odmítá i po Paříži: „Německo se díky přistěhovalectví stalo pestřejším, a to nábožensky, kulturně i duchovně. Tato pestrost patří k tomu, co naši zemi dělá úspěšnou, zajímavou a oblíbenou. Otevřená společnost odvozuje svou sílu právě z mnoha rozdílností.“
Miloš Zeman by měl pocítit jasnou reakci, že český i evropský národ tvoří všichni, kdo neporušují zákony - bez ohledu na víru, původ nebo přesvědčení. Začíná totiž projevovat nebezpečnou konzistenci: nejenže chce „čistit“ společnost od „vnějších nepřátel“, ale chce ji zbavovat i těch „vnitřních“ - když nejnověji prohlásil, že je proti slučování handicapovaných dětí s nehandicapovanými v běžných školách.
Video: Tomáš Halík a Erik Tabery
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].