Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Komentáře

Ruský zájem ve vládě?

Andrej Babiš splnil objednávku Miloše Zemana a odvolal Jana Blatného

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný • Autor: ČTK
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný • Autor: ČTK

Jan Blatný končí. Přes veškerou oprávněnou kritiku je třeba ocenit, že dělal maximum. V této vládě a s tímto premiérem ale vlastně uspět nejde. Blatný narážel na své limity zejména v komunikaci s veřejností, nicméně zbytek vlády je v tomto ohledu ještě horší. To však není důvod, proč byl odvolán.

Akce Sputnik

Andrej Babiš zažívá nejhorší politické období. Nedaří se mu vůbec nic. Ve volebních modelech ho přeskakují Piráti se STAN, vláda zmatkuje a chybuje, lidé jsou nespokojení, prohrává evropská jednání. Jeho marketingová mašinerie jede na plné obrátky a odvádí skvělou práci: přes vše popsané je stále nad dvacet procent lidí ochotno volit ANO. Jestli tohle není zázrak, pak už nic.

Premiér ale ví, že se topí. A aby toho nebylo málo, cení na něj zuby Miloš Zeman, kterého může Babiš hodně potřebovat po volbách. Prezident více méně řekl, že ho jmenuje předsedou vlády, i kdyby volby vyhráli Piráti a STAN. Babiš ví, že takovou špínu pro něj nikdo jiný neudělá. Ale nebude to zadarmo. U Zemana nikdy nic není zadarmo.

Je tu ruská karta, kterou potřebuje prezident hrát. Jeho tlak na zapojení ruské vakcíny Sputnik V je enormní, protože Kreml potřebuje úspěch svého produktu pro domácí propagandu. Nedávno Zeman Parlamentním listům k cestě Sputniku do Česka řekl: „Dvěma největšími překážkami jsou ministr zdravotnictví Blatný a také ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv.“

Jan Blatný je lékař a pro lékaře je naprosto nepředstavitelné dát pacientům lék, který neprošel potřebnými testy. Proto je Sputnik ve slovenských skladech, ale nikdo ho nepoužívá. Je to riziko. Přes všechny výhrady k působení Jana Blatného je třeba ocenit, že tlaku na výjimku pro ruskou vakcínu nepodlehl. To není nic proti této vakcíně, to je dodržování postupu, který chrání lidské zdraví.

Jestli nový ministr udělí výjimku a Sputnik se tu bude moci používat, byť třeba na „experimentální“ úrovni (objevují se spekulace, že kvůli politickému riziku nebude vakcínu pořizovat stát, ale soukromá firma, která ji nabídne dobrovolníkům), pak budeme mít finální důkaz, že ruské zájmy vyhrály nad českými. Že zájmy Kremlu a Miloše Zemana jsou víc než zdraví českých občanů.

Pořád je naděje, že veřejný odpor bude tak silný, že se do toho vláda a úředníci nepustí. Ale bude to těžké, nový ministr Petr Arenberger Novinkám nedávno řekl: „Vím o řadě pacientů, kteří na Sputnik čekají. Rozumné řešení vidím v tom, že by se udělala rozsáhlá klinická studie na větším počtu pacientů, kdy obě strany vědí, že jdou do experimentálního preparátu, kterému nějaké to razítko chybí, a vstupují do toho dobrovolně.“

Jestli nový ministr Sputnik do Česka dostane, je to vážná zpráva.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].