Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Statečně proti Zemanovi, ale poslušně s Babišem

Zimní ministr Jan Blatný se možná snažil, ale stal se pevnou součástí českého covidového krachu

Autor: Milan Jaroš
Autor: Milan Jaroš

Fungující systém testování na covid i dosud nesplněný slib naočkování sta tisíc vakcín denně nebo bagatelizace počtu obětí. Exministr Jan Blatný se vydal na těžkou misi a výsledek jeho práce je asi tak dobrý, jako je dobrá česká covidová realita. Lze ovšem pochybovat, že by kdokoliv jiný dopadl výrazně lépe.

My a Černá Hora

Do čela českého ministerstva zdravotnictví přišel nyní čtvrtý ministr během jediného roku. Ve stejném čase mělo Česko tři hlavní hygieničky a několik šéfů odborné epidemiologické skupiny. Výsledek jejich práce je přitom horší, než si kdokoliv uměl před rokem představit.

Tento týden jsme navzdory kvalitnímu zdravotnímu systému postoupili na pozici země, v níž na covid zemřelo nejvíc lidí na milion obyvatel na světě. Máme také třetí největší počet nakažených na milion obyvatel - za Černou Horou a Andorrou. Zároveň relativně hodně dusíme život v zemi: nejdéle držíme děti doma a aplikujeme přísnou uzavírku kulturních podniků, obchodů, restaurací i sportovišť. Jan Blatný přitom opravdu tragický počet mrtvých bagatelizoval, na tiskových konferencích tvrdil, že jde o oběti jiných nemocí, či dokonce automobilových nehod.

Ministerstvo pod jeho vedením udělalo i řadu zjevných chyb. Nedokázalo zachytit nástup britské mutace koronaviru, když si neumělo zajistit dostatečná data z odebraných vzorků. Blatný tak nedokázal zabránit příliš zbrklému uvolnění lockdownu před Vánocemi, což způsobilo ničivou čtvrtou vlnu epidemie.

Zavedl sice systém PES, ale pak rezignoval na jeho naplňování. Rovněž nedokázal zlepšit fungování svého úřadu navenek, aby bylo možné získávat potřebné informace o epidemii. K dobrému je naopak třeba přičíst exministrovi principiální postoj, s nímž čelil prezidentovi a jeho tlakům nakoupit ruskou vakcínu Sputnik V bez schválení Evropskou lékovou agenturou.

Slib

Očkování jako nejdůležitější součást boje proti covidu-19 leží jen z části na bedrech ministerstva zdravotnictví, ale při bilancování Blatného práce samozřejmě nejde pominout. Exministr ve svých veřejných vystoupení rád tvrdil, že Česko očkuje srovnatelně s jinými státy EU, nicméně vyhýbal se vysvětlení, proč tedy patříme k nejhorším státům v počtu aplikovaných vakcín.

Podle odhadů, které se opírají o nasmlouvané dodávky vakcín a s nimiž pracuje Evropská komise, naočkuje Česko do konce června necelých 45 procent populace, tedy nejméně z celé EU. Pro srovnání - Dánsko naočkuje za stejný čas 80 procent, Nizozemsko 64, Švédsko 61, Rumunsko 57, Polsko 55, Maďarsko 53, Rakousko 51 a Slovensko přes 45 procent obyvatel. Blatný nenese odpovědnost za nedostatečné objednávky, které pomalost způsobují, protože ty se realizovaly za jeho předchůdce, plukovníka a držitele Řádu bílého lva Romana Prymuly. Ale jako ministr s největším dílem odpovědnosti se nedokázal prosadit v posledních měsících, kdy se státy snaží nedostatečné zásoby vakcín doplnit.

Dnes už je zřejmé, že Česko v objednávkách vakcín zásadně chybovalo a že vinu na tom nese Andrej Babiš, který se od začátku epidemie do všeho míchal. Ministr zdravotnictví však měl umět prosadit svůj expertní názor, pokud nějakým disponoval. Česko tak stále čeká na splnění Blatného slibu očkovat sto tisíc dávek za den. Kapacity na to máme zásluhou krajů (postavily velká centra) i zásluhou ministerstva (pomohlo domluvit účast praktických lékařů).

A kdy bude splněn

Šlo o nadnesený slib? Pokud porovnáme plán ze začátku letošního ledna, kdy Blatný plán očkování představil, a aktuální čísla, nebyl ministerský plán daleko od reality. V lednu přišlo do Česka o 16 procent dávek méně, než s kolika plán počítal, v únoru o 3 procenta méně, v březnu naopak o 23 více, v dubnu přijde o 10 procent méně.

Pokud se podíváme na reálná čísla, v dubnu přijde 1,56 milionu dávek, tedy 52 tisíc na den včetně víkendů. Teprve v květnu, kdy má dorazit 2,955 milionu dávek, se množství vyhrazené pro každý den blíží kýženým sto tisícům. Přesně má jít o 95 tisíc dávek na den, které by měla zdejší dostatečně velká očkovací místa aplikovat. V červnu má pak dorazit 3,285 milionu dávek, tedy zhruba 109 tisíc na den.

Toho už se ale Jan Blatný - jak víme - v pozici ministra nedočká. Podobně jako svého nejdůležitějšího slibu, a sice že do konce léta naočkuje Česko všechny dospělé, kteří projeví o vakcínu zájem. To by mohlo vyjít, protože podle aktuálního rozpisu, kam ministerstvo zaznamenává došlé dávky a od května nasmlouvané dávky, má do Česka do září dorazit 18,54 milionu dávek vakcíny, jimiž půjde naočkovat 9,27 milionu osob. Sputnik se do těchto čísel zatím nepočítá.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].