Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Blatný sám ohlásil své odvolání. Odmítáním Sputniku škodil České republice, řekl Zeman

Česko má nového ministra zdravotnictví, Robert Plaga naopak ve funkci zůstal

Ministr zdravotnictví Jan Blatný • Autor: Milan Jaroš
Ministr zdravotnictví Jan Blatný • Autor: Milan Jaroš

Ve středu před polednem jmenoval prezident Miloš Zeman do funkce nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, doposud ředitele pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jen chvíli před tím se s veřejností ve vestibulu ministerstva rozloučil v tu chvíli již čerstvě bývalý šéf úřadu Jan Blatný.

Obvykle je veřejnost zvyklá dozvídat se o změnách na vládních postech z úst premiérů, kteří vysvětlí, proč někoho odvolávají a koho vybrali na jeho místo. Tentokrát sdělil informaci sám odvolávaný ministr, bez přítomnosti Andreje Babiše. „Prezident mě dnes na návrh pana premiéra odvolal z funkce,“ řekl Blatný. „Jako důvod vidím, že je to politické rozhodnutí, na které má pan premiér právo.“

O tom, že šířící se spekulace o jeho konci v čele ministerstva jsou pravdivé, se prý poprvé dozvěděl večer před tiskovkou. „Pan premiér mě večer kontaktoval, abych přijel na Úřad vlády, já jsem přijel a tam jsme o té věci hovořili,“ popsal Blatný. Co mu o důvodech odvolání Babiš sdělil, si ale nechal ministr pro sebe. „Ten důvod vám asi sdělí pan premiér. Rozhovor, který jsme měli, byl o politických otázkách a možnostech další spolupráce.“

Ani na opakované otázky na tiskovce pak nesdělil Blatný víc o důvodech, které se dozvěděl od premiéra – a není tedy ani jasné, zda a jak mu je Andrej Babiš popsal. „Jestli to bylo na přání prezidenta, tu informaci nemám," řekl jen Blatný a dodal, že kritická vyjádření na adresu prezidenta nebo premiéra od něj nelze čekat, protože to hlavní je, aby v době epidemie všichni  „táhli za jeden provaz“.

O tom, že ministr zdravotnictví může skončit, začalo být jasno ve chvíli, kdy se postavil proti dovozu a distribuci ruské vakcíny Sputnik V. dřív, než projde schvalovacím řízením Evropské lékové agentury. Blatný se postavil proti tomu, aby lidé v Česku dostávali vakcínu bez obvyklé procedury, a na svém postoji trval. Prezident Zeman ho za to kritizoval na svém pravidelném mediálním odbytišti, Parlamentních listech: „Dvěma největšími překážkami jsou ministr zdravotnictví Blatný a také ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ vyjmenoval tu Zeman překážky pro dovoz neschválené ruské vakcíny.

Nový ministr zdravotnictví má na Sputnik názor jiný - sdělil to veřejnosti už v době, kdy si ho Babiš do vlády namlouval. Domnívá se, že bychom si mohli vakcínu do Česka přivézt, obejít evropský schvalovací proces  a udělat si vlastní studii na vzorku dobrovolníků.

Server iRozhlas informoval, že v ruských novinách už se objevily informace, že pro Česko zajistí její distribuci firma Avenier patřící do skupiny Agel. ČT tento týden zjistila, že pro firmu začal čerstvě pracovat jako její konzultant bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Jako poradce si ho nedávno najal i Pražský hrad.

O tom, že při vládní výměně jde především o ruskou vakcínu, utvrdil veřejnost i projev prezidenta Miloše Zemana při jmenování nového ministra. Vakcína Sputnik byla při jmenovacím aktu výrazným tématem: podle Zemana je ten, kdo ruskou vakcínu blokuje, zodpovědný za mrtvé.

„Každý z nás by měl usilovat o to, aby zde bylo co nejvíce efektivních vakcín. Zasloužil se o to pan premiér i já, který jsem se obrátil dopisy na izraelského, ruského a čínského prezidenta se žádostí o dodávky vakcín,” uvedl Zeman. „Bohužel váš předchůdce tento proces blokoval. Škodil tím České republice a nese zodpovědnost za lidi, kteří kvůli tomu umírají. Ideologická hysterie je zbytečná,“ řekl prezident.

Blatný na tiskové konferenci poděkoval zdravotníkům za jejich nasazení v náročné době, bez něhož by zdravotní systém zkolaboval, jak řekl. I situaci kolem Sputniku a Hradu ale nechal bez komentáře, zopakoval jen, že je třeba, aby lidé dostávali vakcíny a léky, u nichž se stoprocentně ví, že fungují a že jim neublíží. „Ve složité době jsem tuto výzvu bral jako své odborné poslání,“ odpověděl na otázku, zda mu těch pět měsíců ve vládě osobně stálo za to. „A cokoliv člověk prožije, to ho nějakým způsobem obohatí,“ dodal.

Premiér Andrej ve středu odpoledne na ministerstvo zdravotnictví přece jen zavítá. Chystá se tam uvést do funkce nového ministra. Původně plánoval i odvolání ministra školství Roberta Plagy, měl už vybranou jeho nástupkyni, ale zhruba tři hodiny před jejím jmenováním si podle informací Respektu odvolání Plagy rozmyslel.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].